TARSUS GÜNDEM

GEZEN: TARSUS’TA OKULLARDA ISINMA SORUNU VAR

GEZEN: TARSUS’TA OKULLARDA ISINMA SORUNU VAR
176 views
26 Aralık 2016 - 12:38

Tarsus’ta kış mevsimi kendini iyice hissedilmeye başlamışken, okullarda ki  ısınma sorunu ve teknik  eksiklikler dikkat çekti.

 

Özellikle kış saati uygulamasına geçilmemesi konusunda velilerden tepkiler yükselirken, bir  şikayette ısınma sorunu hakkında geldi.

 

Çocuklarını sabah karanlığında okula gönderdiklerini ifade eden öğrenci velileri , çocuklarını karanlıkta okula götürmekte zorlandıklarını bu yüzden de ciddi sorunlarla karşılaştıklarını ifade ederken, okula zorla götürdükleri çocuklarının da ısınma sorunuyla karşı karşıya geldiklerini anlattılar.

 

Şikayetler konusunda şimdiye kadar yetkili makamlardan her hangi bir çözüm üretilmediğini ifade eden veliler, okullarında para toplandığını ve toplanan paralar ile sınıflara klima alındığını ifade ederek, bugün bizim paralarımızla bu ısınma sorununa çözüm üretmeye çalıştık, peki ya fakir öğrencilerin bulunduğu okullarda bu sorun nasıl giderilecek , diye sordular.

 

Konuyu Eğitim-İş sendikası yetkililerine de bildiren veliler, oluşturulacak kamu oyu ile belki ısınma sorununa çözüm üretebileceğini savundular.

 

Tarsus Eğitim-İş Sendikası Şube Başkanı Kurtuluş Gezen ‘’ İş güvenliği uyarınca alınan önlemler kapsamında elektrikli  ısıtıcıların , okul idareleri tarafından kaldırıldığını ve yerine klima teknolojisi ile ısınma çözümleri üretilmeye çalışıldığını ifade eden veliler,  bazı okullarda tesisatların eski olmasından dolayı da elektrik sorunlarının yaşanabileceğini ‘’ ifade etti.

 

Elektrik enerjisinin yetersiz olduğu bazı okullarda  eğitim öğretimin buz hane gibi sınıflarda yapılmaya çalışıldığını ifade eden Kurtuluş Gezen  yaptığı basın açıklamasında sert ifadeler kullandı.

 

GEZEN yaptığı açıklamada ‘’ Klimaların temini konusunda da öğrenci velileri kendi imkanlarını zorlamakta sağdan soldan bulunan ikinci el klimalar sınıflara takılmaktadır. Sınıflara takılan bu klimaların birçoğu ısıtma işlevini yerine getiremediği gibi eski ve yetersiz olduğu için, çalıştıktan bir müddet sonra soğuk hava üflemeye başlamaktadır. Merkezde bir okulumuzda ise klima temini için para toplandığı yeterli miktarda para toplayamayan sınıflara klimaların takılamadığı yoksul ve gariban öğrencilerin bu yolla adeta cezalandırıldığı iddiası ise son derece vahimdir.4+4+4 Eğitim sisteminin neden olduğu derslik ihtiyacı nedeniyle Laboratuar ve Bilişim Teknolojileri gibi sınıflardan normal dersliğe dönüştürülen ve ölçüleri normal dersliklerden daha büyük olan bu sınıfların ısınması ise ayrı bir problemdir.’’dedi.

 

Birçok okulun  son katında bulunan sınıfların yoğun yağmurda su altında kaldığını ve plastik pencerelerin birçoğunun sınıflara su geçirdiğini ifade eden Kurtuluş Gezen ‘’Tüm bu olumsuzluklara bir de ilçemizde kronikleşen elektrik kesintileri eklenmekte, fiziki altyapısı elektrikle ısınmaya müsait bile olsa okullarımızda ısınma ihtiyacı sağlanamamaktadır. ‘’dedi.

 

Merkezi ısıtma sistemine sahip okullarımızda ise sistemin periyodik bakımlarının yapılamamasından ve sistemden sorumlu belge sahibi hizmetlinin personel sıkıntısı nedeniyle okulun başka işlerinde kullanılmasından kaynaklı sorunlar yaşanmaktadır.

Özellikle dönüşümü sağlanamadığı için ikili öğretim yapan okullarda sabah grubunun ilk saatlerinde, öğle grubunun son saatlerinde karanlıkta ders görmesi ve güneş ışığından faydalanamaması ise ısınma sorununa tuz biber olmakta bir çok veli çocuğunu sabah ikinci ders saatinde okula götürdüğünü dile getirmektedir.

Bahsi geçen şikayetler öğrencilerimizin, velilerimizin , öğretmenlerimizin hatta ve hatta okul müdürlerinin bizzat kendisi tarafından, gündeme getirmemiz ricasıyla bizlere ulaştırılan şikayetlerdir. Talep edilmesi halinde okul- okul, sınıf -sınıf bu bilgileri paylaşmaya hazırız.

Eğitim İş olarak yetkilileri uyarıyoruz;

Geçtiğimiz günlerde ilçemiz Hasan KARAMEHMET İlkokulunda, elektrik tesisatından kaynaklanan yangının benzerlerini diğer okullarımızda da yaşamamız an meselesidir.

Hasan KARAMEHMET İlkokulunda ki yangının tekrarlanmaması için okula kurulması gereken trafoyu daha büyük acılar yaşanmasını beklemeden derhal kurmak ve aynı önlemleri bütün okullarda almak zorundasınız.

Okullarımızın ısınma probleminin çözümü veli, öğrenci ve öğretmenlere bırakılmadan tez elden çözüme kavuşturulmalı sosyal devlet olmanın gereği yerine getirilmelidir.

Eldivenini, beresini, atkısını, montunu çıkarmadan soğuk tahta sıralar üzerinde eğitim görmeye çalışan çocuklarımızın sesine kulak vermek onları bu işkenceden kurtarmak zorundasınız.

Sorumluluğunuzu göstermelik İş güvenliği seminerleri ve hukuk dışı taahhütnamelerle tek bir öğretmenin üzerine atamazsınız.

İlçemizde Eğitim-Öğretim gören her öğrencinin vebali omuzlarınızdadır bilesiniz…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.