DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 19547691,83%
Mersin
16°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X

ALİ İLK’TEN GÜNDEM YARATACAK BASIN TOPLANTISI

ABONE OL
24 Nisan 2017 14:43
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi Tarsus İlçe Başkanı Ali İlk yaptığı basın toplantısında çarpıcı ifadeler kullandı.

 

Ali İlk ”Ülke gündeminde referandum yokken ,anayasa değişikliği gibi bir toplumsal talep bulunmazken,MHP üst yönetiminin ‘’fiili durumun hukuki çerçeveye oturtulması’’ biçiminde özetlenen,aslında 2002’den bu yana sayısız anayasa ihlali,yasaların hiçe sayılması,vurgun,yolsuzluk ve hırsızlıkların üstünün ebediyen örtülmesi amaçlı bir süreç başlatıldığını ” ifade ederek  başladığı konuşmasında ” Devletin başı,hükümetin başı,ordunun başı,yargının başı,bütçenin başı… kısacası baş olunacak soğan sarımsak dahil ne kadar baş varsa hepsine talip,fantazilerle dolu bir kafa ile karşı karşıyayız”dedi.

 

Ali İlk partililerinde katıldığı Basın toplantısında kullandığı sert sözlerle de gündem yarattı.

 

HERKESE TEŞEKKÜR ETTİ.

Referandum süresince partili partisiz HAYIR kararı için çalışan herkese teşekkür eden Ali İlk  Mhp’li ve Ülkücülere de teşekkür etti.

İlk yaptığı teşekkür konuşmasında ‘’Hayır’’kampanyasına sahip çıkan Saadet Partisine,Halkın Demokrat Partisi’ne,Demokrat Partiye,Doğru Yol Partisi’ne Adalet Partisi’ne,MHP’nin Genel Merkez Muhaliflerine,ülkücü kanaat önderlerine,Haziran Hareketi Bileşenlerine,Halk Evlerine,Dernek ve Sendikaların çabalarını selamlıyorum.”dedi.

 

Yapılan Referandum’da Tarihin  en kritik referandumuna oy atıldığını belirten İlk ”Boş kağıda atılan imzalar,muhalefet milletvekillerini meclisi ortasında tartaklamalar,yasalar ve anayasayı hiçe sayarak ‘’gaflet ve dalaletle’’ açık oy kullanarak ülkenin kaderi ile oynandığına”  sözlerini kullanarak hukuksuzluğa vurgu yaptı.

 

MUHTARLAR ESİR ALINMIŞTIR

 

Bilindiği üzere başta saray ve ona bağlı siyasal iktidar,devletin tüm imkanlarını ‘’EVET’’ kampamyası için seferber etmişlerdir.

‘’HAYIR’’ diyenler ‘’çukur’’,’’terörist’’,’’vatan haini’’ ilan edilmişlerdir.Topçusundan popçusuna,kaymakamından valisine,savcısından askerine,polisinden bürokratına varıncaya kadar tüm devlet erkanı gerdan kırmış,göze girme yarışına başlamıştır.Cuma hutbelerinin ilk cümlesi ‘’EVET’’ olmuştur.

Muhtarlar esir alınmış,miting yapılacak illerde okullar tatil edilerek,öğretmen ve öğrenci tırnak kontrolü miting alanında AKP’li yöneticilerce yapılmıştır.Bu arada güneydoğu  ve El Bab şehitleri mitingsiz,sessizce gömülmüşlerdir.

Hangi açıdan bakılırsa bakılsın,eşit olmayan koşullarda gerçekleştirilen  ve aylardır devlet kampanyasına dönüştürülen referandum da ancak toplumun %51’i ikna edilebilmiştir.Toplumun en az yarısının ikna edilemediği bir anayasa ‘’toplum sözleşmesi’’olamaz.Bir tek oy çalınmamış olsa bile bu referandum gayri meşrudur.

 

BU SORULARA CEVAP ARIYORUZ

 

Seçim koordinasyon merkezimizin belirlediği 10 usulsüzlük ve ihlal bulunmaktadır.

 

1-Mühürsüz pusula ve zarflar;Seçimlerde kullanılan zarf ve pusulaların mühürlenmesi anayasanın ,ilgili yasa ve uluslararası sözleşmelerin bir gereğidir.Sandık başkanı ve sandık kurulunun şehven  ya da unuttukları bir konu olmayıp başka bir hırsızlığın hazırlığıdır.

2-‘’TERCİH’’ yerine ‘’EVET’’ yazan mühürler;Yüksek Seçim Kurulu 1,5 ay öncesinden uyarıldığı halde,bazı seçim bölgelerinde evet mühürleri bilinçli olarak kullanılmıştır.

3-Eksik Oy Pusulaları;Tüm seçimlerde oy pusulalarıyedekleriyle gönderildiği halde,bu referandum da esksik pusula gönderilerek oy kullanmanın önüne geçilmiştir.

4-Müşahitlerin derdest edilmesi;Doğu ve Güneydoğu illerinde müşahitler sandıklarından uzak tutulmuş,sandıklar AKP’lilere teslim edilmiştir.AGİT gözlemcileri dahi çalıştırılmamıştır.

5-Açık sayıma müdahale edilmiştir.

6-Muhtarlar,Belediye Başkanları,kolluk kuvvetleri,kaymakamlar baskı kurmuşlardır.

7-Tutanak usulsüzlükleri yapılmıştır.Örneğin 300HAYIR,85 Evet ise 300 Evet,85 Hayır biçimine dönüştürülmüştür.Şimdilik 10 binin üzerinde tutanak hırsızlığı tesbit edilmiştir.

8-Seçmen listelerinde olup,başka illerde bulunan seçmenler yerine oy kullandırılmıştır.Örneğin 200 Urfalı işçi Muğla’dayken yerlerine Urfa’da oy kullanılmıştır.

9-Çoğu doğu ve güneydoğu’da  1000 sandıkta blok oy kullanılmıştır.Listede herkes oy kullanmış,geçersiz yok,hayır da yok.Tesadüfe bakınız ki,10 bin sandıktan yüzde yüz evet çıkmış.

10-Seçmen sayısından fazla çıkan oylar;2645 sandıkta listenin birkaç katı oy çıkmıştır.Örneğin 12 seçmenli bir sandıkta 190 evet oyu çıkmıştır.

 

YSK HAKİMLERİNE SORUYORUZ

 

Adlarının önünde ‘’Yüksek Hakim’’ yazan Yüksek Seçim Kurulu Başkan ve üyelerine aracılığınızda sormak istiyoruz..

1-Seçim kanunu açıkken,12 Nisan Perşembe günü ilçelerde Sandık Kurulu Başkanlarına ve hilen eğitimde ısrarla altı çizilmişken ve dağıttığınız genelgede mühürsüz pusulaların geçersiz sayılacağı yine kanuna dayalı olarak yazılmışken son anda böyle bir değişikliği yapma hakkını kimden,nerden alıyorsunuz..?

Kendinizi kanunun ve halk iradesinin tam tecelli etmesine dönük arayışların üstünde görme gücünüzün kaynağı nedir..?

 

 

 

2-Yaklaşık olarak 2,5 milyon mühürsüz oy pusulasının kabul edildiği söyleniyor.Bu da yaklaşık 10 bin sandık demek.10 bin sandık kurulunun aynı an da pusulalarının arkasını mühürlemeyi unutması mümkün müdür..?Türkiye’de bu uygulama yeni olmadığına göre bu oranda bir unutkanlık neden daha önce hiçbir seçimde gerçekleşmemiştir.

3-Yine belirtildiğine göre mühürsüz pusulaların ağırlıklı olduğu bölgeler Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki sandıklardır.10 bine yakın sandık kurulunun mühürlemeyi tesadüfen unuttuğu bir ortamda bu unutuşun ülke genelinde dağılması gerekmez mi..?Neden ve nasıl özel olarak bu iki bölgede unutulmuştur…?

4-Eğer böyle değilse,neden kaç sandık kurulunun mühürsüz pusula uygulaması yaptığını açıklamıyorsunuz..?

5-2014 yerel seçimlerinde Bitlis Günoymak ve Aydın Buharkent’te tek sandıktan çıkan mühürsüz pusulalara AKP’nin yaptığı itirazları kabul ederek seçimleri iptal ettiniz.2014 geçerliyken şimdi geçersiz olan bu kurallarınızda belirleyici kanun mudur..?Yoksa AKP’nin öncelikleri midir?

6-Yurt dışından gelen sandıklarda çıkan mühürsüz oyları geçersiz sayarken,yurt içinde geçerli saymanızın ve sonra bu çelişkinin sizi zora sokacağını görüp yurt dışından gelenleri de geçerli sayma telaşınızın kaynağında ne yatmaktadır..?

7-Kurulunuz yeni ihaleyle 450 bin adet tercih yazılı mühür bastırmış ve sandık kurullarında bunlardan ikişer adet dağıtılmışken,evet mührü sandık kurullarına nasıl ulaşmıştır…?

8-Genel Seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi yazan mühür de dağıtacak mısınız..?

9-Mühürsüz pusulalarında kabul edilmesiyle ilgili başvuruyu sandıklar kapanır kapanmaz neden AKP’li üye yapmıştır..?

10-Aynı AKP’li üye basın ayansıyan açıklamalarında ‘’rüyanızda görürsünüz’’ deme cesaretini kimden,kimlerden almaktadır…?

11-AKP’li üye,mühürsüz pusulalar da evet oyunun çok olduğundan nasıl bu kadar emin olmaktadır..?

12-Bir cep telefonu mesajıyla hiçbir devlet ciddiyeti içermeyen,yazılı bir karara dayanmadığı gibi kanuna da aykırı bir uygulamayı maç biterken kurullara bildirmenizden sonra,kaç sandık kurulu açılan pusulaların arkasına mühür vurduğunu biliyor musunuz..?

13-Bu soruları gidermeden,halkın en az yarısının aklındaki,ciddi şüpheleri ortadan kaldırmadan bir daha bu ülkede yapılacak seçimlerin güvenilir kabul edilmeyeceğini görmüyor musunuz..?Ülkeye bu denli büyük kötülüğü yapma hakkını kendinizde buluyor musunuz..?

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.