SON DAKİKA

TARSUS GÜNDEM

TARSUSLU 2 GENÇ GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ÇALIŞAN POWER BANK ÜRETTİ

TARSUSLU 2 GENÇ GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ÇALIŞAN POWER BANK ÜRETTİ
Bu haber 02 Temmuz 2017 - 15:37 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.

Tarsus’ta lisede okuyan 2 öğrenci Güneş Enerji Sistemi ile çalışan telefon şarj sistemi Power Bank Üretti.
Her daim yanımızda taşıdığımız akıllı telefonların hızla biten pil problemine taşınabilir şarj cihazlarıyla çözüm bulmak mümkün. Ancak onları da belli aralıklarla şarj etmek ve devamlı olarak yanımızda taşımak gerekiyor. Peki ya hiç şarj etmemizi gerektirmeyen bir taşınabilir şarj sistemi olsaydı?
İşte bu sorunun cevabına yönelik bir projede Tarsuslu 2 genç öğrenci olan Sergen Tan ve Ahmet Tokvan’dan geldi.
Güneş Enerjisinden faydalanmak üzere dünyada bir çok projenin artık Solar sistemler üzerinden projelendirdiği günümüzde , Tarsuslu 16 yaşındaki 2 genç Akıllı telefonlar için hayati bir ürüne hayat verdi.
Piyasada satışı yapılan taşınabilir Power Bankların ağırlığı kullanıcıya bazen sıkıntı yaratsa da , ürütelinm taşınabilir Solar Power Bank’ta ağırlık problemi ortadan kalkıyor.
Uluslar arası bir çok firmanın yeni nesil Power Bank üretmek için patent girşimleri olduğunu ifade eden gençlerden Sergen Tan ”PocketPower ismiyle satışa sunulan tasarım güneş enerjisiyle akıllı telefonları şarj edebiliyor. Bizim tasarladığımız Poer Banklar ise 2 veya 4 güneş panelinden oluşuyor. Sistem 2 mm kalınlığında ve 300 gram ağırlığında olabiliyor. Üstelik suya karşı da dayanıklı. Yani sadece güneşli havalarda değil, yağmurlu günlerde de kullanılabiliyor. PocketPower’ı isterseniz oturduğunu yere koyabilir, isterseniz cama veya sırt çantanıza sabitleyebilirsiniz. İhtiyaç olan tek şey güneş ışığı. Kabloyu telefonunuza takmanızdan birkaç saniye sonra şarj işlemi başlıyor. Sistem şu anda 45 dolardan satılıyor.Bizde patent için gerekli girişimleri yaparak sistemi piyasada daha ucuz satılmasını sağlayacağız. ”şeklinde konuştu

Sergen Tan  , üretilen cihazın görüntüsünün ise tasarlandığı , tasarım bitince slim bir görüntüye kavuşacağını da sözlerine ekledi.

 

Haber:Cihan Kezer

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER