DOLAR 31,3200 0.27%
EURO 33,8766 0.02%
ALTIN 2.060,940,41
BITCOIN 1929302-2,21%
Mersin
17°

AÇIK

13:21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X

BAKİ ŞİMŞEK MECLİS GÜNDEMİNDE KONUŞTU

ABONE OL
16 Haziran 2017 16:36
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek ; TBMM’de tarımda yaşanan sorunları ve çiftçi mağduriyetlerini dile getirerek bu konuda meclis araştırması açılmasını istedi.
Mersin Milletvekili Şimşek ” Tarım arazilerinin amacına uygun şekilde kullanılmadığını belirterek, bu durumun çiftçileri çıkmaza soktuğunu söyledi. Baki Şimşek  ” Mersin Tarsus’ta bütün uyarılarımıza rağmen birinci sınıf 10 bin dönüm tarım arazisi üzerine Çukurova Havaalanı inşaatı başlatılmıştır. Öyle ki ülkemiz yakın zamana kadar tarım ürünleri açısından kendi kendine yetebilen 7 ülkeden biriyken son dönemlerdeki tarımda uygulanan yanlış politikalar, tarım ürünlerinin yurt dışından temin edilmesi, üreticilerin sattıkları ürünlerin paralarını altı-on iki ay gibi bir zaman dilimi içerisinde almaları çiftçilerimizi âdeta çıkmaza sokmuştur.” dedi.
MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek; Akdeniz bölgesinin verimi ve ürün çeşitliliğinden bahsederek; yerli üretim yapan çiftçilerimizin desteklenmesi gerektiğini söyledi. Baki Şimşek konuşmasının devamında “
Özellikle paketleme ve pazarlama konusunda büyük sıkıntılar çekilmektedir. Bölgemize mutlaka soğuk hava depolarının yapılması, pazarlamayla ilgili özellikle komşu ülkelerle olan sorunlar bir an önce çözülmeli ve çiftçinin kendi ürününü direkt satabilmesinin önü açılmalıdır. Üretici, domatesi halde 2-3 liraya satarken bu rakam tüketiciye gelene kadar kat ve kat artmakta hatta pazarda 10 TL’ye satılmaktadır; aradaki 6-7 TL’lik rakam aracının elinde kalmaktadır. Bunun mutlaka bir yasal düzenleme yapılarak kontrol edilmesi ve çiftçilerin kendi ürünlerini direkt satabilmesinin önü açılmalıdır. Ayrıca seracılığın geliştirilmesi için seraların doğal gazla ısıtılabilmesinin önü açılmalıdır. Mersin, coğrafi olarak çok uygun bir il olmasına rağmen maalesef Mersin merkez ve Tarsus dışında hiçbir ilçesine doğal gaz gelmemiştir. Erdemli başta olmak üzere Silifke, Anamur, Bozyazı, Mut ve Gülnar’a doğal gazın acilen getirilmesi ve bunun tarımda da özellikle seracılıkta da kullanılması gerekmektedir.” dedi.

 

MRLL2710.JPG görüntüleniyor

 

Mersin Milletvekili Şimşek” Çiftçilerin istek ve sorunlarından bahsederek “ Çiftçi sizlerden çok şey istemiyor; ucuz mazot, ucuz gübre, ucuz tohum istiyor ve devlet bankalarında kullanılan kredi limitlerinin artırılmasını istiyor.

Sadece, seçim bölgem olan Mersin’de çiftçinin özel bankalardan kullandığı kredi miktarı 120 trilyon lira ve bunu yüksek faizle kullanıyor. Devlet bankalarındaki kredi limitlerinin artırılması ve çiftçinin faiz kıskacından kurtarılması gerekmektedir. DFİF’in henüz 2016 yılı bile ödenmemiştir, Mersin’deki ihracatçılar 2016 yılındaki desteklemeyi bile alamamışlardır. DFİF’in tüccara değil çiftçiye ödenmesi gerekmektedir, üretene ödenmesi gerekmektedir. “ dedi.
Sözlerinin son kısmında mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarına değinen MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek şunları söyledi.” Önemli bir sorunumuz da dünyanın hemen hemen her ülkesinde bulunan ve içerisinde kadın, çocuk işçilerin bulunduğu ve Türk çalışma hayatının bir gerçeği olan mevsimlik tarım işçilerinin karşılaştıkları sorunlardır.

Bunların en büyük sorunları barınmayla alakalı sıkıntılarıdır. Göç ettikleri yerlerde çalışma koşulları çok kötü durumdadır, kanallardan akan suları içmektedirler, çadırlarda yaşamaktadırlar, elektrik ve temiz içme suyu bulunmayan bölgelerde yaşamaktadırlar. İş güvenlikleri yoktur, kamyonlarla tarlalara götürülmektedir. Ayrıca, 7-14 yaş arasındaki çocuk işçiler çalıştırılmakta ve bunlar eğitim alamamaktadırlar. Bu sebeple bir an önce mevsimlik tarım işçilerinin sorunları detaylıca incelenmeli, bir an önce gerekli tedbirler alınmalıdır. Suriyelilere tanınan haklar Doğu ve Güneydoğudan gelen insanlardan esirgenmemelidir.” dedi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.