DOLAR 32,6051 0.35%
EURO 34,7371 -0.12%
ALTIN 2.523,691,59
BITCOIN 1983778-1,46%
Mersin
21°

KAPALI

13:09

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X

MERSİN BÜYÜKŞEHİR,ENCÜMEN SEÇİMİ YAPTI!

ABONE OL
15 Nisan 2016 12:08
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediye Encümeni seçimleri siyasi  koalisyonuna sahne oldu.

 

5 kişilik Encümen üyeliği için MHP’den 3, AKP’den 2 isim seçildi. Geçen dönem encümene 2 üye veren CHP ile 1 üye veren HDP bu dönem encümenin dışında kaldı. Seçim sonrasında mecliste MHP-AKP koalisyonunun, nükleer santralin Çevre Düzeni Planı’na işaretlenmesi karşılığında kurulduğu iddiaları tartışıldı.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında belediye encümeni, meclis başkanvekillikleri ve ihtisas komisyonları seçimleri yapıldı. Gazetemizin dün kamuoyuna duyurduğu ‘MHP-AKP ittifakı’ seçimde vücut buldu, CHP ve HDP encümenin dışına itildi.

Meclis oturumunda ilk olarak meclis başkan vekilleri seçimi yapıldı. 3 parti aday çıkarmazken sadece MHP aday çıkardı ve Kerim Tufan Birinci Başkan vekili, Hikmet Koç İkinci Başkan vekili seçildi.  Bu seçimlerde AKP grubu blok halinde MHP adayına oy verirken, CHP blok halinde boş oy kullandı.

 

 

Encümen seçimlerinde de MHP-AKP ittifakı aday listesi çıkardı. MHP’den Hikmet Koç, Özgür Sanal  ve Veli Şahman’ın, AKP’den Yüksel Vatan ve İbrahim Ersin’in encümen üyeliğine aday olduğu seçimde AKP ve MHP grupları blok halinde evet verdi, CHP grubu yine boş oy verdi. Bu sonuçla belediye encümenindeki ağırlık MHP’ye geçti.

 

 

Seçimlerin tamamlanmasının ardından mecliste MHP-AKP ittifakının nükleer santralin 1/50 binlik Çevre Düzeni Planı’na işaretlenmesi karşılığında kurulduğu iddiaları tartışıldı.

 

 

CHP’li meclis üyesi Derya Özinç, Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne, 1/50 binlik plana nükleer santralin işaretlenmesi için baskı yapıldığını belirterek, “2 yıl önce belediye başkanlarımız Akkuyu’da nükleer santral kurulması girişimlerine ret yanıtı verdiklerini ilan ettiler. Şimdi de iktidar nükleeri plana alın diye baskı yapıyor. Burada MHP ile AKP arasında koalisyon kurulmuş olabilir. Ama Akkuyu için hepimizin siyasi kimliği bir kenara koyması gerekiyor. CHP grubu olarak, Akkuyu santralinin Çevre Düzeni Planına konulmasına şiddetle karşı olacağız. Diğer partilerden de hassasiyet bekliyoruz” dedi.

 

AKP’li meclis üyesi Kadir Canlı, Mersin’in Çevre Düzeni Planı’nın bakanlıkça onaylanması için nükleer santralin planda yer alması gerektiğini belirtti ve Akkuyu santralinin devlet projesi olduğunu savundu. CHP’li meclis üyesi Ersin Serin, santralin Akkuyu’ya kurulmasına ve Rus teknolojisine karşı olduklarını söylerken CHP’li meclis üyesi Esin Tuba Tol, “Karşımıza 40 katır mı, 40 satır mı seçeneğiyle çıkıyorlar. Her şey rant değildir. Sizin her şeyiniz para olmuş. Sonu olmayan, geleceği olmayan bir teknolojiyi dayatmayın” diye konuştu.

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da, nükleer santral inşaatının sürmesine  rağmen kimsenin protesto etmediğine dikkat çekti. Kocamaz, “Ben o gün de söyledim. Ben bireysel olarak nükleer santrale karşıyım. Ama kenti birlikte yönetiyorsak kente karşı sorumluluklarımız var. Kendi aramızda bu konuyu iyi etüt etmemiz lazım. Benim çocuğum, Çernobil faciasından sonra Karadeniz’den gelen fındıklar yedi, lösemi oldu ve hayatını kaybetti. Ben kimya mühendisiyim gerçekleri söylemek zorundayım. Ama tek başıma karar veremem. Kararı meclis verecek” dedi.

 

Haber: Abidin Yağmur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.