TARSUS GÜNDEM

TARSUS’UN BARONLARI NASIL ÇALIŞIYOR ?

TARSUS’UN BARONLARI NASIL ÇALIŞIYOR ?
176 views
15 Aralık 2016 - 18:12

1) Kan bağının bütün diğer ilişkilere baskın olması. Kan bağı üzerine kurulan bir ilişkiler ağı. Hegamonik ilişkide “kan”ın belirleyiciliği. Soyadı ve Soy ağacı kültürüne takıntılı bağlılık. Özel takılarla oluşturulmuş, şifreli dile sahip soy adları.

 

2) “Gizli Din”e ve “gizli etnik” aidiyetlere göre şekillenen “gelenek”

 

3) Aileden gelen, miraslanan her türlü güç. (Ekonomik, entelektüel, bürokratik,vb)

 

4) Aynı çember veya zengin ilişkileri içinde evliliklerle kazanılan güç.

 

5) Okul ilişkileri ile sağlanan ilişkiler. Belli ve kalburüstü okullarda okumak hatta bizzat “Zengin yetiştiren” ve “Zenginlerce kurulan” okullarla okumanın verdiği güç ve avantajlar. Yanı sıra yurtdışı okullarda (eskiden Avrupa) okuma, şimdilerde ağırlıkla ABD üniversitelerine yönelme.

 

6) Zenginlerin arasında iş ortaklıkları. Pastanın “Zengin olmayanlarca” paylaşımının engellenmesi. Rant alanlarına “ZENGİN”in hakim olması. Zenginliğin “Erguvani kanallar”a akıtılması ve paylaşımı.

 

7) Distribütörlük-Temsilcilikle başlayan iş hayatları, ticari özgeçmişler. “Yabancı Zenginler”le kurulan iş ortaklıkları. Komprador, üretim dışı, montajcı bir kapitalizmin yerleşmesine önayak olma. Buralardan palazlanan bir burjuvalaşma. Dolayısıyla emperyalizmle kurulan ilişkilerin baş müsebbibi olma.

 

8) Devlet kaynaklarını ve kredilerini azami ölçüde kullanan ve asalak bir “sermaye birikimi” sürecinin yürütücüleri olma.

 

9) Masonluk ilişkileriyle bütünleşen, Lions-Lion-Rotary ilişkileriyle kollanan ve korunan “Zengin konum”lar.

 

10) İslami görünümlü tarikatçılık. Özellikle Mevlevilik ve Bektaşilikte yığılma.

 

11) Büyük, özel ve seçkin klüp üyelikleri. Vakıf mütevelli heyetlerini ele geçirme.

 

12) Ev ve antika eşya biriktirme, müzayedelerin vazgeçilmez simaları arasında olma, “konut rantı” yaratma.

 

 

13) Medyayı denetim altında tutma ve toplumun “ideolojik aygıtları”na hakimiyet.

 

14) Öldüklerinde hep belli “önemli merkezler”deki kişilerce cenazelerini kaldırması. “Ayrıcalık Kültü”nün ölümden sonra da sürdürülmesi. Aynı şekilde öldüğünde “Zengin” konuma uygun özel mezarlıklara gömülme ya da bazı “lüks” mezarlıkların parsel ve adalarının sadece “onlara” ayrılmış olması.

 

15) En az birkaç kuşaktır önce Osmanlı sonra da Cumhuriyet yönetimlerine her düzeyde “kadro” yetiştirme.

 

16) Modernist ideoloji ve yaşam tarzı sahibi olma. (Bence burada bariz bir çelişki vardır. Hem bu ilişkilere göre yaşamına yön verip hem de nasıl “modern birey” olunur anlamak mümkün değil.)

 

17) Ülkedeki sağ ve sol oluşumlarda hep “önder” pozisyon almaya çalışma. İktidardan muhalefete kadrosal yığılma.

 

18) Zenginler dışından kişilerle asla evlenmeme. Bir anlamda “Ortamın saflığını korumacı” ırkçı yönelim. Bu yüzden yakın eş dost evlilikleri yapmak zorunda kalma.

 

19) Mirası sadece mülkiyet ve mali olarak değil, tüm “hazır ilişkileri” ve “avantaj”larıyla gelecek kuşak üyelerine aktarma.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.