TARSUS GÜNDEM

BUGÜN AÇILACAK.!

BUGÜN AÇILACAK.!
181 views
03 Aralık 2015 - 8:31

Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bütün engellilerin Engelliler Günü’nü kutladı ve vatandaşları öncü park haline gelecek olan Engelsiz Park açılışına davet etti.

Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Kırklarsırtı Mahallesi’nde yaptırılan ve bölgede özellikli tek Engelsiz Park’ın 3 Aralık Dünya Engelliler gününde hizmete açılacağını söyledi.

Tarsus halkına verdikleri sözleri tek tek verine getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Başkan Can, 9’ncu hizmeti hayata geçirdiklerini belirtti.

Engellilerin faydalanacağı Engelsiz Park’ı engellilerin sosyal hayata daha aktif katılabilmeleri için hizmete geçirdiklerini belirten Başkan Can, bölgede ilk olma özelliğini taşıdığını söyledi.

Engelli vatandaşlara yönelik projelere önem verdiklerini kaydeden Başkan Can, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde 9’ncu projemiz olan Engelsiz Park’ı açıyoruz.

Kırklarsırtı Mahallesi Kasım Ekenler Bulvarı üzerinde yer alan ve yaklaşık 3000 m2 alan büyüklüğüne sahip park engelli vatandaşlarımızın kullanımına sunulacaktır. Park içerisinde yer alacak çocuk oyun alanı kauçuk zemin üzerine kuruldu ve yürüme engelli olup tekerlekli sandalye kullanan vatandaşların da yararlanabilmesi için oyuncakta basamaklar yerine rampa kullanımları mevcuttur. Fitness alanı da, kauçuk zemin döşemesi üzerine ve alan kullanımının daha konforlu/kolay hareket edilebilmeye olanaklı olması için spor aletleri iki ayrı alana kuruldu. Parkın içerisindeki tüm bağlantı yolları ile yürüme yollarının zemin döşemesi, görme engelli hemşerilerimizin kullanımı için engelli taşları ile döşendi. Parkın ana meydanında konik şeklini andıran ve etrafı mermer ile kaplanıp dekoratif kaidesinin bir tarafına duyma engellilerin kullandığı el işaretlerinden oluşan alfabe, diğer tarafına görme engellilerin kullandığı Braille Alfabesi diye tabir edilen alfabe ve diğer tarafına da Belediyemizin Engelli Politikası işlendi. Engelliler insanlarımızın daha sağlıklı ortamlarda hayatlarını devam edebilecekleri mekanları oluşturmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Engelsiz Parkına büyük önem verdiklerini vurgulayan Başkan Can, “Tüm kesimi düşündüğümüz gibi engelli vatandaşlarımıza da ayrı bir değer veriyoruz. Göreve başlarken dile getirdiğimiz, her kesime eşit hizmet anlayışımızı hayata geçiriyoruz. Parkımızda engelli vatandaşlarımız normal insanlar gibi oyun aletlerinde faydalanacak ve güzel zaman geçirecekler. Yapılan bütün hizmetler Tarsus ve Tarsuslular içindir” dedi.

Başkan Can, 3 Aralık 2015 Perşembe günü saat bugün 14.00’da yapılacak açılış törenine tüm Tarsusluların davetli olduğunu söyledi.

Ayrıca Engelliler Günü dolayısı ile de konuşan Şevket Can ”Bütün toplumun engellileri kazanma ve topluma kazandırma konusunda gayret göstermesi gerektiğini belirten Başkan Can, herkesin bir engelli adayı olduğunu” ifade etti.

Başkan Can, “Engellilerimiz, bizim ve toplumumuzun ayrılmaz birer parçalarıdır. Engelli olmak kimsenin kabahati değil. Kimin başına ne geleceğini Cenab-ı Allah’tan başkası bilemez. Bugün sağlıklı bir insan iken, yarın aniden rahatsızlık çekebilirsiniz. İşte bütün bu nedenlerle hayatı olduğu gibi kabul etmek, her hangi bir şekilde rahatsız olduğunuzda da onu dünyanın sonu gibi görmemek gerekiyor. Dünyadan ve yaşamaktan zevk alabilmek, mücadele azmini hiç yitirmemekten geçiyor. Bu vesile ile 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde bütün engelli kardeşlerimize ve ailelerine en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Belediye olarak engellilere ayrı bir önem verdiklerini vurgulayan Başkan Can, meclis üyesi belirlemede bir kontenjan ayırdıklarını, Türkiye Sakatlar Derneği Tarsus Şube Başkanı Ali Çelik’in belediye meclisi üyesi olarak engellilerin temsilcisi olduğunu belirtti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.