TARSUS GÜNDEM

HABERİMİZ SES GETİRDİ.!

HABERİMİZ SES GETİRDİ.!
240 views
02 Eylül 2014 - 14:38

13 Ağustos 2014 tarihli ve gazetemizin  97.sayısında yaptığımız Öldüren uyuşturucu ‘Bonzai’ gündemi meşgul etmeyi sürdüre dursun, iddialara göre Türkiye’ye yeni bir ‘ilaç’ giriyor ve şu ana kadar bildiklerimizin hepsinden daha tehlikeli olduğu ve bu tehlikenin gün geçtikçe daha çok tırmandığı söylemiş ve konuyu meclis gündemine taşıması için CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’ya ulaşarak bilgi verdik Tanrıkulu ise konuya hassasiyet göstererek , Türkiye’ye İran üzerinden Methadone adlı sentetik eroin sokulduğu iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

 

Tanrıkulu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemeyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, Methadone adlı sentetik eroinin kolluk güçlerine yasak olduğuna dair yasal tebligatların yapılmaması nedeniyle İran üzerinden Türkiye’ye ilaç olarak rahatlıkla sokulduğu ve gerek hap gerekse şurup şeklinde merdiven altı ortamlarda satıldığı iddialarını sordu. Tanrıkulu Bakan Müezzinoğlu’ndan şu soruların yanıtını istedi:

“Methadone adlı sentetik eroinin Türkiye’ye girişinin ve satışının engellenmesi için uygulanan tedbirler nelerdir? Türkiye’de Methadone adlı yerine koyma tedavisinde kullanılan sentetik eroin, uyuşturucu bağımlılığının tedavisinde halen kullanılmakta mıdır?

Türkiye’de son 10 yılda Methadone tedavisi uygulanan bağımlıların sayısı nedir? Son 10 yılda yasa dışı yollardan Türkiye’ye sokulmaya çalışılırken ele geçirilen Methadone adlı sentetik eroinin miktarı ne kadardır?”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.