TARSUS GÜNDEM

GAZZE İÇİN HASSASİYETİN ADI: ÖDP.!

GAZZE İÇİN HASSASİYETİN ADI: ÖDP.!
135 views
25 Temmuz 2014 - 11:10

Tarsus’ta deyim yerindeyse esen rüzgara karşı bile eylem yapan  bazı örgütler GAZZE katliamına sessiz kalmış ve halkın tepkisiyle karşılaşmışlardı.

Halkın bu çağrısına  dur diyen ise ÖDP ve Gençlik Muhalefeti üyeleri oldu.  İsrail’in yarattığı bu acı tabloyu halkın gündeminde taze tutarak tepkilerini dile getirdiler.

ÖDP ve Tarsus Gençlik Muhalefeti Üyeleri Tarsus’ta “Yaşasın Özgür Filistin” şiarıyla sokaklardaydı.Filistin’de katledilenler başta olmak üzere birçok savaş fotoğrafının yer aldığı bir sergi düzenlediler.Fotoğrafların yanına gelerek desteklerini sunan halka Filistin’de yaşananları anlattılar. Konu ile ilgili basına açıklama yapan ÖDP Tarsus İlçe Başkanı Gökmen BİRGİNAL şunları söyledi ;

ÖDP Tarsus İlçe Başkanı Gökmen Birginal İsrail’in Gazze’de Filistin Halkına yönelik katliamlara son vermesini ve emperyalizmin desteğindeki İsrail ordusunun tüm operasyonları durdurması çağrısını yaparak, “AKP boş lafları bırakmalı İsrail’le ekonomik ve askeri tüm ilişkileri kesmelidir” dedi. Özgürlük ve Dayanışma Partisi Tarsus İlçe Başkanı Gökmen Birginal yaptığı açıklamada, İsrail’in günlerdir Filistin halkına acımasızca saldırdığını, saldırının kara harekâtı ile daha da yoğunlaştığını, atılan bombaların altında yüzlerce Filistinli’nin katledildiğini belirterek, “Emperyalizmin desteğindeki İsrail ordusunun bu saldırıları karşısında, emperyalist merkezler cümleye bugün dahi ‘savunma hakkı’ ile başlamaya devam ederek katliamların arkasında durmaya devam ediyor. Netanyahu hükümeti çeşitli bahaneler arkasına sığınsa da, son harekatın asıl nedeni, Filistin Yönetimi ile Hamas arasında ortak hükümet konusunda anlaşmaya varılması, Filistinliler’in güçlerini birleştirme olanağı yakalamalarıdır. Obama yönetiminin yürüttüğü sözde barış sürecinde, Filistin halkınıniçbir adım atılmazken kanun dışı Yahudi yerleşimleri olanca hızıyla sürmüştür.

 

Son yirmi yılda Filistin toprakları olan Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te hukuksuz yerleşimlerin sayısı 350 bine ulaşmıştır. Filistin Yönetimi’nin sürekli tavizleri, son olarak müstakbel Filistin devletinin silahsızlanması, Ürdün’de 5 yıl için İsrail’in askeri varlığının kabulü, Batı Şeria’daki yerleşimcilerin % 80’inin İsrail devletine entegrasyonu, Filistinli mültecilerin anayurtlarına dönüşünün İsrail’in onayına tabi kılınması gibi tavizler dahi Siyonist rejimi tatmin etmemiş, saldırganlık devam etmiştir.” dedi. “İsrail Katliamlara derhal son vermelidir” Birginal, kara harekatıyla sürdürülen katliamlarla Filistin halkının İsrail’e boyun eğmesini istediklerini söyleyerek, “İsrail tüm katliamlarına, ve kara harekatına derhal son vermelidir. Filistinlilerin devlet kurma hakkının kayıtsız şartsız kabulü, işgal edilen toprakların terkedilerek, anayurtlarına dönme haklarının uğradıkları maddi ve insani zararlar tazmin edilerek sağlanmasını güvence altına alan ateşkes ve barış süreci geliştirilmelidir. Filistin halkının onlarca yıldır süren direngen mücadelesinin üzerinde bölgesel çıkar planları yapan tüm güçler artık gölgesini çekmelidir. AKP, bölgesel düzlemde ülkemizi sürüklediği felakete benzer şekilde sözde Filistin’in yanında olmak adına kendi güç savaşını vermeye çalışmaktadır. Erdoğan, her fırsatta İsrail’e kafa tutarken somut hiçbir adım atılmamaktadır. Bugün de İsrail katliamları karşısındaki sözde tepkilerin ötesine geçilmemektedir. Hatta, geçtiğimiz dönem içerisinde İsrail ile ekonomik ve askeri ilişkiler geliştirilmiştir.”dedi. 

 

“Şimdi lakırdı değil tam da icraat zamanıdır!” Erdoğan’ın, Filistin halkının katledilmesindeki sorumluluğunu gizlemek için başvurduğu ve giderek ırkçılaşan manipülasyanlorı, boş lafları bir yana bırakması gerektiğini belirten Birginal Başbakan Erdoğan’a seslenerek; “Eğer İsrail’in karşısında ve Filistin halkının yanındayım diyorsan bir saniye bile beklemeksizin Küba’nın, Venezüela’nın, Şili’nin yaptığını yap! İsrail ile ekonomik ve siyasi tüm ilişkileri sonlandırın. İsrail’in istihbarat kaynağı olan Kürecik radar üssünü ve ülkemizdeki tüm Amerikan ve NATO üslerini kapatın. İsrail ile her tür ticari ilişkiyi kesin, ikili anlaşmaları iptal edin. Eğer bunları yapmıyorsanız. Gazze’deki akan kanın sorumluluğundan da kaçamayacaksınız. Filistin halkı direniyor! Direnen Filistin halkı teslim olmayacak ve kazanacak! Filistin halkı bugün çocukların kanlarını döken zalimlerden nasıl hesap soracaksa biz de mutlaka İsrail işbirlikçilerinden hesap soracağız.” dedi.

 

odp2

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.