TARSUS GÜNDEM

ŞAHMERAN HAMAMI ARAŞTIRILACAK

ŞAHMERAN HAMAMI ARAŞTIRILACAK
211 views
14 Ekim 2016 - 8:58

Türk hamamlarının araştırılması ve tanıtımı için “Her Dem Banyo” projesi hayata geçirildi.

 

Projede araştırılmak üzere Tarsus’ta bulunan  ve Yılanların Kralı Şahmeran’ın öldürüldüğü rivayet edilen ve kanının bir taşta  bulunduğu   Tarsus Şahmeran Hamamı’da bulunuyor.

 

Osmanlı kültürünü yaşatmak ve Bu mirası korumak, yaşatmak, yaygınlaştırmak için bu projenin çok önemli olduğunu vurgulayan , Türkolog ve araştırmacı yazar Ali Canip Olgunlu rehberliğinde gerçekleştirilecek projenin tanıtımı Ayasofya Hürrem Sultan Hamamında yapıldı.

 

Proje yürütücüsü Bocchi Kurucu Ortağı Şadi Burat, Türkiye’de dünya tarafından da kabul edilen müthiş bir hamam kültürünün olduğunu söyledi.

Türkler ve Osmanlı ile özdeşleşen hamam kültürünün yok olduğunu dile getiren Burat, bunda evlerdeki banyoların müthiş gelişimlerinin de etkili olduğunu aktardı.

 

ilk ziyaretlerin 5 Aralık’ta başlayacağını ve araştırmaların dönüşümlü tarihlerle yapılacağını ifade eden Burat ” Kars’ta Mazlum Ağa, Edirne’de Sokullu, Tarsus’ta Şahmeran, Burdur’da Sagalassos Roma ve Efes’te Skolastika hamamlarının ” proje kapsamında olduğunu söyledi.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.