TARSUS GÜNDEM

Corona Virüsünü 10 Dakikada Tespit Eden Kitler Yaptı

Corona Virüsünü 10 Dakikada Tespit Eden Kitler Yaptı
21 views
18 Mart 2020 - 10:19

ABD’de yaşayan Serhat Pala ve eşi Zeynep Ilgaz, San Diego’da bilimsel adı COVID-19 olan corona virüsünü “bir damla kanla 3 ile 10 dakikada tespit eden kitler yaptı. Pala çifti, Çinli ortaklarıyla günde 500 bin adet üretip piyasaya sundukları kitleri, Çin, İtalya, Pakistan, Vietnam, Fransa, Yunanistan, İngiltere, Tayvan, Avusturya, Romanya, Malezya, Libya’ya sattıklarını açıkladı. ABD’de büyük başarılara imza atan Pala ailesi, test kitlerini Türkiye’ye de göndermek istediklerini belirterek Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan İzmirli Serhat Pala ve Antalyalı eşi Zeynep Ilgaz Pala’nın San Diego kentinde kurdukları Confirm Biosciences Şirketi büyük bir başarıya daha imza attı. Şirket, corona virüsünü (COVID 19) bir damla kanla 3 ile 10 dakika arasında tespit eden kitler üretti.

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü’nün kısa sürede test edilmesi yönünde yürüttükleri çalışmanın bir ay önce sonuçlandığını ve üretim aşamasına geçtiklerini belirten Pala çifti şu bilgileri verdi:

MİLYONLARCA SATILDI

* ‘Firmamız ürün ve teknoloji test etmek konusunda her zaman ön saflarda yer aldı. Dünyayı etkileyen virüs karşısında da ‘bizler bir şeyler yapmalıyız’ diye düşündük. Ekibimizle gece-gündüz buna yoğunlaştık.

* ‘Hastanelerin laboratuvarlarında kısıtlı imkanlarda çok pahalıya ve uzun zamana yayılan testleri daha kısa sürede ve çabuk nasıl gerçekleştiririz, binlerce kişiye nasıl umut, çare oluruz’ diye yola çıktık.

* Test kitlerini Çinli ortağımızla üreterek piyasaya sürdük. CE işaretli test kiti, yanal akış teknolojisini (Lateral flow technology) kullanarak virüsü küçük bir damla kan örneği ile tespit etmektedir. 3-10 dakika arasında süren test, Çin, Avrupa ve başka kıtalarda milyonlarca adet satılmaya başlandı.

TÜRKİYE’YE DE GÖNDERMEK İSTİYORLAR

* ‘Bu ürettiğimiz kitleri hastanelere, sağlık kuruluşlarına satarak testleri doktorların kısa sürede yapmasını ve daha çok kişiye ulaşmasını amaçladık. Günde 500 bin test üretme kapasitesine sahibiz. Başta İtalya, Pakistan, Vietnam, Fransa, Yunanistan, İngiltere, Tayvan, Avusturya, Romanya, Malezya, Libya gibi ülkelere bugünlerde çok gönderdik.

* Türkiye’ye de bu kitlerimizden göndermek isteriz. Türk vatandaşıyız. Türkiye’ye bu konuda yardımcı olmak en büyük görevimiz. Sağlık Bakanlığı ile işbirliğine hazırız.

Çin’deki Healgen Şirketi’nin CEO’su Bryan Fang da corona virüsü (COVID -19) testini çıkarmaktan ve Confirm Biosciences ile bu konuda işbirliği yapmaktan dolayı çok mutlu olduklarını ifade etti. Fang, ”Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak duyurulan bu virüsün biran önce durdurulmasi için hepimiz çalışmalar içindeyiz” dedi

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.