DOLAR 32,6452 0.42%
EURO 34,7714 -0.04%
ALTIN 2.530,371,87
BITCOIN 1992222-0,51%
Mersin
21°

KAPALI

13:09

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X

TARSUS’TA YENİ KİMLİK KARTI NE ZAMAN VERİLECEK?

ABONE OL
2 Mart 2016 14:34
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İçişleri Bakanlığınca hazırlanan yeni kimlik kartlarının basılıp dağıtılmasına yönelik tüm altyapı çalışmaları tamamlandı. Yeni kimlikler Tarsus’ta alt yapı oluşmasına rağmen pilot bölgede  dağıtımı ve işleyişi incelendikten sonra en geç 2018 yılına kadar verilmiş olacak.
Nüfus Müdürlüğünde şu an için oluşan kalabalığın yeni kimlik kartı dağıtımı ile ilgili olmadığının altını çizen müdür vekili ” Şehrimizde kulaktan kulağa yayılan yeni kimlik kartı  veriliyor dedikoduları asılsızdır. Bu asılsız haberleri duyan vatandaşlar  dairemize gelip bilgi aldıklarında en taze ve doğru bilgiye ulaşmış oluyorlar. Resmi yazı ve duyuru yapılmadan bu tarzda çıkan haberlere itimat edilmemesi  gerektiğini, işlem için sıra oluşturan vatandaşların ise yaklaşan ÖSYM sınavları ve KPSS sınavları dolayısı ile öğrencilerin kimlik kartı yenilemesinden kaynaklandığını aktardı.
Resim 039
Tarsus Nüfus Müdürlüğünden aldığımız bilgilere göre yeni  kartlar , müdürlüğe gelecek olan resmi yazıdan sonra dağıtıma başlanacak. Kartlar ile ilgili dağıtım süresi hakkında ise daireye gelen herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Açıklanan mevzuatta Yeni kimliklerin  10 yıl geçerli olacağı bilgisini de aktaran yetkililer ” Erkeklere mavi, kadınlara pembe kimlik uygulaması kalkacak, erkek ve kadınlar için tek renk kimlik kartı verilecek. Yeni kimlikler seyahat belgesi olarak kullanılabilecek. Yeni kimliklerin üzerinde kişiye ait kimlik bilgilerinin güvenli şekilde saklanabileceği bir çip yer alacak. Bu kimlikler bilgi sızdırmaya karşı güvenlik sağlayacak.”dedi.

 

 

TÜBİTAK tarafından geliştirilen milli işletim sistemi kullanılacak yeni kimlikler, taklit ve tahrif edilemeyecek. Yeni kartlar, başka birinin eline geçse dahi kullanılamayacak ve anında bloke edilecek. Bu kartların kopyalanması ya da üzerindeki verilerin değiştirilmesi mümkün olmayacak.

 

 

 

HASTANE, OKUL VE EMNİYETTE KULLANILABİLECEK

 

 

Yeni kimliklerin üzerinde bulunan güvenlik unsurları sayesinde taklit ve tahrif edilemeyeceği için vatandaşlar kimlik sahteciliği sebebiyle mağdur olmayacak. Kredi kartı büyüklüğündeki yeni kimlik kartı, hastane, eczane, okul, emniyet ve bankalardaki sistemlere entegre olabilecek ve bu sayede birçok işlemde vatandaşa kolaylık sağlayacak.

 

Ebadı küçüleceği için cüzdan içinde kolayca taşınabilecek yeni kimlikler, e-devlet uygulamalarında kimlik doğrulama aracı olarak kullanılabilecek. Böylece vatandaşlar kurumlara gitmeden kamu hizmeti alabilecek. Yeni kimliklerde isteyen vatandaşlar için elektronik imza yer alacak. Bu özellik sayesinde ikinci bir elektronik imza aparatına ihtiyaç duyulmadan elektronik ortamda iş ve işlemler yapılabilecek.

 

 

YENİ KİMLİKLER NASIL OLACAK?

 

 

Kimlik kartı halen kullanılmakta olan nüfus cüzdanının yerini alacağı için kartın ön ve arka yüzünde kart sahibine ait kimlik bilgileri ile fotoğraf bulunacak. Görsel olarak kimlik doğrulamada kullanılacak bu bilgiler ileri baskı teknolojisiyle koruma altına alınacak. Kartın çipinde İçişleri Bakanlığınca belirlenen bilgiler saklanacak ancak çipte tutulan bilgiler kart üzerindeki bilgilerle sınırlı kalacak.

 

Vatandaşlardan alınan biyometrik veriler, Tarsus’ta Nüfus Müdürlüğünde uygulamaya koyulacak olan okuyucular vasıtasıyla “şablon” adı verilen sayılara dönüştürülecek ve sadece bu sayılar veri merkezine aktarılacak.

 

Vatandaşların biyometrik okuyucularla alınan biyometrik veriler resim olarak değil, bu resimlerden oluşturulmuş “kriptolu sayısal karakterler” olarak veri merkezine ulaştırılacak.

 

 

 

Yeni kimlik kartlarının sorunsuz basılıp dağıtılması amacıyla vatandaşlar randevu verilerek kart düzenleme merkezine davet edilecek. Mazereti olan vatandaşlara başka bir tarihte randevu verilecek. Vatandaşlar, davet edildikleri gün ve saatte davette belirtilen kimlik kartı düzenleme merkezine 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile müracaat edecek. İbraz edilen biyometrik fotoğraf taranacak ve sadece kart üzerindeki yongada saklanmak üzere kişinin biyometrik verisi alınacak. Kimlik kartının basımı merkezi olarak gerçekleştirilecek ve kartlar vatandaşlara PIN ve PUK şifreleriyle teslim edilecek.

 

Sistem tarafından verilen kartın şifresi, ilçe nüfus müdürlüklerinde ve sağlık kuruluşlarında bulunan KİOSK üzerinden değiştirilebilecek.
HABER:CİHAN KEZER

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.