TARSUS GÜNDEM

ARTIK CANINIZ İSTEDİĞİNDE ”ALAMAYACAKSINIZ”

ARTIK CANINIZ İSTEDİĞİNDE ”ALAMAYACAKSINIZ”
135 views
23 Ocak 2017 - 14:48

Hastalandım diyerek Eczaneye koşan Hastalara artık Antibiyotik ilacı verilmeyecek.

 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ” Test yapılacak, 5 dakika sonra eğer uygunluğu var ise ilaç yazılacak”dedi.

 

Antibiyotik kullanımının 5 dakika içinde yapılacak test sonucuna göre belirleneceğini belirten Sağlık  Bakanı Recep Akdağ  şunları söyledi: “Çok yeni bir hamleyi başlatıyoruz. Aile hekimlerimiz, çocuk hekimlerimiz, kulak burun boğaz hekimlerimizle acil hekimlerimize BETA mikrobunu hastalarını muayene ettikleri sırada 5 dakika içinde tespit edebilecekleri hızlı testi temin ettik. Oldukça büyük oranda mikrobu tespit ediyor. Boğaz enfeksiyonu, ya da üst solunum yolu enfeksiyonu varsa hekim bu testi yapacak ve bu testin sonucuna göre antibiyotik verecek. Gereksiz antibiyotik kullandığımızda bir taraftan kullanan kişiye zararı oluyor. Öteki taraftan da toplumsal bir problemle karşı karşıya kalıyoruz. Bakteriler direnç kazanıyor. ihtiyaç duyduğumuz zaman ilaç etkisi azalıyor.”

 

HIZLI TEST DENEMESİ YAPILDI

Testin denemesi de Bakan Akdağ’ın katıldığı basın toplantısında yapıldı. Yapılan testte  5 dakikada bir hastada BETA  mikrobu olup olmadığı ortaya çıktı.  Bakan Akdağ, “Vatandaşı bilgilendirmek için spotlar hazırladık. Şu anda eczaneye gitseniz ve doğrudan antibiyotik almaya kalksanız da size vermeyecekler” dedi.

 

İLAÇ STOKLAYAN EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILACAK 

 

Zam gelecek diye bazı ilaçların satılmadığı yönündeki bir soyuray da Bakan Akdağ şöyle yanıt verdi: “Sektörü sürekli takip ediyoruz. İlaç stoklayanlar tespit edilmesi halinde en ağır şekilde cezalandırılacak.” Bakan Akdağ doktorlara performans sistemi getirmek gibi bir çalışmanın da olmadığını açıkladı.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.