DOLAR 32,2343 0.11%
EURO 34,9972 -0.08%
ALTIN 2.508,150,32
BITCOIN 22346344,39%
Mersin
26°

AÇIK

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

X

Av. Alpay ANTMEN: SON DEFA OY İSTİYORUM.!!

ABONE OL
26 Temmuz 2014 11:39
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Barosu Başkanı Av. Alpay ANTMEN  bayram öncesi bir  bildiri yayınlayarak Avukatlardan son defa oy istiyorum,dedi.

Av. Alpay ANTMEN yaptığı açıklamada şunları belirtti.

Saygı değer Meslektaşlarım , Değerli Mersin Barosu ailem :

Kasım 2012’de Mersin Barosu genel kurulu tarafından tarafımıza tevdi edilen bu mesleğin en onurlu görevi olan Baro Başkanlığı görevimizi bir namus borcu gibi , bir kutsal emanet gibi ifa etmeye çalıştık ; her doğan gün mesleğimiz , meslektaşlarımız , kentimiz ve halkımız için biteviye çalışmaya azami gayret gösterdik , bunun gururu ile bugün karşınızdayım.

 

Değerli Meslektaşlarım ;

 

Mersin Barosu Başkanı olarak önceliğim mesleğimiz vemeslektaşlarımızın hak ihlalleri olmuş ve Mersin Barosu bu dönemde dilekçekoşulu dahi aramaksızın 7 gün 24 saat Avukatın yanında yer alarak gerekli hertürlü çalışmayı yapmıştır.Bu gün itibari ile Mersin Barosu Avukat HaklarıMerkezi Türkiye’nin en iyi çalışan 3 Avukat Hakları Merkezinden biridir.

 

Baro’nun daha etkin , daha saygın ve etkileyici olmasıile meslektaşlarımızın Adliye içi sorunlarının önemli bir kısmının çözüleceğinisöylemişm , öyle de olmuştur.

 

Görev sürem boyunca kentimiz ve ülkemizde  daha özgür, daha adil, daha eşitlikçi birdünya arayışının öncülüğünü yaptığım yadsınamaz bir gerçektir.

 

Kıymetli Meslektaşlarım ,

 

Görev süremiz boyunca Mersin Barosusalt bir meslek örgütü hüviyeyini aşmış , bu kimliği yanında ; hukuk devletininyanında ve her türlü hak ihlalinin karşısında olan kamu kurumu niteliğinde birBaro haline gelmiştir.

 

Avukatların topluma yansıyan imgesini saygın birkonumda tutmak için Mersin Barosu mesleki itibarın yükseltilmesine yönelik ekonomik ve sosyal çalışmalaryapmış ; meslektaşları arasında sosyal , sportif ve sanatsal etkileşimleri enyüksek seviyeye çıkartmaya gayret edilmiştir.

 

Mersin Barosu gerek hak ihlallerinde , gerek Kentimizve Ülkemiz ile ilgili her sorunda tüm sivil toplum örgütleri , sendikalar ,odalar , kurumlar , kuruluşlarla ve derneklerle işbirliği yapmış ; BaromuzKente ve halka açılarak Mersin Barosu Her türlü sorunda , her türlü hakihlalinde önder konuma gelmiştir.

 

Çağdaşyönetim anlayışının olmazsa olmaz koşulu olan katılımcılık ilkesinin Şeffaf birBaro yönetimi anlayışı ile meslektaşların alınan kararlar ve yapılan harcamalarkonusunda bilgi alması ve bu konular üzerinde öneriler sunması için gerekli çalışmalaryapılmış , Baro kaynakları Avukatların eşitçe yararlanmasına sunulmuş ,Merkez’de ne varsa İlçelerde de aynısı yapılmış ; Baro Merkez e komisyonları aktif ve bağımsız hale getirilerek  Mersin barosu çalışan , üreten ve sonuç alanbir Baro Haline gelmiştir.

 

Sevgili Arkadaşlar ,

 

MersinBarosu Uludere (Roboski) den , Reyhanlı’ya ; Gezi’den , 17 ve 25  Aralık depremlerine , Soma’dan her türlü hakihlaline kadar olması gereken muhalif duruşunu sergilemiş ama her hangi birsiyasi partinin arka bahçesi olmamıştır.

 

Mersin Barosu ve Mersin Avukatlarıgerek gönüllü olarak gerek MK müdafisi olarak ve gerekse adli yardım görevleriile halkın avukatı olmuş ve halkımızı da sahipsiz bırakmamıştır.

 

Mersin Barosu, bulunduğu Kente de faydasağlayacak  çevre , sağlık , kültür ,sanat vb.,. tüm konularda etkin olmuştur.

 

Sevgili Meslektaşlarım ,

 

2 YIL ÖNCE DE SÖYLEDİĞİM GİBİMERSİN BAROSU BU DÖNEMDE CUMHURİYETİMİZİN KAZANIMLARI OLAN LAİK , DEMOKRATİK ,SOSYAL HUKUK DEVLETİ İLKELERİNİN KORUNMASI ve BU İLKELERE KARŞI YAPILACAKGİRİŞİMLERE GEREKLİ TEPKİLERİ GÖSTERMEK ; ÖZELLİKLE AVUKAT HAKLARI ve İNSANHAKLARI İHLALLERİNDE DERHAL , GEREKLİ ve YETERLİ  HER TÜR TEPKİNİN GÖSTERİLMESİ ve BUNUNTAKİPÇİSİ OLUNMASI HUSUSLARINI ÖNCELİKLİ GÖREV ADDETMİŞTİR.

 

MERSİN BAROSU , MESLEKİSORUNLARLA BİRLİKTE, TOPLUMSAL MUHALEFET GÖREVİNİ EVRENSEL HUKUKA VE İNSANHAKLARI İLKELERİNE BAĞLI, ETKİN BİR ŞEKİLDE YAPMIŞ , ÇEVRENİN VE DOĞALKAYNAKLARIN KORUNMASI , KENTİMİZDE VE ÜLKEMİZDE MEYDANA GELEN HER TÜRLÜ HAKİHLALLERİNE KARŞI TAVIR GELİŞTİRMİŞ, BU KONULARDA ÖNCÜLÜK VE ÖNDERLİK ETMİŞTİR.

 

Saygıdeğer Meslektaşlarım;

 

Mersin Barosu’nu bu dönemde daha demokratik , dahaçağdaş , daha paylaşımcı , daha etkin , daha saygın ve etkileyici hale gelmiştir.

 

Baro Başkanlığımız da : Mersin barosu ,

 

Adliye içinde ve dışında , adaletin üç saç ayağındanolmazsa olmaz biri olan savunma kurumunu temsil ettiğini ve Avukatların kamugörevi yaptığını herkese göstermiş , Kentimiz ve Ülkemizde öncü ve önder Baroolmuştur.

 

Mersin barosu Avukatlara yapılan saldırılar , Mesleğiicra sırasında karşılaşılan sorunlar ve Avukatların yaşadıkları özelsorunlarında Baro , üyeleri yanında olmuştur

 

2001 yılında Avukatlık Yasasında yapılan değişiklikile Hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak, korumak ve bu kavramlaraişlerlik kazandırmak görevi Barolara verilmiş olup : Baro ; insan hakları ,kadın hakları , çocuk hakları ve en önemlisi Avukat hakları ihlallerindederhal  üzerine düşen görevleri yerinegetirmiştir.

 

Ülkemizde ve Şehrimizdeki ulusal ve yerel tümsorunlara , özellikle tüm mesleki sorunlara duyarsız kalınmayarak Mesleğin veŞehrin itici güçlerinden biri olunmuştur.

 

Baro kısır günlük siyasete bulaştırılmayacak , BaroBaşkanı hiç bir siyasi partiye yakın durmayacak , Baro Başkanlık makamısiyasette basamak olarak kullanılmamıştır , YARIN DA KULLANILMAYACAKTIR.

 

Baromuz ,çağdışı anlayışlara karşı durmuş , toplumdahukukun üstünlüğü ilkesinin yerleşmesine katkı sağlamış ; evrensel değerlerden,temel insan hak ve özgürlüklerinden , demokratik , laik ve sosyal hukuk devletianlayışından yana tavrını almış; bu yönlerde taraf olmuştur.

 

Baromuz, meslek ve hukuk örgütü, demokratik baskıgrubu olarak, gerek ülke içinde, gerek ülke dışında resmi veya özel kurum,örgüt ve kişilerle eşitler arası ilişkiler kurarak ve varlık sebebini ifa etmiştir.

 

Mersin Barosu , Cumhuriyetin temel değerlerine sahipçıkmış ve Ülkemizde hukuk için demokrasi için , kardeşçe yaşama için mücadeleeden zaptedilmez son hukuk kalelerinden biri olmuştur.

 

DEĞERLİ MESLEKTAŞIM ;

 

Elbette ki bu başarı sadece benim değilBaromuza emek veren Baro Organları , kurulları , merkezleri , komisyonları ve hatta baro personelimizin emekve çalışmalarının ürünüyüm. Dün de bu gün de Mersin barosu’na emek verenherkese minnet ve şükranlarımı sunarım

 

2 yıl önce dediğim gibi , gerek benimgerekse Mersin Barosu’nun Kapısı ve yüreğimiz herkeseaçık olmuştur ; iyi günde kötü günde Mersin Merkezde ya da tüm İlçelerimizdeBaro Meslektaşlarımızın yanında olmuştur.

 

Sevgili Meslektaşlarım ,

 

Bugün 1500’e varan avukat sayısı ile Türkiye’nin engüçlü barolarından biri olan Mersin Barosu’nu 2012 yılından günümüze ekibim ileimza attığımız çalışmalarla daha üst sıralara taşıyarak, mesleki sorunlarınçözümünden, ülke gelişimine sunduğumuz katkının güçlenmesi adına büyükbaşarılara imza attık.

 

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke veinkılaplarına ve ülkemizin milli değerlerine sahip çıkarak, gelecek nesillereaktarılmasına katkı sunduk. Ayrıca ülkemizin, ilimizin sorunlarına duyarsızkalmayarak çözüm için elimizi taşın altına koymaktan çekinmedik.

 

Demokrasiyi içselleştirerek, sizlerle iç içe açık,şeffaf, çevreci, uzlaşmacı hizmet anlaşımız doğrultusunda; yasaklara vehaksızlıklara karşı daima haklının, adaletin yanında olduk. Reyhanlı’danSoma’ya, Gezi direnişinden 1 Mayıs kutlamalarına kadar her alanda doğruyusavunduk. Halkımıza adli yardım sunarken, ihtiyaç sahiplerini unutmadık.Geleceğimiz olan çocuklarımıza sahip çıkarken, dört ayaklı dostlarımızın dabizim kadar yaşam hakkı olduğunu savunduk.

 

2013 yılında Mersin Barosu Başkanlığı olarak,Türkiye’de bir ilke imza atarak, ‘avukatsız iş yapmayın’ çağrısından yolaçıkarak “Benim Avukatım” projesini hayata geçirdik.

 

Birlikte yaşam kültürünü güçlendirme adına; adilyargılama hakkının savunulmasından avukata yönelik şiddetin önlenmesine, CMK veadli yardım hizmetlerinin yaygınlaştırılmasından kadına yönelik şiddetinönlenmesine, cezaevi koşullarının iyileştirmesinden kadar her alandaki aktifmücadelemiz ile öncü Barolardan biri olmayı başardık.

 

Öte yandan “Baro avukatın yanında” sloganıyla MersinBarosu’nda köklü bir değişim için kolları sıvayarak, meslektaşlarımızın iyigünde, kötü günde yanında olduk.

 

Kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanarak düzenlediğimiz;seminer, panel ve eğitim çalışmaları, kültürel ve sportif faaliyetler ilemesleki gelişim çıtasını yükselttik. Hizmeti avukatın ayağına götürdük

 

Hizmet dönemimiz içerisinde Var olan Adli YardımBirimi’ne ek olarak; CMK, Avukat Hakları ve Kadın Hakları Birimlerini demerkeze dönüştürerek; Çocuk, İnsan, Bilişim, Kent Ve Çevre, Spor, YayınBilişim, Uzlaşma, Arabuluculuk, Kültür Sanat, Uluslararası İlişkiler, KamuAvukatları, Hayvan Hakları, Fotoğrafçılık, Felsefe ve Sinema , Tüketici Hukuku Komisyonlarıylafaaliyet gösterdik.

 

Kentimize yeni bir Adliye Sarayı’nınyapılması ile birlikte  2013 yılında bizde yeni Baro Hizmet Birimimizi çağın gereklerine göre düzenleyerek hizmeteaçtık. Bununla da yetinmedik ilçelerimizde ki baro hizmet birimleri ve avukatçalışma alanlarının iyileştirilmesi ve çağın gereklerine uygun halegetirilmesine yönelik çalışmalara imza attık ve hatta tüm cezaevi odalarınıbize layık hale getirdik

 

Ayrıca; Mersin Baro Başkanlığı, Mersin CumhuriyetBaşsavcılığı ve Türkiye Barolar Birliği işbirliğiyle Adliye Sarayı’nın bahçesindeAtatürk Anıtı’nın açılışını yaparak, kentimize değerli bir eserkazandırdık.

 

Ayrıca Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent HukukuKomisyonu toplantısının Mersin’de yapılmasını sağladık. Baromuz tarafındanağırlanan yaklaşık 20 kişilik komisyon üyelerinin; Tarsus’tan, Silifke’ye kadarki bölgede yaşanan çevre sorunlarını yerinde incelemesine olanak tanıdık.

 

Öte yandan yaşam hakkını tehlikeye attığınainandığımız Mersin’de kurulmak istenen Akkuyu Nükleer Santrali’ne karşımücadele de en önde aktif rol alarak yer aldık ve almaya da devam etmekteyiz.

 

Mersin Barosu Başkanlığı olarak, kuruluşumuzun 89. yılkutlama etkinlikleri kapsamında Baro Lokali’nde, ‘Mersin Barosu Müzesi’nihizmete açarak, geleceğimize ışık olması adına geçmişimize sahip çıktık.

 

Ayrıca kültürel , sanatsal ve sportif faaliyetler deaktif bir dönem geçirdik. Meslektaşlarımız arasındaki dayanışmayı arttıracak,moral ve motivasyonu güçlendirecek çeşitli organizasyonlar gerçekleştirdik.

 

Özellikle sportif alamda; Türkiye Barolar BirliğiGeleneksel Avukat Spor Oyunları’nın, ülke genelinden bin avukatın katılımı ileMersin’de yapılmasını sağlayarak, ilimizin tanıtımına da büyük bir katkı sunmuşolduk.

 

Görev yaptığım süre içerisinde ulaşılabilir ve hesapverebilirlik ilkesiyle gecemi gündüzüme katarak, yerelden ulusala taşınmış,sürdürülebilir ve gelişime açık bir anlayışla kurumsallaşmış bir baro içinhizmet ettim.

 

Hukuk devleti inancım ile üstünlerin hukukunun egemenolduğu bir ülke değil hukukun üstünlüğü, temel hak ve özgürlüklerin korunmasıiçin mücadele ettim.

 

Ancak; Muhalif duruşu nedeniyle aba altından sopagösterilerek, susturulmaya çalışılan son kalelerden biri olan Barolarınhaklının yanında olabilmesi için daha yapacak çok işimiz var..!

 

Bazı eksikliklerimiz , bazı hatalarımız elbette oldu ,Ama 3 önemli hususta sözüzüm olsun Mersin barosu Spor  ve Sosyal tesisi , Adli Yardım Sandığı ,İnsan Hakları Merkezi

 

Yaptığımız çalışmalara ek olarak meslektaşlarımız,ilimiz, ülkemiz için hayata geçireceğimiz projelerimiz var. Bu nedenle MersinBarosu Başkanlığına bir dönem ve son bir dönem daha hizmet vermek içinbaşkanlığa adaylığımı açıklıyorum.

 

Saygılarımla

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.