TARSUS GÜNDEM

Ablası’nın yaşamını yitirdiği hastalığa yakalandı,tedavi için umut arıyor..

Ablası’nın yaşamını yitirdiği hastalığa yakalandı,tedavi için umut arıyor..
742 views
23 Haziran 2020 - 18:15

Tarsus’ta yaşayan ve uzun zamandır yakalandığı hastalık ile boğuşan Umut Can Esen sağlığına kavuşmak için organ (karaciğer) nakli bekliyor.

2 yaşında olmasına rağmen 10 kez ameliyat masasına yatan Umut Can için Hiperoksalüri tanısı konuldu.

 Umut’un annesi Anne Berivan Esen (25) ve babası  İsmail Esen (26) yardımseverlere çağrıda bulunarak küçük çocuğun kurtulması için yardım beklediklerini ifade ettiler.

Genç çift  2016 yılında benzer hastalıktan dolayı bir çocuklarını daha kaybettiklerini anlatırken göz yaşlarına boğuldu.

‘’ABLASININ HASTALIĞI KARDEŞİNDE ÇIKTI’’

Umutcan’ın dünyaya gelmesiyle hayata yeniden başlayan aile ,evlatlarının  2 aylıkken, 2016 yılında ablasını hayattan kopartan ve kalıtımsal özelliği bulunan, akraba evliliklerinde görülen ve enzim eksikliğiyle alakalı bir tür karaciğer rahatsızlığı olan Hiperoksalüri rahatsızlığı çıkmasıyla yeniden yıkıldı.
 
Baba İsmail Esen, “2016 yılında Hiperoksalüri hastalığından dolayı 2 yaşındaki kız çocuğumuzu kaybettik. 2018 yılında Umut Can doğdu. Sağlıklı şekilde doğan Umut Can’da da 2 aylıkken aynı hastalığın olduğu ortaya çıktı.’’dedi.

‘’İSTANBUL’A SEVK EDİLDİ’’
 
Küçük Umut ;  Adana’da  yapılan ilk müdahalenin ardından İstanbul’a sevk edilirken 1,5 yılda 10 kez ameliyat masasına alındı.
 
Oğlu için yeni bir umut arayışında olan baba ‘’Şu anda da durumu kritik. Koronavirüs nedeniyle daha da sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz. Yeniden ameliyat masasına yatması muhtemel, oğlumun karnı rahatsızlıktan dolayı çok şişti. Ne yapacağımızı şaşırmış vaziyetteyiz. Ben işsizim, yardımlarla ayakta kalmaya, oğlumu hayatta tutmaya çalışıyorum. Destek görmemize rağmen tedavi sürecinde oluşan diğer masrafları karşılamakta zorlanıyoruz. Yadım konusunda hayırseverlerin desteklerini bekliyorum” dedi.
 
Ayrıca Tarsus merkez Bağlar Mahallesinde kiralık evde yaşadıklarını belirten baba İsmail Esen, “Umudumuz sönmesin diye çaba sarf ediyorum Oğlumuz için organ bağışında kan uygunluğu : 0 Rh (+)(-) ‘tir ”dedi.
 
Oğlunun durumunun raporlarla belli olduğunu ifade eden baba İsmail Esen’in no.su 0507 966 93 70    

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.