TARSUS GÜNDEM

ÖRNEK PROJE HAYATA GEÇİYOR!

ÖRNEK PROJE HAYATA GEÇİYOR!
410 views
16 Mayıs 2016 - 11:35

İbrişim Mahallesi’ndeki (köy) taşımalı eğitimden dolayı kapanan ve atıl halde duran okul çok amaçlı tesise dönüştürüldü.

 

Doktor Odası, Muhtar Odası, Meslek Edindirme Odası, Kütüphane, Çocuk oyun alanları, Fitness Spor Alanı, Basketbol-Voleybol sahası ve oturma gruplarında oluşan İbrişim Mahallesi Yaşam Merkezi 18 Mayıs 2016 Çarşamba günü saat 13.00’da törenle hizmete açılacak.

 

İbrişim Okulu örnek proje olduğunu belirten Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, taşımalı eğitimden dolayı kapalı olan okullara bütününe talip olduklarını, atıl duran okulları yaşam merkezlerine dönüştüreceklerini söyledi. İbrişim Mahallesi’ndeki okulun Tarsus Belediyesine tahsisli olmasından dolayı yaşam merkezine dönüştürdüklerini kaydeden Başkan Can, yaşam merkezinde muhtarlık odası, doktor odası, kütüphane, meslek edindirme merkezi, park, spor aletleri ve kamelya bulunduğunu söyledi. Diğer bütün mahalle (köy) okullarını da talip olduklarını altını çizen Başkan Can, bu projenin Türkiye’de uygulanması gereken bir proje olduğunu belirtti. Başkan Can, “6360 sayılı kanun ile büyükşehir belediyelerinin sınırlarının genişlemesi sonucunda mahalleye dönüşen köylerimize belediyeler hizmet götürmeye başlamıştır. Tarsus Belediyesi ise bu durumda bulunan 134 yeni mahalleye birçok hizmet götürmeye başlamıştır. Ayrıca bu yeni mahallelerde ihtiyaç tespitleri yapmaya başlamıştır. Belediyemizce yapılan tespitler sonucunda 89 köy okulunun ve 3 karakol binasının kapanmış olduğu tespit ettik. Kamu kaynakları ile yapılan bu okullar yıllar içerisinde yıpranmış ve adeta yıkılmaya başlamıştır. Bütün bu okullar atıl vaziyette, kullanılmaz halde. Devletimizin zor imkanlarla yapmış olduğu binalar ve arsalar çürümeye terk ediliyor. Bu kapanan okulların bina ve bahçelerinde tadilat yaparak tekrar kullanıma kazandırılması konusunda bir fizibilite çalışması yaptık. Belediyemize tahsisli olan İbrişim okulunu yaşam merkezine dönüştürdük” dedi. Konu ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la da görüştüğünü belirten Başkan Can, “Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Adana ziyareti sırasında konu kendilerine aktardım. Projenin ilgisini çektiğini ifade eden sayın Cumhurbaşkanımız, danışmanına detaylı bilgi verilmesi konusunda görüşme yapmamızı istedi. Şimdilik bir tanesini yaptık ama hepsine talibiz. Model olacak bu başlangıçla, kapanan okulları mahallelerimizin yaşam merkezi haline getireceğiz” şeklinde konuştu.

 

Başkan Can, İbrişim Mahallesi’ndeki örnek yaşam merkezinin 18 Mayıs 2016 Çarşamba günü saat 13.00’da hizmete gireceğini, açılışa bütün hemşerilerinin davetli olduğunu söyledi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.