TARSUS GÜNDEM

BÜYÜK İDDİA: O ŞARKILAR BENİM DEDİ?

BÜYÜK İDDİA: O ŞARKILAR BENİM DEDİ?
213 views
04 Aralık 2015 - 11:46

Son yıllarda popüler olan birçok şarkının sözlerinin kendisine ait olduğunu savunarak dava açan Çetin Tazeler’in (19) iddiaları sanat dünyasını karıştıracak.

İddiaya göre Gülşen ya da Sinan Akçıl’ın adıyla piyasaya sürülen birçok eser, ona ait. Adı İbrahim Çetin Tazeler. 19 yaşında ve Mersin Tarsus’ta yaşıyor. 8-9 yaşından beri şiir yazıyor. Ancak yazdığı şiirleri 2006 yılında sanatçı Teoman keşfetti. O tarihten sonra da sanatçıların ilgisini çekti. Yaşı küçük olduğu için ve ‘sana albüm yapacağız’ telkinleriyle ikna edildi. Söz ve beste ‘alış verişinden’ aile haberdar olunca kriz patladı. Çocuklarının kandırıldığı gerekçesiyle Tazeler ailesi Tarsus 3.Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı.

cetın

2 YIL ÖNCE YAZILDI

Mahkeme dosyasına giren iddialara göre şu şarkılar Çetin Tazeler tarafından facebook üzerinden sanatçılara gönderildi: ”Acısı Bile Bal, Aşk Cinayet Sever, Aşk, Kendine Müslüman, Tesir Altında, Saklandım İzlerinde, Irgalamaz Beni, Ara Sıcak, Yatcaz Kalkcaz Ordayım, Aşktan Sabıkalı…”

Mahkeme, MESAM ve MSG’ye yazı yazarak bu şarkılar için ne zaman kayıt yapıldığını sordu. Gelen yazıda, şarkıların 2 yıl sonra besteci Gülşen ve Ozan Çolakoğlu adına tescil edildiği bildirildi. Bir Bela, Hasta, Kraliçe, Dön Bana, Mavi Mavi, Dev Dalga, Bize Yeter, Fark Atıyor, Her Şey Güzel Olacak, Gelemiyorum Yanına, Dönme Dolap şarkıları da Tazeler tarafından facebook üzerinden sanatçılara gönderildi.

EL YAZISI ELE VERDİ

Sanatçı Sinan Akçıl, Ziynet Sali’nin icra ettiği ”Gelemiyorum Yanına” şarkısını 9 Ekim 2013’te ‘ilk el yazısı’ diye twitterdan paylaştı. Ancak bu şarkı 2011’de facebooktan gönderildi. Tazeler, Akçıl’ın ‘el yazısı’ diye paylaştığı yazının kendine ait olduğunu söyledi.

Mahkeme, şarkıların facebook hesabından gönderildiği tarih ve bilgilerin gerçek olup olmadığını facebook Türkiye temsilciliğine sordu. Sanatçı Murat Boz da, dava açılınca baba Serkan Tazeler’e ”“Sizin alacağınız intikam Gülşen ve Sinan Akçıl’dan. Daha sonra Sıla! Mahkemede ifade verirsem ifade de Çetin yana olur zaten.” mesajını gönderdi.

ÖDÜLLER SENİN ÇETİNİM

Kral Müzik Ödülleri’nden Çetin Tazeler’in bestesi ödül alınca da sanatçı Gülşen ”Çok sagoll cetinim ödüller ikimizin”, Hande Yener ise “Cetiniimmm müzik ödüllerinin hepsi senin tebrikler” mesajını twitter hesaplarından paylaştı.

TARSUS GÜNDEM’İ ZİYARET ETTİ

Çetin Tazeler, annesi Sibel Tazeler ile birlikte TARSUS GÜNDEM GAZETEMİZ Bürosunu ziyaret ederek, sanat dünyasını karıştıracak açıklamalar yaptı. İşte 19 yaşındaki beste fabrikatörünün sözleri:

TEOMAN KEŞFETTİ:

Adım İbrahim Çetin Tazeler, 1996 doğumluyum. 2004-2005’ten beri şiir olarak sandığım şarkı sözleri yazıyorum. Daha sonra bunların şarkı sözü olduğunu öğrendim. 2005 sonlarında Tarsus’ta Kültür Merkezi’nde Teoman konseri vardı Şiirlerimden birini çocuk aklımla uçak yapıp attım, Teoman aldı ama umursamadı diye düşündüm. Konser sonrası iki kişi yanıma geldi, ‘Teoman seninle görüşecek’ dediler. Bana ‘Yaşın kaç, bunları sen mi yazdın’ dedi. Şiir yazdığımı söyleyince ‘bunlar şarkı sözü’ dedi. Bunların her birinin hece ölçüsü olduğunu söyledi. Sözün besteyle birlikte çıktığını anlattı. 2006-2007 Hande Yener’li düet yaptı ve kullanmaya başladı.

HANDE YENER ULAŞTI:

Teoman’dan adımı alan Hande Yener, facebooktan bana ulaştı. İnanmadım Hande Yener olduğuna. 11-12 yaşındayım o zaman. En son eline Çetin Tazeler yazıp bana fotoğrafını attı. Ondan sonra inandım. Konuşmaya başladım, cevap yazdım. Şarkı sözü yollamaya başladım. Aradan aylar geçtikçe Hande Yener aracılığıyla Kemal Doğulu, Sinan Akçıl, Gülşen, Murat Boz ve yelpaze açıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.