TARSUS GÜNDEM

ÂH MİNE’L AŞK

ÂH MİNE’L AŞK
90 views
13 Ağustos 2015 - 17:39

Aşk, içinde savaşı ve barışı; en derin hazlarla en derin acıları; Alevin yakışını ve ışığını taşıyan tek kavram. Aşk; ‘”BEN gizli bir hazineydim, bilinmek istedim.” (Hadis-i Kutsî) gereği, varoluşla başladı.
KAÇIŞ/KİMSİN SEN? NEYİN PEŞİNDESİN?

Evrende her varlık birbirinden kaçar. Her zerre birbirini iter ve çeker. Öyle de olması gerekir. Kaçacak, yeni varlıklara yaklaşacak, yakınlaşacak, ondan da kaçacak o da kendisinden kaçarken… Ta ki evren ve bilemediğimiz ötesi, ‘BİR’’e – TEK’’e dönünceye/dönüşünceye kadar. Kendini ayrı ayrı birer varlık sayan/sanan ‘NOKTA’’lar birleşince, aslına rücu edince/geri dönünce, ‘BEN’-‘BENLİK’ kavramları da yok olacak. Evren ve ötesinin ‘BOŞLUK’ bırakılmaksızın, Yaradan tarafından yaratıldığının farkında olsak, zaten şu anda da ‘BİR’İN-TEK’İN’ noktaları/unsurları olduğumuzu da bilirdik. Peki, her varlığın birbirinden ‘KAÇAR’ oluşunun nedeni ve sonu var mıdır, varsa nedir? Birbirinden kaçan her varlık neticede bir başka varlığa yaklaşır. Bu karşılıklı olarak tüm varlıklar arasında sürer gider. ‘ALTIN ORAN’ bozulmadan, ahenk, estetik, senkronizasyon içerisinde. Evren ve bilinmeyen ötesindeki her hareket tüm evren ve bilinmeyen ötesinde, eş zamanlı olarak karşılığını bulur.’… Düşen bir yaprak ki mutlaka onu bilir, yerin karanlıkları içinde gömülen dâne, yaş ve kuru hiçbir şey yoktur ki, apaçık bir Kitapta olmasın…’ (‘En’am suresi ayet meali). Her ‘ZERRE’, ‘BÜTÜN’E’-‘TEK’E’-‘BİR’E’ tabidir. ‘TÜM’, ‘HER PARÇANIN İÇİNDEDİR’. Herhangi bir atom altı parçacık dahi incelendiğinde, bünyesinde bulunduğu bütünün tüm özelliklerini aynen yansıttığı görülür. Nihayet bu görüşümü, insan ırkına tatbik edebiliriz. İnsan, insandan kaçar. Başka insana yaklaşır. Bundan kaçış yoktur. Asla ‘TAM ANLAMIYLA KAÇAMAZ.’. İnsan, doğadan kaçar. Aşktan kaçar, kaçtıkça aşka boğulur. Su baskınlarından korktuğundan, dağ eteklerinde yerleşkeler kurar, geliştirir. Sonuçta ‘KENTLİLEŞİR’. Kentin içinde boğulur. Bu kez kaçtığı doğaya döner. Bu pozitif döngü, insan ırkının ruhsal, teknolojik, bilimsel gelişimini sağlar. Bu döngü insanlar, kültürler arası sosyo kültürel ve gensel geçişkenliği artırır. Dünya üzerinde insan ırkının yaşamaya başladığı andan beri sürer gider bu döngü. En geç olmak üzere, karşılıklı esir alımları nedeniyle ‘İLK SAVAŞTAN’ itibaren, en geç de kavimler göçünden beri gensel özellikler birbirine girmiş ‘!SAF IRK!’ kalmamıştır. Özetlediğim düşüncemden/teorimden çıkarımlarım:

‘BEN’-BENLİK’ yok. ‘BİZ’ var./ Bir zerre olduğumuzun bilinciyle düşünmek, var olmak gerek. ‘KİBİR’ neyimize./ Her zerrenin birbirini iter çeker olduğu gerçeği gereği ‘DENGE’ hayatımızın her alanında gerek./ Bu teori ışığında ‘KİBİR’-‘EGO’ ve benzeri kavramlar işlevsel olmayıp tamamen anlamlarını da yitirmişlerdir. SİYASETÇİ EGOSUNUN TATMİNİ İÇİN AKAN KANI GÖRMEZDEN GELMEK NİYE? EY TEK IRK OLAN İNSANLIK; AKAN HER DAMLA BENİM, SENİN, BİZİM KANIMIZ DEĞİL Mİ? CANIN YANMIYOR MU? NEDEN SESSİZ VE SEYİRCİ KALIYORSUN EY DİLSİZ ŞEYTAN? ELİNDEN SADECE SUSMAK MI GELİR SANIYORSUN? SEN DAMLASIN, ZERRESİN BU GERÇEKTEN KAÇIŞIN YOK, HESABINI DA VERECEKSİN. Hepimiz suç ortağıyız yaşanan her vahşete./ Ey Halkım hani biz namusumuza, onurumuza düşkündük? Hani biz ‘BİZDİK’? Hani biz her bireyiyle ‘AYRILMAZ BİR BÜTÜNDÜK’? Her kim el, dil uzatırsa bu vatana, karşılığını vermek ‘HAKTAN’DIR’/’HAK’TIR’. Güvenlik güçlerinin ölçülü ve gerektiği şekilde karşılık vermesinin yanı sıra, bizlere düşen görev, ‘düşmanların’, ‘yandaş toplamasını’ engellemek amacıyla faaliyetlerde bulunmaktır. Kültürel, eğitsel, örgütlü faaliyetler her vatandaşın ödevidir. TBMM’ni HÜKÜMET KURMADAN DA terör, güvenlik konularında Yasama Görevini yaparak çalışabileceği konusunda tüm sorumluları uyarmak ve hesap sormak, ödevimizdir.

Sevgılerımle…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.