TARSUS GÜNDEM

Doğru şeyleri ortaya koyarak tartışmak lazım!

Doğru şeyleri ortaya koyarak tartışmak lazım!
354 views
06 Eylül 2022 - 11:46

Geçen hafta Cuma günü Belediye sayfasından yapılan duyuru ile 2022 yılı Eylül ayı oturumu hakkında gündem maddeleri kamuya aktarılmıştı.

Gündem maddelerine bakıldığında idari yönden normal seyir edecek bir meclisin olması normalken, siyasi açıdan bakıldığında ise tartışılacağı  açıktı.

Kamuoyu nezdinde meclise gelen gündem maddeleri o kadar önemli değilken , CHP’de yapılan grup toplantısında  Siyasi tavır oluşturulmaya çalışıldığını dinledik.  Grubun neredeyse 4/3’ü mevcut belediye başkanı Haluk Bozdoğan’a karşı bazı maddelerde anlaşmazlık yaşanacağını söylemiş.

Bu siyasi tavır ne hikmetse şak diye belli başlı muhalif gazetelere servis edilmiş. Hem de toplantıda hangi konular nasıl görüşüldüyse harfi harfine.

Sorsak dışarı da hain arıyoruz (!)

Kültür Merkezi önü, Şehir Mezarlığı karşısı kat karşılığı ihale edilemezmiş denilmiş. Betona karşı mücadele veren CHP’nin bu tavrının desteklenmesi kadar normal bir durum yok. Ancak genel idari açıdan bakıldığında 2023 bütçesi için bazı taşınmazların gözden çıkarılarak yeni yatırımların önü açılması gerektiğini eski yeni tüm meclis üyeleri biliyor.

Dün sabah saatlerinde Gençlik Meclisinde söz alan Başkan Bozdoğan özellikle Kültür Merkezi’nin yanında bulunan arsa ile ilgili yapılacak projenin kesinlikle halkı kapsayacak bir mimaride ve özellikte olması için karar alacaklarını söyledi. Hem de CHP toplantısından saatler öncesinde , bu açıklamayla meclis üyelerine çağrıda bulundu. Bu işi buradan okumak çok anlamlı olur.

Gelin ne yapacaksak birlikte kavga etmeden tartışarak neyi düzgün yaparız demeye çalıştı.  Ama işittiğimiz gibi durum öyle anlaşılmamış. Büyük ihtimalle başkan ilgili kararları geri çeker ve  Gündeme dahi getirmez. Çünkü partisiyle kamuoyunda tartışmayı uygun görmez.

Peki gelin; Aksine bakalım. Gündem aynı şekilde mecliste gelse ne olur?

Ve bu gündem maddeleri Mhp , Akp ve Chp’de başkana yakın isimler ile oy çokluğu ile geçse ne olur ?

Yada  bu gündem maddeleri reddedildi ve meclisten geçmedi. Ne olacak  ?

Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan ve partisi CHP toplum nazarında yeni bir tartışmanın içinde olacak.

Chp seçmeninde Başkanı sevenler ile İlçe teşkilatı arasında huzursuzluk olacak. Parti tekrar çıktığı limana kavgayla geri dönecek. Onun adamı bunun adamı kavgaları başlayacak, şahsen ben bir partili olarak böyle bir kavga yaşamak istemiyorum.

Yine hukukçular iyi bilir ki; Mevcut idare  konuyu mahkemeye taşırsa , lehte kararla gündem maddesini geçirebiliyor.

Bunlar idarenin ve siyasetin bileceği konular.

İşin kötüsü ortak akılda buluşulmuyor olunması.

Chp seçmeni ve taban bunun böyle olmasını istemiyor. Birlik bütünlük içinde olunmasını istiyor.

Bu böyle olmayınca başka partilerin de iştahı kabarıyor.

İyi Parti ilçe başkanı Danyal Mercan’da bunlardan öne çıkanı.

Sayın Mercan dün konuyu duyunca zaman kaybetmeden sosyal medyada bir tepki ortaya koymuş. Ve demiş ki; orayı burayı şurayı verirseniz kavga çıkartırız. Yazıdan anladığımız bu.

Zaten İyi Parti İlçe teşkilatı açısından bakıldığında bir kırılma anı yaşanması lazımdı. 6’lı masanın birlik ve beraberliğinden dışarı çıkmayan bir anlayışı hakim kılan sayın Mercan , 2024 yılında sahada olacak adayları için artık siyasetin içine girmesi gerekiyordu şak diye debbe atlayarak konunun içinde girdi. Kurt siyasetçi buradan siyaset çıkarmaya çalıştı.

Haluk Bozdoğan’ı iyi tanıyan biri olarak söylemem gerekirse,  Danyal bey yazdı ” Başkan geri adım attı” muhataplığına düşmez.

Belediye başkanı doğruyu yanlışı partisiyle konuşup tartışır.

Haluk Bozdoğan’ın Kültür Merkezi yanı ile ilgili projesi Kültür Merkeziydi , Siyasi Hükümet 1998 yılında hizmete açılan ve şuanda atıl durumda olan Kültür Merkezi’ni bize verin teklifine evet deyince kafada bazı şeyler değişti gibi.

Kültür Merkezi’nin yanına başka bir kültür merkezi olması zaten normal olmazdı.

Tarsus’ta siyaset yapacaksanız ve kararınız net ise doğrudan konuları tartışmanız gerekir, tartışmak istediğiniz konulara yukarı ne der diye düşünürseniz olmaz.

Eski MHP döneminde idarenin geçirmek istediği ve oy çokluğu olduğu bazı projelere bazı CHP’lilerin nasıl yattığını gördük şahit olduk. Biz bunu eleştirirken bugün o adamlar el üstünde tutularak partili değeri görüyor. Bu iş çok su götürür.

Bu işin ucu açık.

Evet partililer başkan beyle uzlaşmalı, açık açıkta talepleri ve ne olur ne olmazı masaya koymalı.

Başkan bey her şeyi doğru yapmıyor olabilir.
Bunu eleştirmek güzel şey, ama eleştirmesi gerekenler başkanın kapısını kişisel menfaatler içerisinde çalınca , amaç farklılaşıyor. Derin bir delik açılmasına neden oluyor.

Evet yüksek sesle başkan beyin yanlışlarını tartışalım ama bunu kendi içimizde evimizde yapalım. Her şeyi evden dışarı üflemek adetten mi ?

Unutmayın : Yırtık pantolonu yolda dikmeye çalışırsanız ip gevşek kalır!

Bazı gerçekleri ortaya koymakta lazım.

Mesele yaratmak isterseniz çıkarırsınız.

Tarsus’ta başkana muhalif olan Odalar bile  Tarsus İl olsun diyorken, siyasi olarak başkanı sahada yalnız bırakmak doğru olan değil dersiniz ve ortaya bir mesele çıkar. Sabaha kadar tartışırsınız.

Dün akşam saatlerinde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Vahap Seçer’in 3 yılda 300 milyon dolar borç ödediğini aktarmasını haber yaptık, bu haberi yaparken o kadar mutlu oldum ki anlatamam. Destek verdiğiniz hem şehriniz alnı açık şekilde bunu ortaya koyuyor.
Sizlerde Bravo başkanım verdiğimiz oy helal olsun diyorsunuzdur..

Tarsus’ta da 90 milyonluk borç ödenmiş borçsuz bir belediye konumuna gelinmiş ama bir kaç siyasi figürün dışında bravo başkanım diyen yok.

Kimse şeytan taşlamaya kalmasın, doğru bir tane.

İnsanların şahsi kararlarına ve şahsi tercihlerine bir şey diyemeyiz, tarih bunu not edecek.

Açık olan şu ki; Mersin’i Tarsus’la Tarsus’u Ankara ile tartıştırmaya sebep yok.

Bu yüzden ; Bugün meclisin Tarsus’a ne anlatacağını ne kazandıracağını takip edeceğiz.

Kalın sağlıcakla!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.