TARSUS GÜNDEM

”MELİS” İÇİN YAPILAN HABERLER İŞE YARADI, KAYMAKAM OLAYA EL ATTI.!

”MELİS” İÇİN YAPILAN HABERLER İŞE YARADI, KAYMAKAM OLAYA EL ATTI.!
255 views
14 Mart 2015 - 11:48

Daha önce gazetemiz ve benzeri yerel gazetelerin haberlerine yer vererek yardım istediği Tarsus’ta Orak hücre anemisi hastası 17 yaşındaki Melis Yalçın için , Tarsus Kaymakamlığı yardım kampanyası başlatma kararı aldı.

Bir fabrikada işçi olarak çalışan Mehmet ve Mehtap Yalçın çiftinin 3 çocuğundan en büyüğü olan İclal Ekenler Mesleki Anadolu Lisesi öğrencisi Melis, 6 aylıkken orak hücre anemisi hastalığına yakalandı. Melis Yalçın’ın 7 yaşına kadar Adana’daki Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde başlayan tedavisine daha sonra Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde devam edildi. Her geçen yıl hastalığı ilerleyen genç kızın sağ bacağında bir yıl önce çürüme başladı. Ayakta durmakta da zorlandığı için okulunu bırakmak zorunda kalan genç kızın sevk edildiği Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ilik nakline karar verildi. Ancak aile, kızlarının tedavisinin bir yıl süreceğini ve bu süre zarfında Ankara’da hem kalacak yerleri olmadığını hem de otel ücretini karşılayamayacaklarını belirtip hayırseverlerden yardım istedi.

Tarsus Kaymakamı Hasan Göç, Melis ile annesi Mehtap Yalçın’ı makamında kabul etti. Göç’e yaşadıklarını anlatan Mehtap Yalçın, eşi Mehmet Yalçın’ın asgari ücretle çalışarak 3 çocuğunu okutmaya çalıştığını belirterek, zor şartlarda geçindiklerini söyledi. Mehtap Yalçın, kızı Melis’in tedavi sürecinin uzun sürecek olması nedeni ile ortaya çıkacak olan maddi tabloyu karşılaşacak durumda olmadıklarını söyledi.

Kaymakam Göç, ailenin ve Melis’in içinde bulunduğu çıkmazdan kurtulabilmeleri için Kaymakamlık olarak gerekli her imkanı sağlayacaklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Bizim için önemli olan Melis kızımızın kardeşinden alacağı ilik sayesinde sağlığına kavuşmasıdır. Bu konuda Valimizin de onayı ile ülke çapında ailenin kötü yaşam koşullarının iyileştirilmesi noktasında hayırseverlerinde yardım talepleri olacağını düşünerek kampanya başlatmaya karar verdik. Melis’in bu mücadelesi inşallah diğer hastalık yaşayan kardeşlerimize, çocuklarımıza örnek olur. İnşallah bu hastalığı ve insanlarımızın duyarlığı ve Melis’in azmi ile sabrı ile mücadelesi ile yeneriz.”

TARSUS GÜNDEM GAZETESİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.