TARSUS GÜNDEM

BOŞANINCA EV KİMDE KALACAK.

BOŞANINCA EV KİMDE KALACAK.
293 views
24 Nisan 2014 - 22:30

Son dönemlerde de Tarsus’ta boşanma davalarının çok fazla olduğu gözlendi.

Evliliklerde boşanma ciddi derece artarken  malların ve evin ne olacağı konusu günden güne boşanmalarda konuşulan konular başında geliyor ve ayrılmaların uyuşmazlığında önemli etki olduğu gözleniyor, bu tartışmalar devam ede dursun konu hakkında uzmanlardan açıklamalar gecikmedi.

 

 

Boşanınca Ev Kimde Kalacak?

Evliliğinizin sonlanması durumunda sahip olduğunuz malların nasıl paylaşılacağını biliyor musunuz?

 

Evliliğin  özellikle boşanma ile sona ermesinden sonra, malın paylaşımı anlamında edinilmiş mallardaki payı talep etmenin seçim meselesi olduğunu söyleyen uzmanlar; bu durumda eşlerin, 2002’den sonra edindikleri gayrimenkulün kimin üzerine olursa olsun %50 adına tescilini, ya da bedelinin ödenmesini isteyerek, yasal mal rejiminden yararlanabileceğini açıkladı.

Gayrimenkul yarı yarıya ya da eşlerden biri üzerine alınmış olmasının önemi olmaksızın, “Edinilmiş Mallara Katılım”  düzenlemesi ile hak aranabiliyor. Ancak bu uygulama boşanmalar esnasında talep edilirse hak sağlıyor. Yani sadece ilgili kişinin talebi doğrultusunda gayrimenkulün paylaşımı söz konusu… Talep edilmediği takdirde kendiliğinden elde edilen bir hak sağlanmıyor.
Boşanmalar esnasında, kötü niyetli eşin mal kaçırması durumunun sık sık yaşandığını ifade eden Sivrioğlu, bu gibi durumlarda geriye dönük devir tarihlerinin ve devreden eşin kötü niyeti ile işlemin muvazzalı olduğu tespit edilerek, yasal hak olan malların yüzde 50’sinin alınması için dava açılabildiğini, ancak bunun yasal süreci uzattığını ve keza hak sahibinin hakkını almasını geciktirdiğini bazen da imkansız hale getirdiğini söyledi.
Eşlerin boşanma sırasında yapacakları anlaşma doğrultusunda, 2002’den önce alınan malların da paylaşılması için başvurmaları mümkün. Ancak bunun dışında 1 Ocak 2002’den önce edinilen malvarlığı için (eğer tanınan bir yıllık süre içinde eşler tarafından bir sözleşme yapılmadı ise) eski mal rejimi olan “Mal Ayrılığı Rejimi” geçerli sayılıyor.
Yasal düzenlemeye göre ipotekli ya da borçlu malın da paylaşımı yine yüzde 50 şeklinde yapılıyor. Ancak miras, bağış ve evlilikten önceki mallar yasal rejime  dâhil olmuyor.
Eşlerden birinin üzerine kalan mirasın, evliliğin sonlanması durumunda, diğer eş tarafından talep edilmesi halinde; mirasla edinildiği kanıtlanarak paylaşım dışı kalması söz konusu. Yani mirasla ya da bağışla gelen gayrimenkul, “Edinilmiş Mal Rejimi” kapsamına girmiyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.