TARSUS GÜNDEM

VAHAP SEÇER GÜLTAK’A CEVAP VERDİ. CHP’LİLER TALİMATLA İŞ YAPMAZ!

VAHAP SEÇER GÜLTAK’A CEVAP VERDİ. CHP’LİLER TALİMATLA İŞ YAPMAZ!
204 views
09 Ağustos 2022 - 9:00

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2022 yılı Ağustos ayı 1. Birleşim Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Başkan Seçer oturumda Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’a verdi veriştirdi. Seçer ” Chp’lilerin talimata ihtiyacı olmadığını”ifade etti.

Başkan Seçer, Akdeniz Belediye Başkanı Gültak’ın, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan kararların, Akdeniz Belediye Meclisi’ni de etkilediği yönündeki eleştirilerine yanıt verirken, “Elbette ki Meclis dışında, Başkanlar, Meclis üyeleri aralarında yapıcı bir takım görüşmeler yapabilir, ama Sayın Gültak’ın Meclis üyelerimize yönelik; ‘Siz Büyükşehir’e borçlanma vermiyorsunuz. Bunun karşılığında biz de Akdeniz’e vermiyoruz’ gibi suçlamalarını reddediyoruz. Böyle bir şeyin olması mümkün değildir. Kimsenin iradesi ipotek altında değildir. Hele hele Akdeniz’de grubu bulunan kendi partimin, diğer partilerin, kimsenin talimatına ihtiyacı yoktur. Ancak şu olabilir; her zaman tavrımızı açık koyuyoruz. Diyoruz ki; ‘belediye başkanlarının hizmet noktasında elinin, ayağının bağlanmasını doğru bulmuyoruz.’ Yani Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde Vahap Seçer’e borçlanma yetkisi vermiyorsanız ve bunu bir akıl çerçevesinde size izah edebiliyorsa, bunun adı engellemedir” dedi.

Akdeniz Belediye Başkanı Gültak’ın borçlanma yetkisi için istediği meblağın 50 milyon lira olmasına da dikkat çeken Başkan Seçer, “Sizin Meclis yetkisine tabi olan kısmı 27 milyon TL’dir. Oysa ki ben biliyorum, yapılan görüşmelerde en azından kendi parti grubumun görüşünü açıkça ifade edeyim; bu borçlanma miktarının tarafınıza verilmesinde herhangi bir sorun, sıkıntı olmadığını söyledi arkadaşlar. Bir akıl çerçevesinde Meclis yetkisindeki borçlanmayı Sayın Gültak’a verin, o orada kalsın. Ben bir arsa satışı, bir arsanın bir kamu kurumuna tahsisi konusuna giremem. Bu sizinle, Meclis üyeleriniz arasındaki konudur” diye konuştu.

“20 yıllık bir iktidarın, Akdeniz Sahil Yolu’nu yapamaması eleştirilir, yapılması övülmez”

Meclis toplantısında D-400 Karayolu’nun yapımı konusunun da gündeme gelmesi üzerine konuşan Başkan Seçer, “Türkiye, dünyanın 20 büyük ekonomisinden biri. Böyle büyük bir bütçe kullanan bir hükümetin, 20 yılda Akdeniz Sahil Yolu’nu yapamaması eleştirilir, yapılması övülmez. 20 yıl önce de bu ülkede hükümetler vardı, onlar da çok değerli çalışmalar yaptı. Bugün üzerinde seyahat ettiğimiz yollar 2002’den sonra yapılmadı.        D-400 Karayolu 1950’li yıllarda yapıldı, genişletildi. Yine 80’li, 90’lı yıllarda otoban diye andığımız Çeşmeli’ye kadar olan güzergah yapıldı ve ondan sonra da bakın son 20 yılda da halen tamamlanamadı. Ben milletvekiliyken programdaydı, 1-2 sene içerisinde yapılacak deniliyordu. Üzerinden 12-13 yıl geçti, hala bir arpa boyu yol gidilemedi” ifadelerini kullandı.

Başkan Seçer, Meclis oturumunda ayrıca 2 gündem maddesinde ısrar kararı aradı. Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Türk Dünyası Belediyeler Birliği’ üyeliğinden ayrılma ve Erdemli Alata Hal Tesisi’nde 52 bağımsız bölümün 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 18. Maddesinin (e) bendine istinaden satışı için Mersin Büyükşehir Belediye Encümeni’ne yetki verilmesi konularında 41 oyla kararda ısrar edilerek, 2 teklif de reddedildi.

Olumlu bir karar çıkarsa, yapılan imar değişikliği tekrar Meclise gelecek”

Akdeniz ilçesi kent merkezi yenileme alanı ile ilgili teklifin gündeme gelmesi üzerine Başkan Seçer, “Bu konu kent merkezinde toplam 59,47 hektarlık alanda yapılacak olan yenileme çalışmaları ile ilgili bir konu ve önemli bir konu. 1. Etap proje alanında Avan proje çalışmalarını biz başlatmıştık. Bunun kararını da 14 Ağustos 2020 tarihinde Meclis’ten almıştık. Burada belirli çalışmalar yapıldı. Avan proje kapsamında Zafer Çarşısı’ndan Kırmızı Lacivert İş Hanı’na, Balık Pazarı’ndan Kasaplar Çarşısı’na kadar, Azak Han’dan diğer bölgelere kadar yaklaşık 50 dekarlık alanda önemli çalışmalar yapıldı. Kent Merkezi Yenileme Alanı, 1. Etap Proje Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı değişikliği, yani bugün Meclis’in gündemine gelen bu konu, 12 Mayıs 2022 tarihinden itibaren komisyonda bekliyor. Nedir bu? Bir görüş verilecek, bu görüş doğrultusunda olumlu olması durumunda koruma amaçlı imar planı değişikliği, Adana Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nda görüşülecek ve karara bağlanacak. Şimdi o aşamadayız. Yani komisyonda kabul edilen bu değişiklik talebi, burada da kabul edilirse Adana Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na gidecek. Orada da olumlu bir karar çıkarsa, yapılan imar değişikliği tekrar Meclise gelecek” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.