TARSUS GÜNDEM

OKUL BİRİNCİSİNİ DEĞİŞTİRMİŞLER?

OKUL BİRİNCİSİNİ DEĞİŞTİRMİŞLER?
108 views
11 Ağustos 2016 - 12:11

Tarsus’ta Eğitim Sektöründe hizmet veren Değişim Koleji okul 1.si olarak ödül verdiği öğrenci yerine başka bir öğrenciyi okul birincisi olarak ÖSYM’ye bildirdiği iddia edildi.

Tarsus’ta 1 yıl içerisinde Kırışlar,Özel Onay,Uğur,Bahçeşehir ve son olarak Değişim Koleji adıyla , eğitim alanında çalışmalar yapan Tarsus’un özel okullarından Değişim Kolejinde inanılmaz bir ‘’EĞİTİM Skandalının’’ yaşandığı iddia edildi.

2014/2015 öğretim yılı sonunda Değişim Koleji yıl sonu balosu yapmış ve tüm öğrencilerin ailelerinin de katıldığı törende Nadire Dizge’ye okul birincisi olarak plaket ve hediyeler verilmiş, ardından okul mezuniyet kütüğüne ilk mezunlar adına okul birincisi olarak yine Nadire Dizge mezuniyet şiltini çakmıştı.

Daha sonra yapılan ÖSYM sınavlarının ardından tercih yapmak için sisteme giren Nadire Dizge kendisinin okul 1. Olmadığını öğrenince şok yaşadı. Oysa genç kız okul birincisi olarak Mezuniyet Belgesi ve Okul birincisi olduğunu gösterir belge kendisine verilmişti. Okul Nadire Dizge yerine başka bir öğrenciyi ÖSYM’ye okul birincisi olarak bildirdi.

15

İddiaların sahibi Sabahattin Dizge, gazetemize yaptığı açıklamada belgeler ile her şeyi, ortaya koyduklarını ve okul idaresinin yapılan yazışmalar ve görüşmelerde çok basit ve sıradan bir prosedür yürüttüğünü ve bu prosedürün ÖSYM yetkilileri tarafından doğru olmadığının kendilerine bildirildiğini aktardılar.

KIZIN AİLESİ ŞOKA GİRDİ.!

Kızlarını İstanbul Üniversitesi Kamu yönetimi bölümüne gidecek diye hayaller kuran aile , karşılarına çıkan bu olay sonrasında büyük şok yaşadıklarını ve bu durumun nasıl düzeltilmesi gerektiğine dair ciddi mesai harcadıklarını, fakat Değişim Kolejine Yaptıkları itirazlara kolejin saçma sapan a4 kağıdına durumdan dolayı üzgün olduklarını bildirir yazılar ile olayın sorumluluğunu üzerlerinden atmaya çalıştığı ortaya çıktı.

PEKİ OKUL 1.Sİ KİM ?

Mağdur olan aile okuldan ve Milli Eğitim’den kimin okul 1. Olarak bildirildiğini öğrenmek istediklerini fakat okulun bu yönde bilgi vermeyi gizli tuttuğu, Milli Eğitim’in ise Okulların direk bağlantı yolu ile okul 1.lerini ÖSYM’ye bildirdiklerini aktardılar.

GAZETE MUHABİRİMİZ ÖSYM İLE GÖRÜŞTÜ.

Daha sonra Gündem Gazeteleri olarak yaptığımız derin araştırmalar sonunda ÖSYM yetkilisi Prof.Dr Mehmet Ali Yıldız’ın üst yazısı ve Özel kalemi ile yaptığımız telefon görüşmelerimizde tarafımıza aktarılan bilgilerde ‘’ Böyle bir itirazın şahıslar tarafından yürütülemeyeceğini, bu itirazı sadece okul yetkililerin yapabileceği aktarıldı’’ Ve gerekli itirazların ise haziran sonuna kadar yapılması gerektiğini, şimdi yapılacak her hangi bir düzeltme çağrısı veya isteminin ÖSYM tarafından kabul edilemeyeceğini yönetmelikçe belirli olduğunu’’ aktardılar.

12

Adı geçen kurumun daha öncelerde değişik değişik isimler ile eğitim vermeye çalıştığı ve bazı aksaklıklardan dolayı son olarak isminin ‘’Değişim Koleji’’ olarak kaldığı, ancak Milli Eğitim Müdürlüğünde yer alan künyelerinde Özel Onay Sağlık Eğitim Hizmetleri olarak yer aldığı verilen bilgilerle öğrenildi. Ayrıca İddia sahibi ailenin BİMER’e yazdığı şikayet dilekçesi 2015’in 11.ayından bu yana Tarsus Milli Eğitim İlçe Müdürlüğünde sonuçsuz olarak bekletiliyor.

OKUL MÜDÜRÜNÜN ŞAİBELİ OLDUĞU KONUŞULUYOR.

Yönetimde bulunan kişilerin iş bilmediğini dile getiren veli Dizge, yasaların dikkate alınmadan işlem yapıldığını, öğrencisinin bahsi geçen koleje puanı en yüksek öğrenci olarak gittiğini ve halen en yüksek puanın kendi öğrencisinde olduğunu dile getirdi. Eğitim kurumunda bu denli entrikaların dönmemesi gerektiğini de ifade eden Sebahattin Dizge, bu konuda yasal olarak her türlü haklarını arayacaklarını da dile getirdi.

13

Öte yandan Değişim Kolejinde Müdür muavini olarak görev yapan N. Y’nin daha önce görev aldığı Tarsus Halk Eğitim Merkezi müdürlüğü görevindeyken bazı gündeme getirilen bazı usulsüzlükler dolayısı ile hakkında inceleme başlatıldığı ve bu yüzden Halk Eğitim Merkezindeki kurum müdürlüğü görevinden alınarak başka bir okula öğretmen olarak atandığının bir çok internet sitesinde geçtiği , bu yüzden de endişelerinin oluştuğunu ifade eden öğrenci velisi, paramız ile rezil olduk,dedi.

AİLE KONUYU YARGIYA TAŞIYACAĞI ÖĞRENİLDİ.

Gazete muhabirimizin neden şimdiye kadar beklediniz sorusuna, 2015’in 11.ayından bu zamana kadar resmi kurumlardan gelecek cevabı bekledik. Muhatap olarak görevlendirilen kişi şu anda Tarsus Milli Eğitim Müdürlüğü görevinde bulunmuyor ve yerine bir başka isim getirildi. Sonuç almak istediğimiz dosyada ne yazık ki 1 yıla yakın süredir sonuç alamadık. 2016 yılı içerisinde mezun olan öğrencilerinde yerleştirme süreci olması dolayısı ile konunun sıcak olduğunu düşündüm. Eğitim kurumundan Hiçbir beklentim ve maddi talebim yok.Sadece yaşadığımız bu kayıtsız olayın cezasız kalmamasını istiyoruz.

14

Yaşanan olayın ciddi bir eğitim skandalı olduğunun altını çizen aile, ellerinde bulunan mevcut belgeler haklı olduklarını ispat eder nitelikte olduğunu düşündüklerini ve bu belgeler ile avukat eşliğinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını söylediler.

HABER:CİHAN KEZER
(izinsiz olarak kullanılması yasaktır)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.