DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21121192,28%
Mersin
°

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X

KOCAMAZ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU…

ABONE OL
23 Nisan 2015 15:25
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hakkında gıyabında tutuklama kararı bulunan eski Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Macit Özcan’ın avukatı Ali Mahir Başarır, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Burhanettin Kocamaz hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Hakkında gıyabında tutuklama kararı bulunan eski Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan’ın avukatı Ali Mahir Başarır, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın dava ile ilgili eylemleri, ilişkileri ve etkileri bakımından suç duyurusunda bulunacaklarını söyleyen Başarır, “Bu konuda ayrıntılı bir araştırma yaptık. Sayın Burhanettin Kocamaz göreve geldikten 1,5 ay sonra basın toplantısı düzenlemiş ve açıklama yapmıştır. ‘Bankamatik İşçileri’ diye bir olgu yaratıp basına bir liste vermiştir. Hatta Haluk Levent gibi sanatçılar da itham edilmiş fakat gerçek olmadığı ortaya çıkmıştır. Sayın Kocamaz bu süreçte soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcıları ile görüşmüş müdür? Onları ziyaret etmiş midir? Onlara delil vermiş midir? ya da bu Cumhuriyet Savcıları belediyeye gelip savcılar ile görüşmüş müdür? Bu konuda hazırlıklarımızı tamamladık ve yarın sabah 09:30’da Kocamaz hakkında Mersin Adliyesi’nde suç duyurusunda bulunacağız. Suçlar ise iftira, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs, suç uydurma ve görevini kötüye kullanma” dedi.

Burhanettin Kocamaz’ın süreçte savcı gibi hareket ettiğini belirten Başarır, Kocamaz’ın ve çocuklarının mal varlığının incelenmesi gerektiğini belirterek, “Sayın Kocamaz bu soruşturma ile ilgili bazı gazetelerin Güney temsilcilikleri ile telefon görmesi yapıp haber yaptırmış mıdır? Bir çok gazetede, yolsuzluk paraları ile Miami’de iş merkezi yaptırıldığı yazıldı. Özcan ailesinin, bırakın iş merkezini, bir dikili ağacı yoktur orada. Sayın Kocamaz burada Macit Özcan’ı yargılamıyor, CHP’nin 3 dönemini yargılıyor. Kendi söz verdiği projeleri yapsın. Fakat bırakın proje yapmayı, Denizpark, sahildeki çay bahçeleri ve hatta bitmiş terminali bile açmaktan aciz durumdadır. Ama ne hikmetse bu davada savcı gibi hareket edip yargılamayı etkilemeye teşebbüs etmiştir. Sayın Kocamaz’ın kullandığı telefon hatlarının 30 Mart 2014 tarihinden itibaren sinyalleri ve konuşma dökümlerinin incelenmesi ve kimlerle bir araya geldiğinin tespitini istedik. 2011, 22 bin 146 sayılı soruşturma kapsamında, soruşturma savcılarının Kocamaz ile bir araya gelip gelmediğini telefon sinyalleri ve görüşmelerle incelenmesini istedik. Büyükşehir Belediyesi ile adliyenin kamera kayıtlarının incelenmesini, Sabah gazetesinden bir yazar ile köşe yazıları konusunda telefon görüşmesi yapıp yapmadığının tespitini istedik. 2011, 22 bin 146 sayılı dosyanın celbini ve buraya delil sunup sunmadığını istedik” dedi.

Delileri toplayan emniyet mensuplarının Türkiye’nin her yerinde yargılandığına dikkat çeken Başarır konuşmasını şöyle tamamladı: “Biz ilgili savcıya bazı emsal dosyalar sunduk. Ergenekon, balyoz, şike, 17 Aralık süreci gibi davaların emsal kararlarını verdik. O kararlarda açıkça 2011-2013 yılları arasında paralel yapının hukuka aykırı olarak topladığı delillerin hiç bir yargılamada kullanılmaması gerektiğine dair kararlar vardır, deliller hukuka aykırıdır. Macit Özcan’ın oğlu İlker Özcan Mersin’de yaşamamakta, belediyeye sayılı kez gelmiş, hiç bir ihaleyi, müteahhiti tanımaz. Ama babası yok oğlunu alalım mantığı ile tutuklu durumdadır. Macit Özcan yargılanmalı, varsa bir hesabı hukuk çerçevesinde vermelidir. 2011 yılında teknik ve fiziki takip yapılan Macit Özcan ile birlikte Burhanettin Kocamaz’da takibe takılmıştır. Mustafa Kocamaz da araştrılsın. gerçekler ortaya çıksın. Özcan ailesinin şirketleri kredilerini ödemekte zorlanmaktadır. Bu aile şahsi eşyalarını satmak zorunda kalmıştır. Ama burada 600 milyon dolarlık yolsuzluktan bahsediliyor. Hukuk adalet zeminie gedliği takdirde Macit Özcan gelip ifadesini verecektir. Yakalamaları kaldırın, özgürlükleri verin. Kefaletle verin, adli kontrolle verin. İnsanlar gelsin yargıya hesabını versin. Tartışılan delillerle insanların özgürlüğünü kısıtlamayın. 3 dönem belediye başkanlığı yapmış bir insanın kaçma şüphesi olur mu? Bu deliller tartışmalıdır. Yakalamalar kalksın, özgürlükler verilsin, ertesi gün Macit Özcan gelip aslanlar gibi ifadesini verecektir. tartışılan iki ihale var. İki ihalede yüzde 1 oranında bir eksiklik belirlenmiştir. Bu bilirkişilere çeşitli siyasi baskılar yapılmıştır maalesef. İki ihalede çok cüzzi zararlar görünüyor. Kefalet olarak verin, çıkartın insanları.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.