DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21196302,05%
Mersin
20°

HAFİF YAĞMUR

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X

ÇAMLIYAYLA’DA AĞAÇ KATLİAMI.!

ABONE OL
3 Kasım 2015 14:24
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çamlıyayla At Dağı bölgesi olarak bilinen mevkisinde yaşanan ağaç katliamı çevrecileri harekete geçirdi.

500 Metre yol çalışması için binlerce çam ve benzeri ağacın katledildiğini ifade eden bölge halkı konu hakkında imza toplamaya başladıklarını aktardılar.

Kış aylarından nüfusu neredeyse 1500 civarına düşen, yaz aylarında ise 60.000 nüfusa ulaşan Çamlıyayla ilçesinde meydana gelen bu doğa katliamı için devletin bütün birimlerine dilekçe verilerek katliamın bir an önce sona erdirilmesi istenmiş olsa da her hangi bir sonuç alınabilmiş değil.

Çevrede oturan bu konuya duyarlılık gösteren vatandaşlar yetkili isimlerden normal şartlarda yol için 35 metre genişliğe sahip olacağı bilgisini almasına rağmen daha sonra kendi imkanları ile yaptıkları ölçümde yol için kesilen ormanın 70 metre genişliğinde olduğunu görünce şok yaşamışlar.

Gazetemize açıklamalarda bulunan ve adının geçmemesini rica eden Çamlıyayla’lı bir vatandaş muhabirimize şu bilgileri verdi.!

500 METRELİK YOL GEÇİŞİ İÇİN KOCA BİR ORMAN YOK OLUYOR

” Değerli Tarsus Gündem Gazetesi emekçisi kardeşim, Burası Çamlıyayla Mersin’in ilçesi. Daha önce Tarsus’a bağlıydı. Çukurova’nın en güzel yaylalarından birisi. Kış nüfusu sadece birkaç bin kişiden oluşmasına rağmen yazın elli binleri geçiyor.

Çamlıyayla’ya Tarsus’tan 60 kilometrelik virajlı bir yoldan yaklaşık bir saatte gidilebiliyor. Şimdi bu yol genişletiliyor. Bir çok yerde mevcut yol genişletiliyor, bazı yerlerde ise yeni güzergah oluşturuluyor.

Yol yapımı tamamlandığında ulaşım süresi kısalacak. Bu sayede Çamlıyayla’da “yayla turizmi”nin daha da gelişeceği düşünülüyor.

Buraya kadar önemli bir sorun yok gibi görünüyor. Yoğun bir talebin olduğu bir bölgenin daha geniş bir yola kavuşması her ne kadar daha fazla araba, daha fazla ev, daha fazla beton, daha az ağaç ve yeşillik anlamına gelse de bugün için kulağa hoş gelebiliyor.

Ancak yol yapımı ile ilgili bir bölümde büyük bir sorun var.

Tarsus Çamlıyayla yolunun 52. kilometresinde “Atdağı mevkii” var. Çamlıyayla’nın mahallesi.

Yol Atdağı çarşısına gelince eski yolun 800 metrelik bölümünü genişletmek yerine yeni güzergah planlanmış. Yol köye girmeyip son virajda direkt ormana girecek ve yaklaşık 800 metre sonra eski yolla yeniden birleşecek. Bu yeni güzergah için de tam 70 metre eninde ormanın kesilmesi ve yok edilmesi, betonlanması ve geniş bir yol yapılması gerekiyor.

Orman İşletme Müdürlüğü ağaç kesimine izin vermiş. Yetkililerin dediğine göre izin verilmemesi için “Milli Park” gibi bir gerekçe olması gerekiyormuş. Eğer böyle bir neden yoksa rutin olarak izin veriliyormuş her istendiğinde.

Yol yapımı için normalde 35 metrelik bir mesafe yetecekmiş, yolun diğer bölümleri öyle; ama bu bölgede muhtemelen eğim nedeniyle tam 70 metre eninde kesim yapılmış.

Dünyanın en büyük uçaklarının inebilmesi için gereken en geniş havaalanı pisti 60 metre, ama Çamlıyayla yolu 70 metre.

Yeni güzergahın geçtiği yerin ismi “İnek tepesi” Dünyanın en güzel ormanı… Keşke bir yürüme imkanınız olsa o ormanda. Ağaçların çoğu şimdiden kesilmiş. Yoldan giderken görünmüyor ama arabadan inip bir kaç yüz metre yürüseniz olayın vehametini görebilirsiniz.

Kesilmiş olan binlerce ağaç yol kenarında kaldırılmak üzere yüzlerce metre boyunca dizilmiş.

Yaylayı yayla yapan temel özelliklerden birisi olan ağaçlarımız başka çareler de olmasına rağmen kesilerek yok ediliyor.

Çamlıyayla yolu o noktadan itibaren mahallelerin içerisine giriyor. Yani Atdağı’nı geçtikten sonra zaten on kilometre boyunca evlerin çarşıların arasından geçiyorsunuz. O bölgelerin hiç birisinde yolu 70 metre eninde açmak mümkün olmayacak yani. Bu bölüm kesildiğiyle kalacak.

Oysa ki yeni güzergah yerine eski yolu genişleterek 70 metre eninde geniş bir alanın yok edilmesi önlenebilir. Zaten bu bir yayla yolu. Şehirler arası bir yol gibi olması gerekmiyor. Şehrin içerisine
giriyorsunuz zaten o bölgeden itibaren. Mevcut yol düzenlenebilir. Atdağı’ndan ötesinde de zaten böyle olacak; artık mahallelerin, şehrin içine girildiği için mevcut yol kullanılacak.

Dünyanın her köşesinde geniş yollar da var normal genişlikte yollar da var. Doğal ve kültürel güzellikleri hoyratça yok ederek yerine yol yapmak en iyi çözüm değil günümüzde.

TARSUS KENT KONSEYİ BAŞKANI ALİ CERRAHOĞLU’DA KAMPANYAYA DESTEK VEREN BİRİ OLARAK CHANGE.ORG’A ŞU İFADELERİ KULLANDI.

Çamlıyayla yolunda 500 metrelik güzergah değişikliği için ormana girerek binlerce ağacın kesilmesi konusundaki gelişmeler şöyle:
– Yaklaşık 10 gün önce ulaştırma bakanı Sayın Lütfi Elvan’a bu konu ile ilgili dosya verip konuyu iletmiştik.
– Dün akşam Lütfi Elvan yeniden Tarsus’taydı. Ticaret Odasında Ruhi Başkanın düzenlediği toplantıda bakana konuyu yeniden detaylarıyla hatırlattım; inceleyip yarın arayacağını söyledi.
– Ayrıca; konu Karayolları bölge müdürüne aktarıldı. Bölge müdürü ağaç kesiminin genişliğinin arazinin meyilli olmasına bağlı olduğunu söylemiş ancak detaylı bilgi vermemiş.
– Bakandan gelecek cevaba göre karayolları ve orman bölge müdürleriyle yeniden görüşmek gerekiyor.
– Bu konuda sizler de insiyatif alıp uygun gördüğünüz girişimlerde bulunun lütfen;
İlginize çok teşekkürler; umarım bir şeyleri değiştirebiliriz;

Cihan Kezer

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.