DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15977022,19%
Mersin
17°

AÇIK

06:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
  • TARSUS GÜNDEM
  • TARSUS
  • MÜFTÜ ERENAY ”KIZ ÇOCUKLARININ ERKEN YAŞTA EVLENDİRİLMESİ HABERİ” İFTİRADIR

MÜFTÜ ERENAY ”KIZ ÇOCUKLARININ ERKEN YAŞTA EVLENDİRİLMESİ HABERİ” İFTİRADIR

ABONE OL
3 Ocak 2018 16:35
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarsus Müftüsü  Hayri Erenay kamuoyunda tartışılan “kız çocuklarının erken yaşta evlenebilecekleri” konusunda dair haberlere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Erenay  konuyla ilgili Müftülük web sitesinde yaptığı yazılı açıklamada; yayın organlarında yer alan, “kız çocuklarının erken yaşta evlenebilecekleri” yönündeki Diyanet İşleri Başkanlığımızı hedef alan iddiaların asılsız olduğu ve kesinlikle gerçeği yansıtmadığını belirtti.
Tarsus Müftüsü “Son zamanlarda bazı mihraklar tarafından Diyanet İşleri Başkanlığımızı hedef alan kampanyalar yapılmaktadır”dedi.

 

İŞTE MÜFTÜNÜN AÇIKLAMASI
Devletimizin kuruluşunda etkin ve asli bir kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığımız toplumumuzun tüm kesimlerini kucaklayan, ayrıştırmadan birleştiren hayati bir devlet kurumudur. Din, vatan, bayrak ve devlet için gerektiğinde can vermeyi ve şehit olma arzusunu milletimizin her bir ferdine aşılayan nadide bir teşlikattır.
Takdir olunur ki; bir insana mukaddes değerler için ölmeyi emretmekte; bu değerler içim ölümü göze almaya inandırmak daha zor ve mühimdir. İşte teşkilatımız bu değerler uğruna şehit olma duygu ve inancını diri tutan ve tüm fertlere öğreten bir kurumdur.
Türkiye’mizi parçalamak ve işgal etmek isteyen gizli güçler topraklarımızı Suriyeleştirmek, Iraklaştırmak, Yemenleştirmek istemektedir. Karanlık mihraklar tüm bu hedeflerin gerçekleşmesinin karşısında toplumu bir ve toplu tutan Diyanet İşleri Başkanlığımızı engel olarak görmektedirler.
Bu ve buna benzer bozuk niyetli yapay gündemlerin asıl hedefi, Anasır-ı İslam’ın tüm fertlerini, Mezahib-i İslam’ın tüm mensuplarını bir ve beraber tutan ve tamamına hitap eden kurumumuzu yıpratarak birliğimize saldırmaktır.
Toplumumuz bu tip kampanyalara itibar etmeyerek, Kürdü, Türkü, Arabı ve Alevi-Sünnisi ile hatta bu vatanda yaşayan tüm diğer inanç mensupları ile Devletimize, Vatanımıza, Bayrağımıza ve Milletimize sahip çıkmaya davet ediyoruz” dedi.
Bu gelişmeler karşısında Diyanet İşleri Başkanlığımızın aşağıda yer alan basın açıklamasını kamuoyu ile paylaşıyoruz.
BASIN AÇIKLAMASI
Bugün bazı basın yayın organlarında yer alan, Diyanet İşleri Başkanlığının kız çocuklarının erken yaşta evlenebilecekleri yönünde açıklamada bulunduğuna dair haberler asılsız olup, kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.

Dini Kavramlar Sözlüğü adlı yayınımızdaki tanım ve maddelerin çarpıtılmasıyla böyle bir iddia üretmek iyi niyetle izah edilemez.
Kız çocuklarını anne olma ve aile kurma sorumluluğuna sahip olmadan, psikolojik ve biyolojik olgunluğa erişmeden evlendirmek, nikâhta rıza ve irade hürriyetini şart koşan İslam dini ile bağdaşmaz.
Nitekim Başkanlığımız, tarihi boyunca erken yaşta evliliklere asla onay vermemiştir, vermeyecektir.
Kurumumuz tarafından gerçekleştirilen Din Şuraları ve İl Müftüleri Seminerleri gibi üst düzey toplantıların Sonuç Bildirgelerinde, kız çocuklarını erken yaşta evlendirmenin asla dini referanslarla desteklenemeyeceği defalarca kayda geçirilmiştir. Din İşleri Yüksek Kurulumuzun görüşü de bu yöndedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.