DOLAR 32,2343 0.11%
EURO 34,9972 -0.08%
ALTIN 2.508,150,32
BITCOIN 22346344,39%
Mersin
26°

AÇIK

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

X

DERYA ÖZİNÇ BOZDOĞAN’DAN 8 MART MESAJI.!

ABONE OL
8 Mart 2016 09:41
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Av. Derya Özinç Bozdoğan, emekçi kadınlar günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNÜ, BARIŞ ZILGITLARIYLA KUTLUYORUM” dedi.

 

 

Derya Özinç Bozdoğan, “Kentlisi-köylüsü,yaşlısı-genci,eğitimlisi-eğitimsizi her kadın EMEKÇİDİR.Özünde vicdanlıdır,barışçıdır,adaletlidir, gelişime açıktır fakat  egemen ataerkil yapı kadın kimliğini kendisine yabancılaştırmış,adeta düşmanlaştırmıştır” dedi.

 

Derya Özinç Bozdoğan açıklamasında şunlara değindi:

 

 

 

“Sistem ,iktidar ,ideoloji ,toplumsal psiko-sosyal yapının ürünüyle kadında görülen “ SİNDERALLA KOMPLEKSİ ” kadınların kendilerini  güvende hissetme isteği yaratmıştır. Sinderalla kompleksiyle acizleştirilen kadınlar kendi aralarında bile “biz kırılganız,korumasızız,birileri tarafından korunmaya ihtiyacımız var ” söylemleriyle ,  kadının gücü  planlı kırılmıştır. Kadının bu noktada  KENDİ GÜCÜNE GÜVENMEMESİ maalesef  kadın benliğine dönüşerek,  kadının bedeni,cinselliği,ruhu, tüm varlığı  ötekileştirilmiştir.

 

 

Peki, kadın bu öğrenilmiş çaresizlikten nasıl kurtulacak ? Nasıl mı ? Tek kurtuluş ; çağdaş,eşitlikçi,laik eğitim sistemiyle olabilecek. Eğitim derken imam hatiplerden bahsetmiyoruz.Son yıllarda genç kızlarımızın İmam Hatiplerdeki oranının arttığı tespit edilmiştir. Türkiye siyasetindeki  din istismarının eğitime izdüşümüyle anti-laik gerici eğitim kadın bilincini, kimliğini 90 yıl geriye götürdü.Geçenlerde bir açılış konuşmasında Emine Erdoğan’ın -90 yıllık enkazı temizledik sözünü biz çağdaş kadınlar  –  “Türkiye , bizim yarattığımız enkazı 90 yılda bile  temizlenemeyecek  ”  olarak algıladık.Emine ERDOĞAN o kürsüde bir kadın olarak söz alıp konuşabiliyorsa sadece Atatürk’ün miras bıraktığı çağdaş ,laik ,eşitlikçi eğitime borçludur. Sizi bilmem ama  ,ülkemin kadınlarının IŞİD gibi bağnaz,gerici zihniyetle  köle pazarlarında birkaç dolarla satılması dehşetini yaşamak istemiyoruz.

Sizin iktidarınız döneminde, kadının kahkaha atmasını iffetsizlik gördünüz. Hamile  kadının  sokakta yürümesini ayıplayarak utanca dönüştürmeye çalıştınız. Tecavüze uğrayan kadınlara- mini etek giyinmeseydi, gece sokakta ne işi var deyip özgürlüğünü kısıtladınız. Küçük kız çocuklarının babaları tarafından tahrik edildiğini söyleyerek kızları , cinsel olarak metalaştırdınız. 3 çocuk yapın dayatmasıyla  kürtajı yasaklayarak , kadınların kendi  kararlarına müdahale ettiniz.Kadına, sadece üreme görevini vererek  çalışma hayatı yerine eve kapatmaya çalıştınız. Bu da yetmedi son olarak, Başbakanın – doğum yapan kadın vatani görevini  yapıyor safsatasıyla barış yanlısı olan kadınları savaş taraftarı göstermeye çalıştınız. 13 yıllık İktidar döneminizde kadın cinayetlerinin artmasını sorgulamak yerine , tutumlarınızla aydınlanma yolunda olan  toplumu karanlığa gömdünüz.

 

 

Nazımın dediği gibi “biliyorum ölümün adil olması için yaşamın adil olması lazım” bilinciyle  gerici eğitiminize ve Sinderalla kompleksine  rağmen kadınlarımızın asi,direngen ruhlarını  Yırca Köyünde ,Artvin Cerattepede  doğa katliamlarına karşı  mücadelesinde gördük. Barıştan yana atan yüreklerini -Savaşa hayır yürüyüşlerinde gördük. Kimliklerine saygılı ,şiddete karşı vicdanlarını tecavüzlere maruz kalan Özgecan ve Cansel için  eylem yürüyüşlerine gördük. Eşitlikçi ,laik yapılarını ,cinsiyet ayrımını pekiştirmek adına çıkarttığınız pembe taksilere binmeyerek meydan okumasında gördük.   Kadınlar  bu ülkede size rağmen elbette  hak ettiği onurlu  kimliğe kavuşacak .Öyle bir özgürleşecek ki çağdaş çocuklar yaratacağı gibi  çocuk gelinleri ,eşitsiz iş ortamlarını ,sadece kadına şiddeti değil insanlığa yapılan şiddeti yok edip zılgıtlarıyla barışı getirip kardeşçe yaşanılası dünya yaratacak.

Gericilik kader değildir. KADINSIZ TOPLUM ,YARINSIZ TOPLUMDU

 

R. Gerici eğitim anlayışına inat,Kadınların özgürlüklerini ruhlarında başlatıp  bu ışıkla   daha çağdaş ,aydın,laik bir Türkiye  ortamı sağlanacağı  inancımla Tüm Kadınların Emekçi Günü kutlu olsun.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.