TARSUS GÜNDEM

AkhisarsporMKE AnkaragücüAytemiz AlanyasporAntalyasporİstanbul BaşakşehirBeşiktaşBursasporErzurum BBÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGöztepeKasımpaşaKayserisporAtiker KonyasporTrabzonsporDemir Grup SivassporYeni Malatyaspor

TARSUSLU MİLLİ ATLETİ SAYGIYLA ANIYORUZ

TARSUSLU MİLLİ ATLETİ SAYGIYLA ANIYORUZ
101 views
29 Ağustos 2022 - 18:35
Hicaz yöresinden gelen Ahmet Efendi ile Afganistan göçmeni olan Havva Hanım’ın oğlu olan Hasan ÜLKÜ (Arap Hasan), 1 Şubat 1926 tarihinde Tarsus’un Şehit Mustafa Mahallesi’nde doğdu.

İlk öğrenimini Dumlupınar ve Duatepe İlkokulları’nda; ortaöğrenimini Tarsus Ortaokulu’nda tamamladı.
Spor yaşamına, futbol ve atletizm ile birlikte başlamıştır.

1943 yılında, Mersin’de yapılan Bölge Atletizm Şampiyonası’nda, 1. oldu ve İçel Atletizm Takımı’na seçildi. Mersin, Adana, Gaziantep, Diyarbakır, Malatya’da yapılan bölgelerarası yarışmalarda, kendi branşında 1. oldu. Ayrıca, İçel’de Bölgelerarası yarışmada, 4×100 bayrak yarışında takım olarak birinci oldular.

İstanbul’daki Türkiye Atletizm Şampiyonası’nda, “3 adım”da ikinci; “tek adım”da birinci oldu.
1946 yılında, Mısır’daki uluslararası müsabakalara gidecek olan Millî Takım’ın seçmelerinde, “3 adım”da ikinci; “tek adım”da birinci oldu ve 18 kişilik kadroyla Mısır’a gitti.

Mısır’a gitmeden önce, İstanbul’da kaldıkları otelde âniden rahatsızlanınca takımdan affını istemiş ise de, Atletizm Federasyonu Başkanı Naili MORAN, Hasan ÜLKÜ’ nün mazeretini kabul etmemiş, “Takımda senin yerini dolduracak başka bir sporcu yok.” demiştir.

Kahire ve İskenderiye’de yapılan yarışmalarda 3. olmuş, Atletizm Millî Takımımıza, şampiyonluklar kazanmasında büyük katkılarda bulunmuştur. Mısır Kralı Faruk’un tahta çıkışının (Cülus) yıldönümü merasiminde bulunan sporcularımıza ve Hasan ÜLKÜ’ye birer altın madalya armağan edilmiştir.

Hasan ÜLKÜ (Arap Hasan), spor yaşamı boyunca almış olduğu madalyalarını, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramlarında yapılan yarışmalarda birinci olan Tarsuslu genç atletlere dağıttığını ve şu anda kendisinde madalya bulunmadığını söylemiştir.
Hasan ÜLKÜ, bu asil davranışındaki amacının, Tarsuslu gençlerimizi spora teşvik etmek olduğunu söylemiştir.
Futbolu da ihmal etmeyen Hasan ÜLKÜ, 1940 -1942 yılları arasında TİY, Mersinspor, Adana Torosspor ve Sümerspor’da top koşturdu.

Ayrıca, askerlik görevi sırasında Ankara Jandarma Muhafız Futbol Takımında BJK’lı Şevket Yorulmaz, Vefa’lı İsmet Yamanoğlu ile birlikte oynadılar. Geçimini temin için Rasim Dokur Fabrikası’nda 1942’den 1955’e kadar “İdare Âmiri” olarak çalıştı. Haziran 1974’e kadar Tarsus Belediyesi’nde İşletmeler Muhasebecisi ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Emekli olunca, TİY’de uzun yıllar “Genel Kaptan”lık görevini üstlendi.
1969 yılından sonra sporu bırakmış olmasına rağmen, İçel Valisi (Emekli General) Aziz AVMAN’ın, kendisini makam otosuyla Mersin’e götürdüğünü ve kendisinden İçel Atletizm Takımının Kaptanı olmasını, Gaziantep’teki yarışmalara katılmasını istemiş.

Seyfi Alanyalı’nın Başkanlığında Gaziantep’e gittiklerini, “3 adım” ve “tek adım” yarışmalarında birinci olduğunu, takım hâlinde Güney Anadolu Şampiyonu olduklarını ve dönüşte şampiyonluk kupasını Vali AVMAN Paşa’ya takdim ettiklerini söyledi.

Hasan ÜLKÜ (Arap Hasan), 5 erkek ve 3 kız olmak üzere 8 çocuk babası olan Hasan Ülkü 29 Ağustos 2013 tarihinde vefat etti ve Tarsus Şehir Mezarlığı’na defnedildi.

( Kaynak Tarsus’un Değerleri – Ali Pamuksuzer )

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.