TARSUS GÜNDEM

Özel Harekat Polisleri ile Askerler çatıştı! 5 polis öldü!

Özel Harekat Polisleri ile Askerler çatıştı! 5 polis öldü!
346 views
18 Mayıs 2015 - 12:13

İddiaya göre; Hakkari Yüksekova’da Özel Harekat Polisleri ile Askerler önce kavga etti ardından silahlı çatışmaya girdi. Çatışmada 3 astsubay ile 5 polis öldü, 4 astsubay da yaralandı.
ANF’de yayımlanan Baki Gül imzalı bir haber gündeme bomba gibi düştü.

ÇATIŞMA NEDEN ÇIKTI?

Habere göre Özel Harekat Polisleri Ankara’dan emirle özel bir operasyonla görevlendirildi. Görevin hedefinde HPG’lilerin olduğu söylendi. Ancak askerler, operasyonun gereksiz olduğunu gösterilen bölgede PKK’lıların da HPG’lilerin de olmadığını söyledi.

Olası bir operasyonda çok sayıda kayıp verileceğinin uyarısında bulunan askerler operasyona çıkmak istemedi. Tam da Ağrı olaylarının yaşandığı günlerde böylesi boş bir operasyonun güvenlik odaklı olmadığı söylendi. Ancak Ankara’dan emir alan Özel Harekat Polisleri operasyonu yapmak için ısrar etti. Askerler ise bu operasyonun riskli ve gereksiz olduğunu söyleyerek geri çekilmek istedi.
Özel Harekat ve askerler arasında çıkan sözlü tartışma yumruklu kavgaya dönüştü. Kavga büyüdü ve silahlar çekildi. Askerle Özel Harekat polisleri çatışmaya başladı.
Çatışmada 3 astsubay ile 5 polis öldü, 4 astsubay yaralandı.
Olayın üstünü örtmek isteyen Ankara ise direkt olarak devreye girdi ve çatışma örtbas edildi.

İŞTE BAKİ GÜL’ÜN O DEHŞET VERİCİ HABERİNİN TAM METNİ

Türk devleti tarafından Hakkari’nin Gever (Yüksekova) ilçesi kırsalında yaklaşık 20 gün önce çok büyük bir provokasyon geliştirilmek istendi. Önce bölgeye askeri sevkiyat gerçekleştirildi. Daha sonra ise Özel Harekat polisleri ile birlikte Gever (Yüksekova) kırsalı ile Şemdinli arasındaki bölgede askerlerin “özel bir operasyona” çıkması istendi. Operasyonun görünen hedefi ise HPG gerillalarıydı. Ancak operasyona çıkması istenen Özel Hareket polisleri ile özel seçilmiş askeri birlikler arasında bir tartışma yaşandı.
İddiaya göre askerlerin operasyonu gerektirecek bir durum olmadığında ısrar etmesiydi. Ancak Ankara merkezli emir alan Özel Hareket polisleri ısrarla operasyona çıkmak istedi. Aynı günlerde Ağrı-Diyadin-Tendürek’te yaşanan provokasyon da gündemdeydi. Askerler kendilerinden operasyon yapılmasını istedikleri bölgede PKK-HPG gerillalarının olmadığını, varsa da operasyona çıkılırsa askerlerin çok kayıp verebileceğini belirtiyorlar. Ancak Ankara merkezinden “özel bir operasyon” olduğu, bunun için de izinde olan yetkin askeri personelin bile izinden çağrıldığı belirtilmiş. Operasyona çıkılması emrini alan Özel Hareket polisleri ısrar etti. Özel Hareket polisleri ile askerler operasyona çıktı. Operasyon askerlerin bildiği bir alandı ve çok riskliydi. Askerler operasyonun genişletilmeden geri çekilmek istediler. Ancak Özel Harekat polisleri operasyonu ilerletmek istiyordu.

Polisler askerlerin uyarılarına kulak asmayınca Özel Harekat polislerinin komutanları ile çoğunluğu astsubaylardan oluşan askerlerin komutanları arasında sözlü tartışmalar önce kavgaya daha sonra da silahlı çatışmaya dönüştü.

POLİS-ASKER ÇATIŞMASINDA 3 ASTSUBAY İLE 5 POLİS ÖLDÜ

Kırsal alanda Özel Harekat polisleri ile askerler arasında çıkan çatışmada 3 astsubay ile 5 polis öldü, 4 astsubay da yaralandı. Olay duyulunca yine merkezden müdahale edildi. Ölü ve yaralı asker ve polislere önce helikopter de gönderilmedi. Ancak daha sonra ölü ve yaralılar Yüksekova ve Hakkari‘ye taşındı. Hakkari Askeri Hastanesi ile Hakkari Devlet Hastanesinde özel korumalı olarak yaralılara ilk tedavileri yapıldı. Bu olayın kesinlikle duyulmaması için de ölen astsubayların alilerine 250 bin, yaralılara da 125 bin lira para önerilmiş. Kimse korkudan itiraz etmemiş.

Bu çatışmada ismi geçen bir komutanın adı Üsteğmen Mehmet Yıldız. Ölen askerlerden birinin adının ise Üsteğmen Mehmet Yaşar, bir askerin adının ise Volkan olduğu iddia ediliyor. Ölen 3 Özel Harekat polisinin ise Erzurumlu olduğu söyleniyor.

Sözkonusu iddianın doğrulanması için Yüksekova Jandarma Komutanlığı’nı arayıp askerlerin ismini sorduk. Askeri yetkililer üsteğmenlerin Şemdinli’de kayıtlığı olduğunu söyledi. Şemdinli Jandarma Komutanlığı yetkililerini aradığımda sözkonusu askerlerin kendilerinde kayıtlı olmadığını söyledi. Hakkari Askeri Hastanesi’den konuştuğumuz asker ise böyle bir bilgiyi verme yetkisinin olmadığını söyledi.
Daha sonra Hakkari Valisi Yakup Canpolat ile konuştuk. Vali Canpolat “bu tür olayları telefon üzerinden konuşulamayacağını” söyledi. Yaşanan olayla ilgili edindiğim bilgileri Vali Canpolat’a telefondan aktarınca, Vali “böyle bir olay bana intikal etmedi” dedi. Somut isimleri kendisine söyleyince “resmi olarak bana intikal etmiş böyle bir durum yok birşey diyemem” dedi.

Yerel kaynaklar ise bölgede askeri hareketliliğin her zaman devam ettiğine dikkat çekiyor. Bazı günler ise kentte alınan askeri tedbirlerin üst boyutlara çıkarıldığını belirtiyorlar.
KAYNAK: ANF / BAKİ GÜL (www.mehmetciktv.com.tr)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.