TARSUS GÜNDEM

VERGİ BORCU OLANLAR İLAN EDİLECEK!

VERGİ BORCU OLANLAR İLAN EDİLECEK!
151 views
23 Haziran 2016 - 17:31

Devlete vergi ve ceza borcu olan, 15 Temmuz ile 18 Ağustos arası Türkiye genelindeki vergi dairelerinde, 1 Eylül’den itibaren de GİB’in internet sitesinde ilan edilecek.

 

 

Devlete vergi ve ceza borcu olan mükellefler, 15 Temmuz ile 18 Ağustos tarihleri arasında Türkiye  genelindeki vergi dairelerinde, 1 EYLÜL’den itibaren de Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinde ilan edilecek.

 

250 BİN LİRA VE ÜSTÜ BORÇLAR İÇİN

 

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan vergi usul kanunu genel tebliğine göre, açıklama kapsamına, her bir vergi dairesine 250,000 TL ve daha fazla borcu olan veya bu tutar ve üzerinde kesinleşen vergi ve cezası bulunan mükellefler alınacak.

 

30 HAZİRAN 2016’dAN SONRA ÖDEMEYEN YANDI

 

Tebliğe göre, açıklamada, 31 Aralık 2015 tarihi itibarıyla vadesi geldiği halde 30 Haziran tarihi itibarıyla ödenmemiş bulunan ve nevi itibarıyla 293 sayılı vergi usul kanunu genel tebliği ile açıklama kapsamına alındığı belirtilen vergi ve cezalar ile 1 Haziran 2015-31 Mayıs 2016 tarihleri arasında kesinleşen tarhiyatların dikkate alınacak.

 

Konu hakkında gazetemize bilgi aktaran  Tarsuslu Vergi müfettişi Yusuf Artar ”213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun 5’inci maddesinin dördüncü fıkrasında, “Mükelleflerin vergi tarhına esas olan beyanları, kesinleşen vergi ve cezaları ile vadesi geçtiği halde ödenmemiş bulunan vergi ve ceza miktarları Maliye Bakanlığınca açıklanabilir… Maliye Bakanlığı geçtiğimiz gün Resmi Gazete’de yayımlanan 471 sıra no’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile bu yetkisini kullanarak, devlete vergi ve ceza borcu olan mükellefleriilan edeceğini belirtmiştir. Buna göre devlete vergi ve ceza borcu olan mükellefler 15 Temmuz 2016 ile 18 Ağustos 2016tarihleri arasında vergi dairelerinde; 1 Eylül 2016 tarihinden itibaren de Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinde ilan edilecek. Fakat devlete vergi veya ceza borcu olan her mükellef bu ilan kapsamında olmayacak. İlan edilecek mükelleflerde borç tutarına bakılacak. Söz konusu Tebliğe göre ilan edilecek mükellefler, her bir vergi dairesine 250.000 TL ve daha fazla borcu olan veya bu tutar ve üzerinde kesinleşen vergi ve cezası bulunanlar olacak.”sözleri kullandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.