DOLAR 32,3206 0.01%
EURO 35,0918 0.85%
ALTIN 2.413,700,29
BITCOIN 22599074,42%
Mersin
31°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X

O BİR DİKTATÖR.!

ABONE OL
3 Eylül 2015 17:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘DÜŞMAN TESLİM OLMADIKTAN SONRA ONLARLA BARIŞ ANTLAŞMASI İMZALANAMAZ. ‘ Cengiz Han

MOĞOL KANUNLARI CENGİZ HAN’IN BÜYÜK YASASINDAN BAZI İLKELER VE DİĞER BAZI GÖRÜŞLERİ:

‘Evinde, düzeni sağlayan bir kimse, devlette de düzeni sağlayabilir.’( Aile birliğinin kutsiyet ve önemini vurgular.)

‘On kişiye mükemmel şekilde komuta eden birisine, bin veya on bin kişinin de komutası verilebilir.’ (Liderlik vasfını tanımlar.)

‘ Kâinatın yaratıcısı tek bir (ALLAH) tanrıdır. Bu tanrıya (ALLAH’A) tapılacaktır.’ (Allah’ın varlığına ve birliğine vurgu yaparak, hiç kimsenin KRAL, HÜKÜMDAR, SULTAN, PADİŞAH, CUMHURBAŞKANI DA DÂHİL OLMAK ÜZERE, ilahi özelliklerle nitelendirilmemesi gerektiğini vurgular.)

‘Düşman teslim olmadıktan sonra onlarla barış antlaşması imzalanamaz. ‘ (DÜŞMAN: Burada bir ayrıma gitmeden HER TÜRLÜ DÜŞMANI KASTETMEKTE. KİMSEYLE MÜZAKERE MASASINA OTURMAMAK GEREK, DEMEKTE. NEYMİŞ? ÖNCE DÜŞMAN, DEVLETE, TESLİM OLACAKMIŞ!)

‘Kim kül veya su içine işerse ölümle cezalandırılır. Suya elleri daldırmak yasaktır; Su almak için bir kap kullanmalıdır. ‘ ( Kül ve su. Temizliğin vazgeçilmez iki DOĞAL aracı. Kirletene verilen cezaya dikkat edin. Bu, KIT DÜNYA KAYNAKLARININ, TA O TARİHTE NE KADAR KORUNDUĞUNU, ÖNEMSENDİĞİNİ, DOĞA BİLİNCİNİ GÖSTEREN, DELİL DEĞİL DE NEDİR?)

‘ Kim, mal alır ve üç kez arka arkaya iflâs ettiğini bildirirse ölümle cezalandırılır. ‘ ( Ticari ve Ekonomik ve hatta sosyal hayatı düzenleyen çok önemli bir ilke. Her kim dürüst değilse ekonomik hayatta olmasın, yoksa hayatta kalamaz, diyen bir ilke. Eğer iflas edeceksen – hileli veya gerçekten- kimsenin malını alıp canını yakma demekte. İktidara, arkandakilere güvenme demekte. )

‘ (Allah’ın) tanrının hoşuna gitmek için birer araç olduklarından bütün dinlere eşit olarak saygı gösterilmelidir.’ ( Bir ülkeyi ayakta tutabilmek, medeniyetini koşturabilmek için, laiklik ilkesini açıkça ortaya koyan, dinlere saygı temelinde yönetim sergileyen temel ilke. )

‘Her hangi bir şeye pis demek yasaktır. Her şey temizdir. Ve temizle pis arasında bir fark yoktur.’ ( Çok deri, tasavvufi bir anlamı var. Ancak ben o yönü irdelemeden, sadece insanın insana ve insanın yaratılan her varlığa bakış açısına yön veren-hümanizm ötesi- temel ilkedir, demekle yetinmekteyim. )

‘Herhangi bir mezhebi üstün tutmak, kelimeleri üstüne basarak söylemek ve şeref unvanları kullanmak yasaktır. Hükümdarla veya başka birisiyle konuşan kimse sadece onun adını söylemelidir.’ (Olağanüstü bir ilke. O çağda…Laiklik öngörüsü yanı sıra, sınıf farkı gözetmeyen, hükümdara dahi sadece ismiyle hitap edilmesini emreden bir yasa hükmü…Şeref unvanı da yasak. SAYIN, YÜCE, HAŞMETMEAB YÖNETİCİLERİMİZ BU DURUMA ÇOK KIZACAKLAR AMA YASA BÖYLE…)

‘Hükümdar ülkedeki olaylar hakkında daha çabuk bilgi edinebilmek için sürekli posta karakolları kurmalıdır.’ (İlk posta idaresi ve ağı böylece kurulmuştur. Uçan kuştan haberdar olunmuş ve bir şahsın veya grubun menfaatleri için değil, DEVLETİN BEKASI İÇİN BU BİLGİLER DEĞERLENDİRİLMİŞ, GEREĞİ DE YAPILMIŞTIR. )

Timuçin. Bir Dünya Lideri. Yaşı ve TOPRAĞI büyüdükçe liderlik yeteneği de büyüdü, gelişti. Gençliği boyunca kuvvetli ve disiplinli bir ordu kurmak için gece gündüz çalıştı. Zaman zaman çok büyük sıkıntılar içine düştü. Gün geldi, tek başına kaldı. Ama hiçbir zaman umutsuzluğa düşmedi. Çelik bir irade, bitmez tükenmez bir uğraşı ve hırsla ‘güçlü bir ordu kurma’ rüyasını, adım adım gerçekleştirdi. Sonunda tek başına dev bir ordu kurdu. Dünyanın neredeyse yarısına egemen oldu ve CENGİZ HAN adını alarak adını tarihe yazdırdı.

Ellili yaşlarına kadar çevresindeki boyları buyruğu altına almak için savaş açtı. Sonunda Türk-Moğol boylarını egemenliği altına aldı. Boy beylerinden oluşan bir kurultayda Timuçin, Kara-Kurum tahtına Han seçildi. Ve böylece Türk-Moğol İmparatorluğunun temellerini attı. Zekâ, akıl, atılganlık ve tedbir. Bütün bu üstün insanî özellikleri taşıyordu. Cengiz Han, sadece iyi bir savaşçı değil; o aynı zamanda çok iyi bir töre-yasa koyucu ve Devlet Adamı idi.

Aslında yazımın içeriği ile ‘HİÇ İLGİSİ YOKMUŞ GİBİ GÖRÜNSE DE’ Yazımı şu cümle ile bitirmek istedim. ‘Hiçbir diktatör iç savaş çıkarmadan gitmez.’ Vladimir Lenin (‘’O’’ BİR !DİKTATÖR! )

https://www.facebook.com/mehmet.h.ekmekci.5
https://instagram.com/mehmethabibekmekci/
https://twitter.com/EkmekciHabib

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.