TARSUS GÜNDEM

OKU İBRAHİM!

OKU İBRAHİM!
102 views
30 Haziran 2016 - 11:25

Kurtlar Vadisi Dizisinde bir İBRAHİM karakteri vardı, Fikret bey karakterine yardımcılık eden birde İBRAHİM vardı. Fikret bey girdiği her ortamda İbrahim’i de bulundurur, ve her sözün sonunda Değil mi İbrahim ? Demedim mi İbrahim? diye sorar İbrahim’de her sözün sonunda sahibinin sözlerini onaylayacak sözler kullanır.

 

Örneğin…

Dediniz Efendim.

Doğrudur Efendim.

Haklısınız efendim.

 

Bazı sorulara ise olumsuz cevap verince sahibi Fikret,   İbrahim’e dönerek ” Bu İbrahim böyledir,işine gelmedi mi hatırlamaz” lafını esirgemeden kullanır…

GELELİM BİZİM İBRAHİM meselesine…

 

Bugün bazı sosyal medya hesaplarında 25.Dönem Mersin AKP’den 5.sıra aday gösterilen İbrahim Gül’ün Kent Konseylerine dair kaleme aldığı bazı yazıları görünce bende kalemi elime almak istedim.

 

Tüm Dünya’da Yerel Gündem  Kent konseylerinde görev yapan kurullar tamamen Belediyelerin kontrollü ödeneğiyle yaşamlarını sürerler..

Elbette kurulların çoğunda, sonuçsuz çalışan göreve kişilerin atamasıyla gelenler var, buna bizde kızıyoruz.

 

Ama siz ;  genelleme yaparken, İzmir Buca’da gerçekleşen Ülke genelinden 72 temsil hakkı olan Kent Konseyi katılımcılarını da hafife almış ve toplumsal barışı bir yana bırakmış, Ve hatta daha ileri giderek neredeyse bütün dünyanın vazgeçtiği NÜKLEER ENERJİ‘ye sahip çıkmaktasınız!

 

Peki Sayın Gül  Kent Konseylerinin işleyişi hakkında ne gibi bilgilere sahip!

Eğer bir bilgi sahibi bile değilse,

 

Kesin olmayan bilgisini ; Kayyumla gündeme gelen  HDP belediyelerine  bağlama ve bunun üzerinden bölücülük yöntemiyle CHP ve MHP’ye saldırarak ULUSAL ÇİZGi‘de MİLLİYETÇİLİK  böyle olmaz safsatasına girmez, UCUZ Siyasetin içerisinde bulunmaz diye düşünüyorum..

 

Böyle Ucuz siyasetle vatan bölünür kardeşim!

Ortada dolanan 3-5 kararsız Milliyetçi kökene sahip vatandaş var, oylarını almak için böyle ucuz kalemşörlükle oy almaya  da çalışılmaz.

 

Milliyetçi anlayışı da , günlük yumurtlayan  Tavuk gibi görmekten vazgeçin!

 

Ak Parti Belediyeleri örneğin Sakarya,İzmit,Kayseri çok iyi yönetim şekliyle herkesi kucaklamış durumda. Bence size tavsiye orada görev yapan partili Belediye başkanlarının izlediği yolu takip edin, zaten kararsız seçmen hizmeti görünce size gelecektir.

 

HDP Belediyelerinde usulsüzlük ve Ulusal kimliğe yara açan ne varsa elbette TÜRKİYE CUMHURİYETİ‘nin Onurlu Savcıları da gereğini yaparlar. Bundan hiç bir zaman kuşkumuz olmadı.

 

 

Eğer Türkiye’de hangi belediyede sorun varsa,sıkıntı varsa.. Bunun çözümünü ve çözümsüz olan sorunları sizin Partinizden seçilen MECLİS üyeleri gereğini yapar, aslında siz buradan yaptığınız siyaset ile kendi meclis üyelerininde işlevsiz olduğunu kamu oyuna açıklıyorsunuz. Ben sizin yerinizde olsam, bağlı bulunduğum partinin danışma toplantılarında bunları dile getirir, kesin bilgiyi bilirkişilerden alıp öyle klavyeye sarılırdım.

 

Siz bu yerel yönetimlerde  sıkıntı var diyerek,  kendi partinize de ZARAR veriyorsunuz!

 

Mesela CHP’de de bazı laflar dolanıyor, kimse Şevket Can’a Kocamaz’a yazmıyor çizmiyor diyorlar… Bunu söyleyenlerde partinin Ana kademesinde görev alan kişiler, ama bir yolsuzluk bir sakatlık varsa çıkıp kendileri basın açıklaması yapmıyorlar… Onlara da söyledik, Sizin Meclis üyeniz yok mu kardeşim ? Varsa iddialarınız, yapın basın açıklamanızı! Belge varsa sunun, konuşun, siz konuştunuz da biz mi ‘‘belgeli gerçeklerinizi’‘ kaleme almadık?

 

Belediye Meclisin de yer alan her parti, Meclis oturumu öncesinde ve sonrasında varsa yanlışlıkları ve sorunları yada meclise sunulması gerekenleri İLÇE başkanlıklarında veya İL başkanlıklarında masaya yatırıyor.

 

Siyaset böyle kirli yapılmaz, yapılmamalı da!

 

Kısaca,

Kent Konseyleri kimsenin malı değildir, Mersin Kent Konseyinde ve Ülkenin 4 yanında var olan tüm kent konseylerinde tüm partilerden temsilciler Gençlik ve Kadın kurullarında görev almaktadır. Mevzuat ve yönergeyi bilmiyorsanız size buradan madde madde aktarayım..

 

 

OKU İBRAHİM!

 
 
Kent konseyinin görevleri
 
MADDE 6 – (1) Kent konseyinin görevleri;
a) Yerel düzeyde demokratik katılımın yaygınlaştırılmasını, hemşehrilik hukuku ve ortak yaşam bilincinin geliştirilmesini, çok ortaklı ve çok aktörlü yönetişim anlayışının benimsenmesini sağlamak,
b) (Değişik:RG-6/6/2009-27250) Sürdürülebilir gelişmenin sağlanması ve bu konuda ortaya çıkan sorunların çözümüne yönelik planların hazırlanması ve uygulanmasını sağlamak,
c) Kente ilişkin temel stratejiler ve faaliyet planlarının belirlenmesinde, uygulama ve izleme süreçlerinde tüm kenti kapsayan ortak bir aklın oluşturmasına katkıda bulunmak,
ç) Yerellik ilkesi çerçevesinde katılımcılığı, demokrasiyi ve uzlaşma kültürünü geliştirmek,
d) Kentin kimliğine ilişkin tarihi, kültürel, doğal ve benzeri değerlere sahip çıkmak ve geliştirmek,
e) Kent kaynaklarının etkili, verimli ve adil kullanımına katkıda bulunmak,
f) Sürdürülebilir kalkınma anlayışına dayalı kentin yaşam kalitesini geliştiren, çevreye duyarlı ve yoksulluğu giderici programları desteklemek,
g) Sivil toplumun gelişmesine ve kurumsallaşmasına katkıda bulunmak,
ğ) Çocukların, gençlerin, kadınların ve engellilerin toplumsal yaşamdaki etkinliklerini arttırmak ve yerel karar alma mekanizmalarında aktif rol almalarını sağlamak,
h) Kent yönetiminde saydamlık, katılım, hesap verebilirlik, öngörülebilirlik ilkelerinin uygulanmasına katkıda bulunmak,
ı) Kent konseyinde oluşturulan görüşlerin değerlendirilmek üzere ilgili belediyeye gönderilmesini sağlamaktır.
Çalışma ilkeleri
 
MADDE 7 – (1) Kent konseyi, aşağıdaki ilkeler temelinde çalışmalarını sürdürür.
a) YG21 süreci kapsamında, kentine sahip çıkma, aktif katılım ve çözümde ortaklık ilkelerinin bütünlüğünde, kentlerin yaşanabilir bir geleceğe taşınmasına katkıda bulunmak,
b) Türkiye Cumhuriyeti Devletinin imzaladığı ve onayladığı Birleşmiş Milletler Zirveleri ile diğer uluslar arası sözleşmelerde kent ve kent yaşamına yönelik temel ilkeleri hayata geçirmek,
c) Kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım ve yerinden yönetim ilkelerini ön planda tutmak,
ç) Kent konseyi, uluslararası gelişmeleri ve ülke koşullarını gözeterek, tarafsız bir yaklaşımla görüş ve önerilerini oluşturmak,
d) Katılımcılığı ve ortak akla dayanan uzlaşmayı esas almak,
e) Değişimi ve yenilikleri önceden fark ederek sonuç odaklı çalışma kültürünü benimsemektir.

 

 

KONSEYLERİN ÇALIŞMA VE İŞLEYİŞ KOŞULLARI APAÇIK MADDELERLE ÇİZİLMİŞ DURUMDA DEĞİL Mİ SİZCE DE ?

 

Yani sırf  ”BEN” merkezli siyaset yaparak, BİLGİ SAHİBİ OLMADAN kışkırtarak,sürekli çamur atarak siyasetin içerisinde başarılı olunmaz, vel hasıl zaten başarıyı kişisel olarak ta tatmadığınızı tüm kamu oyu bilmektedir. Ama herkesin her yere aday olma arzusu var, mesela sizinde tekrar Belediye için adaylık düşüneceğinizi kamu oyundan takip ediyoruz, olursunuz olmazsınız bilemeyiz tabii.. Takdir sizin!

 

Benim derdim, okuduğum yazıdan tarafsız güzel eleştirileri görmektir. Okuduğumuz yazıdan tat almaktır. Şehrimde siyaset yapmaya çalışan insanların akıllı olduklarına şahit olmaktır. Yoksa benim için A-B-C partisi çokta önemli değildir. Yeterki hizmet edin, takdir etmesini biliriz.

 

Bakın LÜTFÜ , değil LÜTFİ ELVAN‘a nasıl sahip çıkıyoruz ? Çünkü kalemşörlük değil, halka hizmet için mücadele veriyor.! Bizde kendisini PARTİLER ÜZERİNDE görerek takdir ediyoruz.

 

 

Hızlı Tren derdiniz olmuş, Sanki herkes HİZMET İSTEMİYOR, gelen Hizmete muhalefet ediyor diye lafı uzatıyorsunuz ve Tarsus Halkının sıkıntı söylemlerini görmezlikten geliyorsunuz.

 

Diyelim ki Tarsus’ta yerel yönetim zaaf gösteriyor, hatalar yapıyor ve yaptığı hataları halka yanlış aktarıyor ” PEKİ SİZİN MECLİS ÜYELERİNİZ” neden çıkıp hata demiyor? Yoksa hata yokta mı ondan mı sessiz kalıyorlar ? Belediyeler Milletvekilliğine benzemez, her komisyonda kesin tüm partilerden sıfatı tam kişiler var. Ne konuşuyorlar, ne kararı alıyorlar partinizin Meclise gönderdiği bireylere sorun öğrenin isterim.

 

 

BENİMDE ELEŞTİRİM ŞU: GENÇLER KENT KONSEYİNDE ÇOK VASIFSIZ VE İŞLEVSİZ DURUMDALAR,UMARIZ TOPARLANIRLAR..

 

HA BU ARADA KENT KONSEYLERİNDE KAÇ AK PARTİ BELEDİYESİ BULUNUYOR ARAŞTIRMANIZI TEMENNİ EDİYORUM!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.