DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22120464,80%
Mersin
33°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X

BARO TEMSİLCİLERİ MUHTARLARI BİLGİLENDİRDİ.

ABONE OL
28 Mayıs 2014 12:37
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kaymakamlığın düzenlediği toplantıda muhtarlara  önemli bilgiler veren  Baro  temsilciliği avukatları hem bilgilendirdi hem de çözüm yollarını gösterdi. Tarsus Barosu Avukatlarından olan ve adli yardım temsilciliği görevini de yapan Sinem Sultan Çelik ise, adli yardım hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

 

Milli Eğitim Müdürü Ahmet Sefa Demir, Ziraat Odası Ali Ergezer toplantı salonunda düzenlenen bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, eğitimde başarı çıtasının yükseltilmesi için yoğun çaba gösterdiklerini,  göçle gelen ailelerin çocukları ve çadırlarda kalan tarım işçilerinin çocukları ve özellikle kız çocuklarının okula gönderilmesi konusunda ciddi bir çalışma gösterdiklerini,  bu bağlamda 2013-2014 eğitim ve öğretim yılında 451 çocuğun okula devamlılığını sağladıklarını söyledi.

Eğitimde kız-erkek çocuğu yapılmasına karşı olduklarını ve bireyleri eşit gördüklerini belirten Milli Eğitim Müdürü Ahmet Sefa Demir, “Biz bunun için mücadele ediyoruz. Kız çocukları ailenin en yakın yardımcısı olduğu için anneleri okula göndermek yerine evde evin işlerini gördürmek ve çocuklara bakmalarını istiyorlar. Biz ise okula gönderilmesini istiyoruz. Çocukların okullaştırma süreçlerini sıkı bir şekilde takip ediyoruz. Ekonomik yönden güçsüz oldukları için bu aileler çocuklarının eğitimini ikinci plana atıyorlar. Biz yılmadan ailelere eğitimin önemini anlatıyoruz. 141 dolayında çocuğu eğitim sürecine katamadık. Bunlar adres değiştirdikleri yada mevsimlik işçilerin çocukları oldukları için zorlanıyoruz. Bu konuda muhtarlarımıza da ciddi görevler düşmektedir. Çünkü çocuğunu okula göndermeyenler hakkında yasal çerçevede tutanak tutulmakta ve çocuğunu okula göndermedikleri hergün için 15 TL. ceza uygulaması bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, Tarsus’ta eğitim gören 73 bin dolayında öğrenci var” diye konuştu.

Nüfus Dairesi Müdürü Aynur Taşyürek, 30 Mart yerel seçimleri sonrasında Tarsus’taki muhtarların dörtte  birinin değiştiğini ve yeni seçilen muhtarlarla eski muhtarlara bazı konularda yapılan değişiklikleri anlatmak amacıyla toplantıyı düzenlediklerini söyledi.

Tarsus Barosu Avukatlarından olan ve adli yardım temsilciliği görevini de yapan Sinem Sultan Çelik ise, adli yardım hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Sultan Sinem Çelik, ekonomik açıdan zayıf olan bireylere bu durumlarına rağmen hak arama olanağı veren adli yardım hizmetinin, hakları, salt iyi birer norm olmaktan çıkarttığını ve hayata geçen etkin kavramlar olmasını sağlamakta olduğunu söyledi.

Adli yardımın amacının ekonomik açıdan zayıf olan bireylere bu durumlarına rağmen hak arama olanağı veren adli yardım hizmeti, hakları, salt iyi birer norm olmaktan çıkarmakta ve hayata geçen etkin kavramlar olmasını sağladığını belirterek, “ Bu nedenle, Türkiye Barolar Birliği Adli Yardım Yönetmeliği’nde adli yardımın amacı tanımlanırken söz konusu hizmetin bu niteliğine de vurgu yapılmıştır. Adli yardımın amacı, bireylerin hak arama özgürlüklerinin önündeki engelleri aşmak ve hak arama özgürlüğünün kullanımında eşitliği sağlamak üzere, avukatlık ücretini ve yargılama giderlerini karşılama olanağı bulunmayanların avukatlık hizmetlerinden yararlandırılmasıdır. Adli yardım, avukatlık ücretlerini ve diğer yargılama giderlerini karşılama olanağı bulunmayanlara bu Kanunda yazılı avukatlık hizmetlerinin sağlanmasıdır. Böylece, “kanun işleri ve hukuki meselelerde mütalaa vermek, mahkeme, hakem veya yargı yetkisini haiz bulunan diğer organlar huzurunda gerçek kişilere ait hakları dava etmek ve savunmak, adli işlemleri takip etmek, bu işlere ait evrak düzenlemek” adli yardım hizmeti kapsamında olabilecektir.” dedi.

Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Filiz Dalgıç’ın sunduğu toplantıda Mersin Barosu Tarsus temsilcisi Av. Aliye Özcan, Sosyal Hizmetler Müdürü Veysel Gölge, Müftülük’ten Cengiz Saydam, Tarsus Barosu’ndan İsmail Hafızosmanoğlu kendi dallarında konuşmalar yaparak, muhtarları aydınlattı.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.