DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15862361,12%
Mersin
17°

AÇIK

06:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

X

Doç.Dr İlhan Ege Tarsus Üniversitesi Hayırlı Olsun

ABONE OL
9 Mayıs 2018 09:42
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Üniversitesinde görev yapan Tarsuslu Akademisyen Doçent Doktor İlhan Ege ile Tarsus’a kurulacak olan Üniversite üzerine söyleşide bulunduk.

Sorularımıza açık şekilde cevap veren İlhan Ege ”Tarsus Üniversitesinin memlekete hayırlı olmasını”diledi.

İşte Doçent Doktor İlhan Ege ile yaptığımız röpörtaj;

MERSİN ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. İLHAN EGE’YE TARSUS ÜNİVERSİTESİ’Ni SORDUK

 

SAYIN DOÇ. DR. İLHAN EGE, TARSUS ÜNİVERSİTESİ’NİN KURULMASI SÜRECİ İLE İLGİLİ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

08 Mayıs 2018 tarihi itibari ile Meclis Genel Kurulu’nda, 4’ü vakıf olmak üzere 20 yeni  kurulmasını öngören, aralarında İstanbul, Gazi, Anadolu, Karadeniz Teknik, İnönü, Selçuk, Erciyes’in de bulunduğu bazı üniversitelerin bölümlerini yeni üniversitelere bağlayan ve daha önce Mersin Üniversitesi’ne bağlı bazı fakülte ve yüksekokulların bulunduğu “Tarsus Üniversitesi” kuruluşu tasarısı kabul edilerek yasalaştı. Tüm hemşerilerimize hayırlı olmasını diliyorum.

PEKİ TARSUS ÜNİVERSİTESİ’NİN KURULMASI İLE MERSİN ÜNİVERSİTESİ BÖLÜNMÜŞ MÜ OLDU?

Kanun tasarısında çok büyüyen üniversitelerin bölünmesi yer aldığı için kamuoyunda öyle bir algı oluştu. Aslında Mersin Üniversitesi’nden yeni bir devlet üniversitesi Tarsus Üniversitesi çıkmasına rağmen, süreç bölünmeden çok yeni bir üniversite kurulmasıdır. Çünkü kanun ile Mersin Üniversitesi Tarsus yerleşkesindeki birimler fiziki olarak ve akademik personelleri ile yeni kurulan Tarsus Üniversitesi’ne devredilmiş oldu. Ayrıca kanunla birlikte yeni birimler kurularak, yeni kadrolarda tahsis edilmiştir.

BUNDAN SONRA SÜREÇ NASIL İŞLEYECEKTİR?

Öncelikle Tarsus Üniversitesi’ne kurucu bir rektör atanacaktır ve hem fiziki hem de akademik olarak yapılandırma çalışmalarına başlanacaktır. Bu nedenle bir an önce üniversitenin yerleşkesinin yeri tespit edilmeli ve bu yerleşke büyüyecek bir yerde olmalıdır. Yeni binaların yapılması içinde Tarsus’taki meslek ve sivil toplum örgütleri kampanyalar yapıp, harekete geçmelidirler. Çünkü kanunla kurulan birimlerin öğrenci alabilmeleri için gerekli olan öğretim elemanı ve fiziki imkanların bir an önce sağlanması gereklidir.

TARSUS ÜNİVERSİTESİ’NİN ŞEHRİMİZE KATKILARI NE OLACAKTIR?

Tabii ki tarihi ve kültürü ile önemli bir şehrimiz olan Tarsus’un ekonomik ve sosyal hayatını çok geliştirecektir. Tarsus, Adana ve Mersin’e yakın olması nedeniyle öğrenci talebinin çok olacağı bir eğitim kurumu olacaktır. Fakat bu yakınlık bir dezavantaj da getirip şehre istenen etkinin oluşmasını da engelleyebilecektir. Çünkü öğrenci, akademik ve idari personeller Tarsus’ta yerleşik olarak ikamet etmeyip Mersin veya Adana’dan gidiş-geliş yapabileceklerdir. Ankara’ya çok yakın olan Kırıkkale Üniversitesi, İstanbul’a çok yakın olan Kocaeli Üniversitesi ve İzmir’e çok yakın olan Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nin kente katkılarında da benzer sorunlar vardır. Bu nedenle bir an önce öğrencilerin barınma sorununu çözecek kamu ve özel yurtlarının yapılması gerekir. Şehre Üniversitenin etkisi yaklaşık 5 yıl sonra daha çok görülmeye başlayacak ve 10 yıl sonra da ciddi olarak bir değişim görülecektir.

SON OLARAK SÖYELEMEK İSTEDİKLERİNİZ NELERDİR?

Tarsus’a genel bir üniversite kuruldu. Aslında bir ihtisas üniversitesi olarak Tarsus Tarım ve Hayvancılık Üniversitesi kurulsa hem bölgenin ihtiyacını sağlayabilecekti, hem de daha iyi olabilecekti. Tarsus Üniversitesi’nin kurulması için emeği geçen başta Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan, Tarsus Belediye Başkanımız Sayın Şevket Can, Mersin Üniversitesi Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Ahmet Çamsarı olmak üzere tüm diğer katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum. Tarsus için önemli bir hayal gerçekleşti. Şahsım adına da Tarsus yerleşkemizde yeni bölümlerin açılması, yeni akademisyenlerin gelmesi için geçmişte mücadeleler yaptık, öğrencilere konferanslar verdik. Her zaman bu süreçte desteğimiz sürecektir. Akademik olarak başarılı bir üniversitenin hızla gerçekleşmesi için herkesin elinden geleni yapması gereklidir. Başta hükümetimizin desteği ile Tarsus bunu yapacak güçtedir ve üst sıralarda yer alacak bir Tarsus Üniversitesi gerçekleşeceğine eminim.

Bana bu fırsatı verdiğiniz için Tarsus Gündem Gazetesi ailesine  teşekkür eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.