DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2079011-4,94%
Mersin
22°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X

YUSUF ARTAR,EMLAK VERGİSİ İÇİN BİLGİ VERDİ.!

ABONE OL
23 Kasım 2015 09:39
0

BEĞENDİM

ABONE OL
>

Tarsus’lu vergi müfettişi Yusuf Artar 30 Kasım’da son ödeme günü olan Emlak vergisi hakkında vatandaşları bilgilendirmek için pratik bilgiler verdi.

Bu yıl emlak vergisinin ikinci taksit ödemesi 30 Kasım 2015 Pazartesi günü sona eriyor. Öte yandan bazı kişilerin emlak vergisi ödemeleri gerekmiyor. Hatta bu kişilerin geçmiş yıllarda bilmeden ödedikleri vergileri geri almaları bile mümkün olduğunu ifade eden Yusuf Artar vatandaşı bilgilendirmek için yaptığı soru cevap şeklindeki açıklaması aşağıda yer almaktadır.

1.Kimler emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilir?

– Türkiye sınırları içinde brüt alanı 200 m²’yi geçmeyen tek meskene sahip olanlar,
– Hiçbir geliri olmayanlar (İşsizler, ev hanımları gibi.),
– Gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından (SSK, Bağkur, Emekli Sandığı) aldıkları aylıktan ibaret bulunanlar,
– Şehitlerin dul ve yetimleri,
– Gaziler ve engelliler,
emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilir.

2.Kaç ev için emlak vergisi muafiyetinden yararlanılabilir?

Muafiyetten yararlanılabilmesi için kişinin, Türkiye sınırları içinde brüt 200 m²’yi geçmeyen tek meskeninin olması gerekiyor. Hisse ile bile olsa, birden fazla meskene sahip olanlar bu muafiyetten yararlanamaz.

3.Muafiyetten yararlanmak için ne yapmak gerekli?

Muafiyet şartlarını taşıyanların, meskenin bağlı bulunduğu belediyeye bir dilekçe ile başvurarak durumlarını bildirmeleri yeterli.

4.Hiçbir geliri olmayanlar ile geliri münhasıran sosyal güvenlik
kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret olanların (yani emeklilerin) eşlerinin geliri ya da gayrimenkulünün bulunması durumunda emlak vergisi muafiyetinden yararlanılabilir mi?

Evet, yararlanılabilir. Eşin gelirinin bulunması veya eşin adına kayıtlı birden fazla gayrimenkulün bulunması, diğer eşin emlak vergisi muafiyetinden yararlanmasına engel teşkil etmez.

5.Muafiyetten yararlanmak için meskende bizzat oturuyor olmak şart mıdır?

Muafiyetten yararlanmak için meskende bizzat oturma şartı yoktur. Bu nedenle, sahip olduğu, büyüklüğü 200 m2’yi geçmeyen tek meskeni boş tutan, kiraya veren veya bedelsiz olarak bir başkasının kullanımına bırakarak başka bir konutta kirada oturanlar da diğer şartları taşımaları kaydıyla muafiyetten yararlanabileceklerdir.

6.Toplamı 200 m2’den büyük hisseli konutta hisse başına 200m2’den az yer isabet ederse muafiyetten yararlanılabilir mi?

Hayır, yararlanılamaz. Muafiyetten yararlanmak için konutun toplam büyüklüğünün 200 m2’den az olması gerekiyor. Konut 200 m2’den büyükse kişi başı daha az hisse düşse bile hiçbir hissedar muafiyetten yararlanamaz.

7.Arsa veya araziye sahip olanlar muafiyetten yararlanabilir mi?

Muafiyet sadece konutlar için getirilmiş olup arsa, arazi gibi diğer gayrimenkuller için geçerli değildir.

8.Sadece yazlık evi olanlar muafiyetten yararlanabilir mi?

Ara sıra gidilen yazlık veya dağ evi gibi konutlara sahip olanlar emlak vergisinden muaf değildir. Fakat tüm seneyi yazlık evinde geçiren ve ikametgâhı sürekli oturum şeklinde bulunan kişiler bu muafiyetten yararlanabilir.

9.Yurtdışında emekli olan ve Türkiye’de brüt 200 m²’yi geçmeyen tek konutu olanlar muafiyetten yararlanabilir mi?

Muafiyetten yararlanmak için kişinin Türkiye’deki sosyal güvenlik kurumlarından emekli olması gerekmektedir. Dolayısıyla yurtdışında emekli olanlar bu muafiyetten yararlanamaz.

10.Gerekli şartları taşıyan fakat muafiyetten haberi olmayıp geçmiş yıllarda emlak vergisi ödeyenler ödedikleri vergileri geri alabilir mi?

Gerekli şartları taşımasına rağmen haksız yere ödenmiş emlak vergisi var ise ödenen tutar, geriye dönük 5 yıllık zamanaşımına uğramadan iade alınabilir. Bu durumda ilgili belediyeye dilekçe vererek düzeltme talep edilmesi ile fazladan ödenen vergilerin iadesi istenebilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.