TARSUS GÜNDEM

YARGIDA KOPYA DEPREMİ, 2 TARSUS’LU HAKİM GÖREVDEN ALINDI.!

YARGIDA KOPYA DEPREMİ, 2 TARSUS’LU HAKİM GÖREVDEN ALINDI.!
194 views
13 Haziran 2015 - 11:48

2012 yılında yapılan hakimliğe geçis sınavında kopya çektiği belirlenen 37 hakim ve savcıyı ihrac etti. HSYK 2012’de avukatlıktan hakimliğe geçen 39 kişiden 37’sinin mesleğe kabul kararını kaldırdı. Tarsus Gündem Gazetesi kopya çekerek hakimliğe geçen isimlerle ilgili önemli ayrıntılara ulaştı.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, 37 hakim ve savcının mesleğe kabul kararını kaldırdı.

2012 yılı hakimliğe geçiş sınavındaki kopya çekildiğine yönelik iddiayı inceleyen HSYK, ataması yapılan 39 kişiden 37’sini meslekten ihrac etti. Sınav kitapçıklarını inceleyen bilirkişi,”57 kişinin soruları önceden tespit ettiğine” dair görüş bildirdi. TARSUS GÜNDEM GAZETESİ muhabirlerimizin edindiği bilgiye göre ihraç edilen isimlerden 2’si Yargıtay Tetkik hakimi, 26’sı hakim ve 8’i de savcı. Bunlardan 2 isminde Tarsus’ta daha önce avukatlık yapan ve sınavların ardından Hakimliğe geçtiği öğrenildi. Bu iki ismin ise yayınlanan listede Ahmet Kara ve Adem Kaçar oldukları görüldü.

Bu 2 ismin tekrar avukatlığa dönüş yapıp yapmayacakları tartışılırken karar kendilerine tebliğ edildiği öğrenildi.

Gazetemizin ulaştığı bilgilerde ayrıca Soruşturmada 2012 yılı hakimliğe geçiş sınavında ilk 30’a giren adaylardan 23’nün mülakatta elendiği tespit edildi. Mesleğe kabul edilenlerin 15’inin çift olduğu belirlendi. Bilirkişi incelemesinde de Kopya ile hakimliğe geçenler arasında kamuoyunun F tipi örgüt soruştmalarından tanıdığı isimler dikkat çekti. Kararla F tipi polisleri serbest bıraktıktan sonra açığa alınan Şanlıurfa 3. Ağır Ceza Mahkemesi hakimi Habil Kahraman da ihraç edildi.

Bir diğer yandan Silivri’de tutuklu olan F tipi polis şeflerini tahliye etme teşebbüsünde bulununca görevden alınarak tutuklanan hakimler Metin Özçelik ile Mustafa Başer’in serbest bırakılmasını isteyen hakim Alaattin Sabır da ihraç edilen isimler arasında.

2012’de sınav sorularının sızdırılmasıyla hakim olan isimlerin Yargıtay’a kadar yükselmesi ise dikkat çekti.

TARSUS GÜNDEM GAZETESİ (Cihan Kezer )

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.