TARSUS GÜNDEM

Dünya diken üstündeydi! 23 tonluk dev roket hiç hesapta olmayan bir yere düştü.

Dünya diken üstündeydi! 23 tonluk dev roket hiç hesapta olmayan bir yere düştü.
302 views
04 Kasım 2022 - 13:29

Çin’in 31 Ekim’de Tiangong uzay üssünden fırlattığı 23 tonluk dev Long March 5B roketi kontrolsüz şekilde Pasifik Okyanusu’na düştü. ABD Uzay Kuvvetleri Komutanlığı, roketin planlar içinde olmayan Pasifik Okyanusu’nun orta-güney bölgesinde atmosfere girerek yeryüzüne düştüğünü açıkladı. Hatırlanacağı üzere roketin düşebileceği ülkeler arasında Türkiye de gösterilmiş, Uzay Ajansı’ndan süreçle ilgili bilgilendirmenin yapılacağı ifade edilmişti.

Çin’in Cadılar Bayramı’nda uzaya fırlatılan 23 tonluk dev roketi Long March 5B, Dünya’nın atmosferine ulaştıktan kısa bir süre sonra Pasifik Okyanusu’na düştü.

Amerika Birleşik Devletleri Uzay Komutanlığı, roketin planlar içinde olmayan Pasifik’in 101,9 derece batı ve 9,9 derece kuzey koordinatlarına düştüğünü duyurdu.

Türkiye diken üstündeydi! Çin'in 23 tonluk dev roketi Pasifik Okyanusu'na düştü

Çin’in 10 katlı bir bina büyüklüğündeki dev roketinin Türkiye‘ye düşeceği iddiası büyük ses getirmişti. Türkiye Uzay Ajansı’ndan yapılan açıklamada, Çin Ulusal Uzay İdaresi ile iletişim halinde olunduğu belirtilmiş ve “Karışıklığa meydan vermemek adına ancak resmi ve güncel bilginin paylaşılacağı” bildirildi. Açıklamada, “Çin tarafından fırlatma aracının inişi hakkında kesin tahminler gerekli durumda verilecektir” denilmişti.

Üç yıldan kısa bir süre içinde beşinci kez, Çin’in uzay araçlarının parçaları Dünya’ya düştü. Bunlardan en dikkat çekeni 8 Mayıs 2021’de gerçekleşti. 18 tonluk bir roket Hint Okyanusu’na düştü. Ancak bölgedeki köyler dağılan enkaz parçaları yüzünden zarar gördü.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.