TARSUS GÜNDEM

Ç.Y.D.D BAŞKANI OZAN VARAL’DAN 1 MAYIS’A ÇAĞRI.!

Ç.Y.D.D BAŞKANI OZAN VARAL’DAN 1 MAYIS’A ÇAĞRI.!
228 views
30 Nisan 2015 - 12:52

Tarsus Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Avukat Ozan Varal yaptığı basın açıklamasıyla vatandaşları 1 Mayıs’ta alanlara çağırdı.

Yazılı yapılan açıklamada Avukat Ozan Varal ‘’ 1 Mayıs, 1800’lerin ortalarında başlayan işçilerin mücadele tarihine “haklı ve örgütlü mücadelenin, dayanışmanın, emeğin ve sömürünün olmadığı toplum” umudunun adı olarak geçmiştir. Böyle bir günde, bütün emekçilerin mücadelede yitirdiği arkadaşlarını, yitirdiği yerde anmak da isteklerini duyurmak için meydanlara çıkmak da en demokratik hakkıdır. Bugün ülkemizde, işyerlerinde iş güvenliği yoktur. Binlerce işçi, “cinayet” olarak adlandırılabilecek kadar, iş kazalarında yaşamını yitirmiştir. Toplum, iş cinayetleri konusunda yeterince duyarlı değildir. Emekçiler; özelleştirme, taşeronlaşma ve sosyal güvenlik haklarındaki kısıtlamalarla günden güne güvencelerini yitirmektedir. İşçiye göstermelik de olsa tanınan “grev hakkı”, memurlara hiç tanınmamaktadır. İşçiler ve memurlar hükümet yanlısı sendikalara itilmekte, muhalif sendikalara ve bunlara üye olan emekçilere baskı uygulanmaktadır. 1990’da imzaladığımız Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne rağmen ülkemizdeki çocuk işçi sayısı azalacağına maalesef artmaktadır.’’dedi.

Sözlerini ‘’1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününde ; Çağdaş Yaşam, İŞÇİNİN, EMEKÇİNİN YANINDA…. Çağdaş Yaşam, 4+4+4’e karşı.. Çağdaş Yaşam, cinayete dönüşen iş kazalarına karşı… Çağdaş Yaşam, İNSANCA YAŞAM… ÇOCUK GELİNLERE KARŞI…. ÇOCUK İŞÇİLERE KARŞI… Çağdaş Yaşam, AYRIMCILIĞA KARŞI… Sanata, sanatçıya saygı için, Herkes için eğitim, herkes için sağlık için.. Çağdaş Yaşam, KADINA ŞİDDETE KARŞI …Çağdaş Yaşam için, NÜKLEERE ve HES’lere HAYIR…demek için, alanda olacağız, diyerek tamamlayan Dernek Başkanı Av.Ozan Varal bu çağrıya tüm duyarlı vatandaşların kulak vermesini istedi.

11254

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.