DOLAR 32,2361 0.01%
EURO 34,8382 -0.55%
ALTIN 2.421,30-1,03
BITCOIN 2165077-1,77%
Mersin
24°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X

Tarsus Üniversitesi’ne Rektör Hangi Koşullarda Atanacak ?

ABONE OL
28 Mayıs 2018 21:25
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TARSUS ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Tarsus Üniversitesi kuruluş süreci ile ilgili bilgileri daha önce yaptığımız bir röportaj ile hemşerimiz Mersin Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlhan EGE’den almıştık. Şu an Tarsus Üniversitesi ile ilgili kamuoyunun en çok merak ettiği Tarsus Üniversitesi Rektörü’nün yasal olarak belirlenme sürecini yine Doç. Dr. İlhan EGE’ye sorduk:

 

Cihan KEZER:

Tarsus Üniversitesi Rektörü’nün belirlenme süreci nasıl olacaktır?

İlhan EGE:

Burada sizlere ancak genel olarak yasada yazan süreci anlatabilirim ve şahsi görüşlerimi söyleyebilirim. Sözlerim hiçbir kurumu da bağlamaz. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunun 13 üncü maddesinin (a) fıkrasında rektörlerin nasıl belirleneceği açıklanmıştır.  29 Ekim 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan676 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 85 inci maddesi ile yeni bir düzenlemeye gidilmiştir. Bu düzenlemeye göre Yükseköğretim Kurumu (YÖK) öncelikle Tarsus Üniversitesi için ilana çıkacak ve başvuruları alacaktır. 28 Mayıs 2018 tarihi ile YÖK, Tarsus Üniversitesi ve yeni kurulan diğer üniversiteler için Rektörlük başvurusu ilanına çıkmıştır. Böylece resmi süreç başlamıştır. Başvurular 28 Mayıs 2018 tarihinde başlayacak ve 06 Haziran 2018 Çarşamba günü mesai saati bitimine kadar sürecektir.

 

C.K. : Sayın İlhan EGE, peki Rektörlük için kimler başvurabilir?

İ. E. : “Profesör” olarak en az üç yıl görev yapmış olmak, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nu hükümlerine göre devlet memuru olarak istihdam edilebilmek için engel bir hali bulunmamak ve Rektör olarak atama işleminin ikmal edildiği tarih itibarıyla 67 yaşını tamamlamamış olmak şartlarını sağlayan her Profesör başvuru yapabilir. Aday adayları için Devlet veya Vakıf üniversitelerinde kadrolu veya sözleşmeli olarak görev yapmaları şart değildir. Başvurular bizzat veya posta ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına yapılabileceği gibi elektronik posta yoluyla da yapılabilir.

 

  1. K.: Başvuruların sona ermesi ile birlikte süreç nasıl devam edecektir?

İ.E.: YÖK, başvuran aday adaylarının listesini açıklayacak ve bu adaylar ile mülakat yapacaktır. Daha sonra YÖK Genel Kurulu tarafından başvuran adaylar arasından üç aday belirlenerek Cumhurbaşkanına önerilecektir. Cumhurbaşkanı da önerilen üç adaydan birini rektör olarak atayacaktır.

 

C.K.: Herkesin merak ettiği konu Tarsus Üniversitesi Rektörü ne zaman atanmış olur?

İ. E.: Tabii bu konuda yetki YÖK’dedir. Fakat sürecin çok uzun sürmeyeceğini ve Haziran ayı sonunda, en geç Temmuz ayında sonuçlanacağını şahsen düşünüyorum. Tarsus Üniversitesi Rektörü atandıktan sonra spekülasyon yapmadan, kim olduğuna bakmadan herkesin Rektör’e destek olması önemlidir. Burada en büyük görev kuruluş sürecinde destek olan Tarsus Belediye Başkanı Şevket CAN, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı H. Ruhi KOÇAK, Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya başta olmak üzere diğer kurum ve kuruluşların, tüm Tarsus’a düşmektedir. Tarsus Üniversitesi kuruluşu için çok çaba harcayan Kalkınma Bakanı Lütfi ELVAN’nın da desteği ile Tarsus Üniversitesi çok iyi bir yere kısa sürede gelebilecektir. Her zaman destek olan Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet ÇAMSARI ve Mersin Üniversitesi’nin deneyimlerinden de faydalanmak gereklidir.

  1. K.: Son olarak söyleyecekleriniz nelerdir?

İ. E.: Tarsus Üniversitesi kişisel çıkar çatışmalarına feda edilmemeli ve herkes özveri göstermelidir. Ancak Tarsus Üniversitesi için bu sinerji sağlanır ise başarıya ulaşacaktır. Tarsus Üniversitesi tüm Tarsus’un üniversitesidir ve bu başarı herkesin olacaktır. Herkesin elinden geleni yapacağına eminim. Bana bu fırsatı verdiğiniz için Tarsus Gündem Gazetesi ailesine teşekkür ederim.

C.K.:  Zaman ayırdığınız için biz teşekkür ederiz.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.