DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2089466-4,22%
Mersin
21°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X

Tarsus’ta İlk Kez Kornea Nakli Yapılacak

ABONE OL
23 Mart 2017 09:29
0

BEĞENDİM

ABONE OL
>
Maya Göz Hastanesi Yönetimi ve Doktorları Tarsus  Gazeteciler Cemiyeti ile  Bir Araya Geldi.
Mersin Büyükşehir Belediyesi ile yapılan Göz Taraması hakkında detayların da konuşulduğu toplantıda hastanenin verdiği hizmetlerden bahsedildi.
Mersin genelinde yapılan muayenelerin hiç koşulda maddi kazanım üzerine olmadığını belirten Mehmet Yunus Seven “Amacımız halkın sağlığına dair çözüm üretmektir. Mobil sağlık ekibine gelen hastalar daha sonra, bize değil Devlet Hastanesine gönderiliyorlar.Bizimle ilgili bir maddi kazanım yok ,bizim işimiz gönüllülük esasıdır”dedi.
“Excimer lazer uygulamaları ile uzağı ya da yakını net görememe şikayetlerinden kurtulmak ve gözlüklerle vedalaşarak yepyeni bir görünüme kavuşmak mümkün olduğunun altını çizen Maya Göz Hastanesi Doktorlarından Mehme Yunus Seven , Amacımız Tarsuslulara en uygun imkanları yaratarak Göz sağlığına çözüm bulmaktır,dedi.
Seven’’ Lazer ile uygulanan bu yöntemde kornea yeniden şekillendirilerek görme kusurları giderilir. Dolayısıyla hastaların göz yapısının ve görme kusurlarının biçim ve derecesinin detaylı muayene ve tetkiklerle incelenmesi gerekir. Her birimizin gözü DNA’mız ve parmak izimiz kadar özeldir, tedavisi de kişiye özel olmalıdır. Halk arasında bütün tedavi metotları excimer lazer ya da daha yaygın olarak lazerle göz çizdirme adıyla anılıyor. Oysaki excimer lazer tedavide kullanılan cihazın adıdır. Tedavi İLASIK, Intralase LASIK, LASEK, PRK gibi farklı metotlarda uygulanır. Uygulanacak metodu muayene ve tetkik sonuçlarına göre uzman hekim belirler.”diye konuştu.
Excimer lazer tedavisi ile gözün kırma kusurlarının tedavi edilerek görme şikayetlerinin giderildiğini ifade eden Operatör Doktor Harun Yılmaz ise ‘‘ Bu yöntemin aynı zamanda net görebilmek ve günlük hayatın ihtiyaçlarını yerine getirmek için gözlük kullanma zorunluluğu duyan hastalara özgürlük sunduğunu belirten Harun Yılmaz , şu açıklamalarda bulundu: “Gözlük kullanımından kaynaklı estetik kaygılara çözüm oluyor. Tedavi her bir göz için yaklaşık 5 dakika sürüyor. Uygulama sırasında herhangi bir ağrı hissedilmediği gibi tedavi sonrasında gözlere bandaj takılmasına da gerek olmuyor. Hastaların büyük bir çoğunluğu tedavinin ertesi günü iş ve günlük yaşamlarına dönebiliyor.
Lazer tedavisinden yararlanabilmek için hastaların 18 yaşın üzerinde olması, astigmat, hipermetrop ya da miyop şikayetlerinde en az bir yıldır ilerleme bulunmaması gerekmekte. Keratokonus, glokom gibi göz hastalıkları, diyabet ve romatizma gibi sistemik rahatsızlıkları olanlara, hamilelere ve emzirme döneminde olan yeni annelere bu tedavi uygulanmaz. Her göz yapısı lazer tedavisi için uygun da olmayabilir. İleri derecede yüksek göz numaralarında ise göz kusurunun giderilmesinde fakik göz içi lens veya lensektomi ameliyatları uygulanabilmektedir.”
TARSUS’TA İLK KEZ KORNEA NAKLİ YAPILACAK
Gözün kornea (şeffaf) tabakasını etkileyen hastalıkların tedavisinde başvurulan etkin bir yöntem olan kornea naklinin yakın zamanda Maya Göz tarafından yapılabileceğini kaydeden Harun Yılmaz  ‘‘ Bölgede önemli bir sağlık merkezi haline geldiklerini ve başarılı çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirtti.
Operatör Doktor Harun Yılmaz  “Bölge halkına sağlık hizmetimiz her geçen gün artarak devam ediyor. Bu çalışmalarımıza bir örnek olarak, hastanemiz hekimlerince kornea nakli gerçekleştirmek için ön çalışma yapıyoruz. Amacımız burada imkanları yaratarak vatandaşlarımıza sağlık dağıtmaktır.’dedi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.