DOLAR 33,0405 0.09%
EURO 36,0390 0.05%
ALTIN 2.576,880,30
BITCOIN 21394284,91%
Mersin
32°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X

TARSUS’TA DAĞITIM ŞİRKETİ KAÇAK HAT ÇEKMİŞ

ABONE OL
28 Kasım 2017 09:14
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarsus’ta elektrik dağıtım şirketinin özel bir şahsa ait elektrik hattından, başka abonelere elektrik verdiği tespit edildi. Parasını ödeyerek yaptırdığı hattın elektrik dağıtım şirketi tarafından kaçak olarak kullanıldığı gerekçesiyle adliyeye başvuran vatandaşı hem yerel mahkeme, hem de Bölge Adliye Mahkemesi haklı buldu.

Tarsus’a bağlı Hacıhamzalı Mahallesi’nde tavuk çiftliği işletmeciliği yapan Battalgazi Yüksel, 2011 yılında tavuk çiftliği kurduğu bölgede elektrik hattı olmadığı için, masraflarını tamamen kendisi karşılayarak proje hazırladı ve Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye sundu. Proje, 19 Kasım 2011 tarihinde kurum tarafından onaylandı.

MÜŞTEREK HAT HALİNE GETİRİLDİ

27 bin TL’ye mal olan elektrik hattının bir süre sonra, müşterek hat haline getirilerek diğer müşterilerinde hizmetine açılmasının üzerine, Battalgazi Yüksel, Avukatı Sultan Sinem Kezer aracılığıyla Tarsus 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu. Av. Kezer, dava dilekçesinde, “müvekkilinin rızası alınmadan, kendisine ait olarak tesis ettiği hattın, dağıtım şirketi tarafından müşterek hat haline getirildiği ve müvekkilinin zarara uğradığını” belirterek, hattan doğan maddi kayıplarını talep etti.

Tarsus 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada Battalgazi Yüksel haklı bulundu. Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. ise davayı Antalya’da bulunan Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşıdı.
3. Hukuk Dairesinde görülen davada, 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununun 33. maddesinde atıfta bulunularak, “Gerçek veya tüzel kişilerin, dağıtım sistemine bağlantı talebi dağıtım lisansı sahibi tüzel kişi tarafından ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde karşılanması ve bağlantı anlaşması yaparak hizmet vermesi esastır” hükmü ön planda tutuldu.

KURUMUN HATTI DEVİR ALMASI HÜKMÜNE VARILDI

Bölge mahkemesi, dava tarihinde yürürlükte olan 28 Ocak 2014 tarih ve 28896 sayılı Elektrik Piyasası Bağlantı ve Sistem Kullanım Yönetmeliği’nin 37. maddesinde yer alan, “bu yönetmeliğin yayımı tarihinden önceki dönemde tesis edilmiş olup, bir veya daha fazla tüketicinin kullanımında bulunan dağıtım tesisleri, kurul tarafından belirlenen usul ve esaslar dahilinde, yatırım planın da ön görülen süreç çerçevesinde dağıtım şirketi tarafından devir alınır” hükmünden yola çıkarak, söz konusu hattın Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından devir alınması hükmüne vardı.

Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş’nin itirazını yersiz bularak ret eden mahkeme, Elektrik Piyasası Bağlantı ve Sistem Kullanım Yönetmeliği’nin 37. maddesinde doğrultusunda, hattın kurum tarafından devir alınması için bilirkişi tarafından belirlenen 27 bin TL’nin Battalgazi Yüksel’e ödenmesine hükmetti.

Av. Sultan Sinem Kezer, davanın emsal niteliğinde olduğunu ifade ederek, “Bu hüküm kesindir. Ödenecek miktar 40 bin TL’nin altında olduğu için kurumun Yargıtay’a başvuru hakkı da yoktur” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.