TARSUS GÜNDEM

UTANDIM.!

UTANDIM.!
606 views
10 Kasım 2022 - 8:44

27 Eylül – 06 Ekim 2022 tarihleri arasında memlekette çok önemli  bir adım atıldı. AFAD gerekli olan siren sistemini Mersin’de test etti.

Muazzam bir ses vardı. Anonslar , siren sesleri yükseldikçe konudan haberi olmayan vatandaşlar büyük bir panik yaşadı. Telefonlara gelen kısa mesajlar insanların içini rahatlattı.

Yani korkulacak bir şey yoktu.

Bildiğiniz gibi; AFAD “İkaz ve Alarm Sistemi (İKAS)” Projesi kapsamında, halkı olası hava saldırıları ve radyoaktif serpinti tehlikesi ile diğer afet ve acil durumlardan önce uyararak tedbir almalarını sağlamak için Mersin’de ASELSAN’a kurdurulan siren sistemini test etmişti.

Bu sürecin hemen ardından İçişleri Bakanı Soylu ”12 Kasım’da, 18.57´de ilk kez bir ülke tatbikatı yapacağız. Radyolar tatbikat anonsu geçecek, televizyonlar tatbikat anonsu geçecek. Otomatik olarak anons geçilecek. Kurulan sistemden tüm Türkiye’ye aynı anda mesaj gelecek” dedi

2 gün sonra 12 Kasım.

Proje çok ciddiye alınıyor.! İşin önemi büyük.

Bugün ise 10 Kasım Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün  vefatının 84. yılı. Bu sebeple ülkenin dört bir yanında anma etkinlikleri düzenlendi.

Ama Atamızın ölüm saati olan 09:05’te itfaiyeden yükselen siren sesi kentin bir çok noktasından duyulmadı. Eskiden balkonunda Atasını anmak için bekleyen insanlar siren sesini duyamayarak belki de Atasını anmayı unuttu.

Şehir merkezinde duyulan siren ,kentin genelinde etkisiz kaldı.

Oysa İçişleri Bakanının açıklamalarında ve AFAD’a göre İKAS en kapsamlı uyarı sistemiydi.

Bugün Atası için çalışmayan sistem , 2 gün sonra övgüyle bahse konu edilecek.

Bugün 10 Kasım’dı İKAS sistemi çalıştırılıp, Balkonunda siren sesi duyamayan insanların , İKAS’tan gelecek sesle tüyleri diken diken olması önemliydi.

Biz Ata’sını önemseyenler için önemliydi.

Yarın 11 Kasım Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Cuma namazında  camilerde okunacak hutbenin konusunu  ise “tedbir” olarak belirledi.  Hutbe’de 12 Kasım’da yapılacak tatbikata katılım çağrısı yapılacak.

Ama yarın ki Hutbe’de yine MUSTAFA KEMAL ATATÜRK olmayacak.

Ulu önderimizi rahmetle anıyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.