DOLAR 31,3278 0.29%
EURO 33,9240 0.15%
ALTIN 2.058,720,30
BITCOIN 1930282-2,05%
Mersin
16°

AÇIK

13:21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X

YÜZ YILIN TEHLİKESİ.!!!

ABONE OL
1 Temmuz 2014 18:08
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de son dönemde “bonzai” adlı kimyasal uyuşturucu madde içen çok sayıda kişinin yaşamını yitirmesi ve ölüm nedeninin ortaya çıkmaması nedeniyle gözler bu maddeye çevrildi. Ulaşımının hem kolay olması, hem de diğer uyuşturucu maddelerine göre daha ucuza satılması bonzaiye olan ilgiyi artırırken tehlike de giderek büyüyor.Yetkililer , bonzainin kullanıcılarını çıldırttığını ve kullananların kendisini Allah’la konuştuğunu sandığını söyledi. Bonzai için, gençlerin başına atılmış kimyasal bir bomba nitelemesi yapan yetkililer  “Bizim kayıtlarımıza göre ülke genelinde 1 ay içinde , 300 kişi bonzaiden öldü. Yetkililer Gerçek kayıtlar ortaya çıkamıyor. Tehlike gittikçe büyüyor” dediler.

Bağımlılar ise bonzainin ilginç bir madde olduğunu belirterek insanın aklını başından aldığını, halüsinasyonlara neden olduğunu ve bilinç kaybı yaşattığını söyleyen yetkililer Türkiye’de uyuşuturucu yaşı giderek düşerken, bonzai isimli kimyasal uyuşturucu maddenin tehlikesi giderek artıyor. Bağımlılardan kimi uyuşturucu bulmak için hırsızlık yapmak zorunda kalırken kimi de bankadan kredi çekerek uyuşturucu parasını karşıladığı  ifade ediliyor .

Bizde hem Tarsus’ta hem de  Türkiye’de  giderek yaygınlaşan uyuşturucu ve madde bağımlıları  gerçeğini ve uzmanlarla konuştuk.

AYBUDER Başkanı Yavuz Tufan Koçak: 30 yıldır alkol ve uyuşturucunun içindeyim. Bonzai gibi bir madde görmedim. Buna ne uyuşturucu ne de uyarıcı madde diyebiliyoruz. Çocuklarımızın ve gençlerimizin başına atılmış kimyasal bomba. İçinde fare zehiri, tarım ilacı, aseton, mazot, florasan tozu gibi çeşitli maddelerin katıldığı kimyasal bir madde. Bağımlılık yarattığı için de met ve eroin gibi maddeler ile destekleniyor. Bu, gençlere kurutulmuş otların üstüne püskürtülerek esrar diye başlatılıyor. Sonra da korkunç bağımlılık yapıyor. Bir-iki duman aldıktan sonra bağımlılığı başlıyor. Ölüm belirtileri yaşamaları ve vücutlarında sivilceler çıkmasına rağmen kendilerine geldikten 5-10 dakika sonra yeniden istek oluşturan bir madde. Bunun yaşı şu anda 9’a kadar düştü. Burada 15-17 yaşlarında bonzai kullanmış çocuklarımız var. Bonzai ile alkol karıştırıldığında çabuk öldürüyor. Sadece bonzai kullanıldığı zaman bilim adamları bağımlılar için 3 yıl ömür biçiyor. Çok kolay bulunuyor ve çok ucuza alanıyor. Şimdi Türkiye’de 300 kadar insanın bonzaiden öldüğünü söylüyorlar. Bu sayı bizim 1 ayda tespit ettiğimiz sayı. Malesef otopside çıkmadığı için ve bonzaiyi tanımlayan bir durum olmadığı için ölüm nedeni olarak yazılamıyor. Malasef  ülkemizde bonzainin sıklıkla tüketildiği  merkezleri Mersin,Adana ve en yaygın şekilde Bursa.

Bonzai kullanan çocuklarının aileleri bizi aradığında çocuklarının kendini mehdi ilan ettiğini, peygamberlerin onlara emir verdiğini söylüyorlar. Yarın bunlar peygamber emir verdi diye katliam yaparsa ne olacak. Bunun bir an önce önlemi alınmalı. Burada AMATEM’inde sorgulanması lazım. Çünkü doktorlar kimyasalın ilaç halini vererek geçici çözüm buluyor. Bende 12 yıldır hiçbir madde almayan bir bağımlıyım. Ama bizde aileler de bu işten sorumlu. Anne- babalar çocuklarının açıklarını kapatarak bu sorunu artırıyor. Anne babalar ve ilköğretimdeki eğitimcilerin bu konuda eğitilmesi gerekiyor, dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.