DOLAR 30,9834 0.23%
EURO 33,4792 0.08%
ALTIN 2.021,460,48
BITCOIN 1583532-2,14%
Mersin
15°

HAFİF YAĞMUR

16:20

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

X

Kocamaz İmar Konusunda DSİ’yi Suçladı

ABONE OL
12 Haziran 2017 22:56
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, merkez ilçelerin 1/5 binlik nazım imar planlarının çıkması konusunda engellemelerle karşılaştıklarını belirterek, DSİ’yi suçladı.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, merkez ilçelerin 1/5 binlik nazım imar planlarının çıkması konusunda engellemelerle karşılaştıklarını belirterek, DSİ’yi suçladı. Kocamaz, “Bizden istenen taahhüdü kabul ettiğimiz halde gizli bir güç maalesef bu işin yapılmaması için özel gayret gösteriyor. Israrla engelleme var. Bu şehre gönül veren herkesi, özellikle de iktidar kanadını göreve davet ediyorum” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Haziran Ayı Toplantısı’nın birinci birleşimi, Burhanettin Kocamazbaşkanlığında Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. Mecliste, 32’si idare teklifi, 21’i komisyon raporu, 7’si gündem dışı olmak üzere 60 madde görüşüldü. Meclis toplantısına, Tarsus’ta yapılması düşünülen İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) ve fuar alanı, bir türlü çıkarılamayan 1/5 binlik planlar ile TOKİ’nin merkez Mezitli ilçesi Tece sahilinde yapmayı planladığı binalarla ilgili tartışmalar damga vurdu.

Meclis’te fuar tartışması

Toplantıda, Tarsus’un Yunusoğlu Mahallesi’ndeki iki taşınmazın İŞGEM veya fuar alanı olarak düzenlenmek üzere Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınmasına ilişkin komisyon raporu, meclis üyelerinin görüşüne sunuldu. Mersin-Adana karayolu güzergahında bulunan 74 bin metrekare ve 82 bin metrekare alana sahip iki taşınmazın satın alınmasının 70-80 milyon lira gibi çok yüksek kamulaştırma bedelini beraberinde getireceğini, ayrıca Mersin’de bir fuar alanı olduğunu gerekçe gösteren AK Parti’li Meclis Üyesi İsmail Yerlikaya, komisyonların oy birliğiyle kabul ettiği rapora AK Parti Grubu olarak karşı olduklarını söyledi.

Çukurova çanağında tek bir fuar alanı olmalı”

Bunun üzerine konuşan Başkan Kocamaz, belediyenin her kuruşunun harcanması konusunda çok daha fazla hassas olduklarını vurguladı. Merkez Yenişehir ilçesinde bir fuar alanı olduğunu, ancak yılda 4-5 fuar açıldığını belirten Kocamaz, “Adana’da da bir fuar alanı var. Orada da senede 7-8 tane fuar oluyor. Aslında Çukurova çanağında tek bir fuar alanı olması ve Adana’ya da Mersin’e de hitap etmesi lazım. Bu fuarları Adana ile Mersin’in ortak yürütmesi lazım. Her zaman böyle bir yer denk gelmez. Allah kimsenin başına vermesin, orası memleket ekonomisine çok büyük katkılar sağlarken, bugün atıl vaziyette. Bu alanın bir kısmı Vakıflar Bankası’na, bir kısmı da TMSF’ye geçmiş. Bu alanın en önemli özelliği, yeni havaalanına yakın, otoban bağlantısına da çok yakın olması. Dolayısıyla oraya tarla alınsa daha uygun olur mantığıyla değil, burada hazır bir tesis var, o tesisin maliyetini de göz önüne almamız lazım” diye konuştu.

“Burayı birilerine rant sağlamak için değil, gerekirse belediyemize rant sağlamak için değerlendiriyoruz”

Yerlikaya’nın, 70-80 milyon lira kamulaştırma bedeli olacağı öngörüsüne de karşı çıkan Kocamaz, “Biz burayı kamulaştırdığımızda göreceksiniz ki, o söylediğiniz rakamın yarısını bile tutmayacak. Biz belediyenin her kör kuruşunun peşinden koşarken burayı birilerine rant sağlamak için değil, gerekirse belediyemize rant sağlamak için değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

İŞGEM’leri çok önemsediklerini dile getiren Kocamaz, buraların sanayiciler, işadamları için kuluçka merkezi olduğunu kaydetti. “Bizim bu tür yerlerin sayısını artırmamız lazım” diyen Kocamaz, şöyle devam etti: “Geldiğim günden beri Mersin’de, Erdemli’de böyle yerler arıyorum. Böyle yerleri bulursak, insanlara işadamı olabilmesi için bir mekan oluşturalım. Ama burada öncelikli düşüncemiz, fuar alanı yapmak, o olmadığı takdirde İŞGEM yapmak.”

CHP’li Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç ise Adana’da da Mersin’de de birer fuar merkezi olduğunu, Yenişehir Fuar Merkezi’nde yılda 10 fuar yapılması konusunda sözleşmeleri olduğunu anlattı. Yenişehir Fuar Merkezi’nde geçmişte görkemli fuarlar düzenlendiğini, ancak daha sonra siyasi olarak bazı grupların buranın çalışmaması için ellerinden geleni yapmaya başladıklarını dile getiren Genç, fuarı büyütme olanakları olduğunu, çelik yapı olarak 6 ay içinde iki hol daha kazandırabileceklerini kaydetti. Böyle bir olanak varken, Mersin ve Adana arasında Tarsus’a bir fuar alanı yapmanın doğru olmadığını ifade eden Genç, “Önce Mersin fuarını güçlendirelim. Şu anda yapılan, bir ihtiyaçtan doğmuyor. Fuar alanını artırarak, fuar enflasyonu yaratarak başarı sağlamak mümkün değil. Mevcut bir fuar alanı var ve şu anda işliyor. Büyükşehir ve özellikle Mersin Ticaret ve Sanayi Odası desteğini verirse gerçekten başarılı olur. İŞGEM için yer arıyorsanız, biz değerlendirelim ve bölgemizde bulduğumuz bir yeri bedelsiz olarak size verelim. Buna hazırız” şeklinde konuştu.

Kocamaz ise boş arsa değil, bina aradıklarını belirterek, Mersin’de iş geliştirme merkezleri kurmak istediklerini vurguladı. Meclis üyelerine, Tarsus İŞGEM’i görmeleri önerisinde bulunan Kocamaz, “Türkiye’de 17 tane İş Geliştirme Merkezi yapıldı. Tek örnek Tarsus örneği, 11 tanesi ilgisizlikten, belediyelerin duyarsızlığından kapandı. Şu anda Tarsus İŞGEM’de bin 200 kişinin istihdam ediliyor, hatta artık ihracat yapılıyor” şeklinde konuştu.

Kocamaz’dan Başkan Tarhan’a destek

Toplantının bitiminde söz alan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ise TOKİ’nin, Tece bölgesinde denize sıfır bir alanda hazineye ait 70 dönümlük spor ve park alanının konuta açılacağına yönelik kendilerine yazı geldiğini anlattı. Buna karşı olduklarını geçen hafta kamuoyu ile paylaştıklarını anımsatan Tarhan, bu konuda Büyükşehir Belediyesi’nin ve meclis üyeleri ile tüm kamuoyundan kendilerine destek olmalarını istedi.

Başkan Kocamaz, bunun üzerine bu tür emrivakilere karşı olduklarını her zaman dile getirdiklerini söyledi. TOKİ yasasında TOKİ’ye çok büyük yetkiler verildiğine işaret eden Kocamaz, şunları söyledi: “Bu yasaya göre, TOKİ isterse şehrin merkezine isteğini yapabilir. Aslında bu yasaya topyekun Türkiye’nin karşı çıkması lazım. TOKİ’yi sadece kentsel dönüşüm olarak değerlendirmek gerekir. Deniz kenarında binalar yapılıp üst gelir düzeyindeki insanlara satılmasına kökünden karşıyım. Bu konuda bize düşen bir görev olursa gerekirse bir meclis kararı da alarak, bunu yetkililere ulaştırabiliriz.”

“5 binlik planlarla ilgili gizli bir güç tarafından engelleme var”

Meclis Üyesi Mustafa Güler’in, 1/100.000’lik Çevre Düzeni Planı’nın Bakanlık tarafından onaylanmasının ardından hala 5 binlik planların meclise gelmediğini, kentin plansız kaldığını söylemesi üzerine de konuşan Kocamaz, bu konuda engellendiklerinin altını çizdi. 1/100.000’lik plana askı süresinde itirazlar olduğunu belirten Kocamaz, bu itirazlarla ilgili görüşlerini Bakanlığa bildirdiklerini kaydetti. 5 binlik planları da zaman kaybetmemek için paralel yürüttüklerini anımsatan Kocamaz, “O da mecliste görüşülme aşamasına kadar geldi ama bazı kurumlardan bir türkü yazı alamıyoruz. Bunun başında da Devlet Su İşleri (DSİ) geliyor. Yenişehir Belediyesi’nin en yoğun inşaatların yapıldığı bölgeler halen DSİ haritasında sulak alanlar görünüyor. Oralarla ilgili dahi biz DSİ’den yazı alamıyoruz” diye konuştu.

“İktidar kanadını göreve davet ediyorum”

DSİ’nin, burada yaptığı yatırımların ve deplase masraflarının tamamını belediyenin kabul etmesini istediğini aktaran Kocamaz, bu taahhüdü verdikleri halde DSİ’nin önlerini açmadığını söyledi. Kocamaz, “Israrla anlaşılmayan bir bürokrat mantığıyla bu deplase yapılacak yerlerin fiyatlarının belirlenmesi gerektiğini ve belirlenmesinin de çok büyük zaman alacağını söylüyorlar. Bizim beklemeye tahammülümüz yok ki. Kaldı ki, 10 sene, 20 sene sonra imara açılacak bir yerin deplase maliyetini bu günden belirleme şansınız var mı? Ama gizli bir güç maalesef bu işin yapılmaması için özel gayret gösteriyor. Benim gibi düşünseler şimdiye kadar 100 defa bu işler olurdu. Biz taahhüt ettikten, ‘bunları biz karşılayacağız’ dedikten sonra 1 lira olur, 5 lira olur, bu belediyenin göze alacağı bir durum, DSİ’yi ilgilendiren bir durum değil ki. Ama ısrarla böyle bir engelleme var. Bu konuda da bu şehre gönül veren herkesi, özellikle de iktidar kanadını göreve davet ediyorum” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.