TARSUS GÜNDEM

CHP GENEL MERKEZİ SON NOKTAYI KOYDU.!

CHP GENEL MERKEZİ SON NOKTAYI KOYDU.!
111 views
14 Kasım 2015 - 11:45

Kongre takvimini işleten CHP’de mahalle delege seçimlerinde cinsiyet ve gençlik kotası konusunda yaşanan tartışmalara Genel Merkez set çekti. Tekin Bingöl ve Gürsel Tekin imzasıyla örgütlere yollanan genelgeye göre bundan sonra yapılacak seçimlerde cinsiyet ve gençlik kotasına uyulması zorunlu olacak

Muhtarlık bölgesi delege seçimlerinde cinsiyet ve gençlik kotası uygulanması hakkındaki kafa karışıklığı CHP Genel Merkezi’ni harekete geçirdi. Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ve Genel Sekreter Gürsel Tekin’in imzasıyla 81 il başkanlığına gönderilen bir genelgeyle parti tüzüğünde belirtilen cinsiyet ve gençlik kotasına uyulması istendi. 12 Kasım tarihli genelgede tüzüğün 61a ve 61b maddelerine atıfta bulunuldu.

TÜZÜKTE O MADDELERDE NE İSTENİYOR?

CİNSİYET KOTASI

MADDE–61a (26.02.2012 tarihli 16. Olağanüstü Kurultay’da kabul edilen madde) Partinin katıldığı milletvekili genel seçimlerinde merkez yoklaması yoluyla belirlenecek adayların saptanmasında, Parti Meclisi seçiminde, il, ilçe, belde yönetim organlarının seçiminde, il genel meclisi ve belediye meclisi üyelikleri için adayların saptanmasında, kongre ve kurultay delegesi seçimlerinde en az yüzde otuz üç (33) cinsiyet kotası uygulanır. Seçimlerde kongre veya kurultay üye tam sayısının beşte birinden az oy alanlar, asıl ya da yedek üyeliğe seçilmiş sayılmazlar. Her iki cinsiyetten yeter sayıda aday çıkmazsa, katılan adaylarla seçim yapılır.

GENÇLİK KOLLARI KOTASI MADDE

61b (26.02.2012 tarihli 16. Olağanüstü Kurultay’da kabul edilen madde) Partinin katıldığı milletvekili genel seçimlerinde merkez yoklaması yoluyla belirlenecek adayların tesbitinde, parti meclisi seçiminde, il, ilçe, belde yönetim organlarının seçiminde, il genel meclisi ve belediye meclisi üyelikleri için adayların tesbitinde, kongre ve kurultay delegesi seçimlerinde, adaylık tarihi itibariyle gençlik kolları üyesi olanları kapsayacak şekilde en az yüzde on gençlik kotası uygulanır. Bu özelliklerde (cinsiyet kotasına ve gençlik kotası kapsamına giren) yeter sayıda aday çıkmazsa, katılan adaylarla seçim yapılır. Hem cinsiyet hem gençlik kotalarının özelliklerine sahip bir aday her iki kotadan düşülür. Seçimlerde kongre veya kurultay üye tam sayısının beşte birinden az oy alanlar, asıl ya da yedek üyeliğe seçilmiş sayılmazlar.

BUGÜNE KADAR YAPILAN SEÇİMLER NE OLACAK?

1 kasım seçimleri nedeniyle ara verilen kongre takvimini yeniden işletmeye başlayan CHP’de mahalle delege seçimleri büyük oranda tamamlanmış durumda. Genelge kapsamında bundan sonra yapılacak muhtarlık bölgesi delege seçimlerinde cinsiyet ve gençlik kotasına uyulmak zorunda kalınacak. Ancak, bugüne kadar yapılan seçimlerin sonuçlarıyla ilgili kafalar karışık. Her hangi bir değişiklik yapılmasını istemeyenlerin büyük karışıklık yaşanacağını işaret etmelerine rağmen bu kotalara uymayan listelerin kaybeden listelerden gelecek kadın ve genç isimlerle değiştirilmesi bekleniyor.

18519557-132f-4af5-8d50-33dde596e2f4

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.