TARSUS GÜNDEM

TEHLİKENİN ADI ” METHADON”

TEHLİKENİN ADI ” METHADON”
256 views
13 Ağustos 2014 - 10:49

Öldüren uyuşturucu ‘Bonzai’ gündemi meşgul etmeyi sürdüre dursun, iddialara göre Türkiye’ye yeni bir ‘ilaç’ giriyor ve şu ana kadar bildiklerimizin hepsinden daha tehlikeli olduğu ve bu tehlikenin gün geçtikçe daha çok tırmandığı söyleniliyor.

 

Çok kısa zaman önce satışı  başlamış olan v  İran üzerinden Van’a  yani Türkiye’ye, giren bu tehlikeli uyuşturucu maddesi , oradan da torbacılara dağıtılıyor.Şu anda . İstanbul, Dolapdere’de bir torbacı diye tabir edilen satıcıların sıklıkla satışa çıkardığı bu madde , şimdilik az  olsa da  bir diğer illet  ‘bonzai’nin kötülüğünün  pabucunu dama atacak gibi gözüküyor.

 

Methadone Şurup ve hap halinde satıldığı Uyuşturucu Madde Bağımlılıkları ve Alkolizmle Mücadele Federasyonu (UBAM) tarafından belirlenmiş. Şişesi 300 lira. Bir şişe yaklaşık 20 gün gittiği ifade ediliyor.

 

 

Konu hakkında geniş bilgi almak için ,Uyuşturucu Madde Bağımlılıkları ve Alkolizmle Mücadele Federasyonu (UBAM) Genel Müdürü İsmail Karakaş’ı aradığımızda

 

‘’İnsanlar ucuz diye buna rağbet edecek ve çok etkili. Düşünün eroin krizini alıyor. Kısa sürede bağımlılık yapıyor. Ben daha yaşamadım ama onun krizini yaşayanı gördüm. Allah herkesi korusun…” “Methadone maalesef Hollanda başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde yerine koyma tedavisinde kullanılan sentetik eroinin ta kendisi. Bu yöntemde amaç devlet kontrolünde uyuşturucu kullandırılması. Ancak Van ve İstanbul’dan arayan birçok madde bağımlısı uyuşturucuyu bırakabilmek için söz konusu maddeyi aldıklarını belirtiyorlar. Türkiye’de bu ilacın kullanılması yasak ve sağlık bakanlığı ithalatını kabul etmiyor. Ulaştığımız bilgiye göre İran’dan kaçakçılık yoluyla şurup şeklinde Methadone girişi yapılıyor. Özellikle Van’da yoğun olarak kullanıldığına şahit olduk. Bir şurup şişesinde giriyor, merdiven altı bu ilaç şişesinin üzerinde herhangi bir ibare ve imalat bilgisi bulunmuyor. Henüz böyle bir bilgi kolluk kuvvetlerimize ulaşmadığı için gümrükten rahatlıkla ilaç kapsamına alınarak ülkemize sokulabiliyor. Türkiye’deki dağıtım ağıysa diğer uyuşturucular gibi yürütülüyor ve maalesef satış işini yine torbacılar yürütüyor.’’dedi.

 

Özellikle Bonzai sonrasında, özellikle ailelerin çok dikkatli olması gerekiyor. Yetkililerden gelen telkinlerin en başında  ‘’ Çocuğunuzun telefonunu alın, o çevreyi terk edin, yeni bir yerde yeni bir hayata başlayın.’’uyarısı geliyor.

 

Ayrıca görüşmüş olduğumuz dernekte uyuşturucu kullanımının zararları ve tedavisi üzerine çalışmalar yapan uzmanların yaptığı  açıklamada  ‘’Methadone’un yüksek dozda kullanımı sinir sisteminin iflas etmesine sebep olabiliyor.’’denildi.

25502643 25502644

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.