DOLAR 32,5932 0.34%
EURO 34,7171 -0.18%
ALTIN 2.522,651,56
BITCOIN 1965752-1,64%
Mersin
21°

KAPALI

13:09

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X

HASTANE ”YANLIŞLIKLA” KANSER ETTİ.!

ABONE OL
2 Ocak 2015 13:48
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarsus’ta bir hastanede safra kesesi ameliyatı olmak için giden ve ameliyat esnasında ayağı yanan hastanın hukuk mücadelesi. Gittiği hastanede ameliyat sırasında gerekli tedbir alınmadan bacağına konulan sıcak su kompresi sebebiyle ayağı yanan ve sonrasında kan kanserine yakalanan vatandaşın yargı mücadelesi sürüyor.

Tarsus’taki yerel mahkemece manevi tazminat talebi reddedilen vatandaş, kararı temyiz etti. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, “Davalı sağlık görevlilerinin dikkatsizliği sonucu davacının ayağında meydana gelen yanıklar nedeniyle davacının ayrıca yanık tedavisi gördüğü, bu yanık tedavisine bağlı olarak sıkıntı ve üzüntüye maruz bırakıldığı anlaşılmaktadır” kararına vararak, davacı vatandaşa manevi tazminat ödenmesi gerektiğine hükmetti.

Olay, 2011 yılında Tarsus’ta bir hastanede yaşandı. İddiaya göre; safra kesesi ameliyatı sırasında kapalı ameliyatın yapıldığı kameranın ısıtılması için kullanılan sıcak su kompresi hastanın ayağının üzerine konuldu. Olayda ayakları yanan hasta bir süre sonra kan kanserine yakalandı. Hasta, hastane hakkında 2 bin 300 lira maddi, 100 bin lira manevi tazminat talep etti. Tarsus 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan ‘tazminat’ davasında savunma yapan hastane ve sağlık görevlileri, davanın reddedilmesini istedi. Mahkeme hastanın maddi tazminat talebinin kısmen kabulüne, manevi tazminat talebinin ise geri çevrilmesine hükmetti. Mahkemenin kararı, davacı avukatı tarafından temyiz edildi.

Ulusal ajansların haberlerine göre, Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, mahkemenin uygun bir miktarda manevi tazminata hükmetmesi gerektiğine dikkat çekerek yerel mahkeme kararını bozdu. Borçlar Kanunu maddelerine göre manevi tazminata hükmedilebileceğine işaret edilen Yargıtay kararında şu ifadelere yer verildi:

“Dava konusu olayda, davacının safra kesesi ameliyatının gerçekleştirilmesi sırasında ameliyatta kullanılan kameranın ısıtılması işleminde kullanılan sıcak su kompresinin dikkatsiz bir şekilde davacının ayağı üzerine bırakılması sonucu davacının ayaklarında yanıklar meydana gelmiştir. Bu husus, davalı tarafından sağlık müdürlüğüne hitaben yazılan dilekçe içeriği, adli tıp raporu ve tüm dosya kapsamı ile sabittir. Davalı sağlık görevlilerinin dikkatsizliği sonucu davacının ayağında meydana gelen yanıklar nedeniyle davacının ayrıca yanık tedavisi gördüğü, bu yanık tedavisine bağlı olarak sıkıntı ve üzüntüye maruz bırakıldığı anlaşılmaktadır. Bu itibarla, davacının kişilik hakları, davalılar tarafından hukuka aykırı biçimde ihlal edilmiştir. O halde, mahkemece tarafların sosyal ve ekonomik durumları ile ihlalin niteliği göz önüne alınarak davacı yararına makul bir manevi tazminata hükmedilmesi gerekirken, kişilik haklarına saldırı oluşmadığı gerekçesiyle yazılı şekilde istemin reddine karar verilmiş olması usul ve yasaya aykırı olup bozma nedenidir. Mahkemenin kararı oy birliği ile bozulmuştur.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.